Hadi, kteří zabíjí nepoctivce, mohou být vedeni vyšší mocí. (Disney+)

Colonist

V 7. - 9. řadě je několik epizod, které jsem nikdy předtím neviděl. To je případ i tohoto dílu, komentář k němu tedy píši po premiérovém zhlédnutí. A musím konstatovat, že to byl zážitek. Bohužel ne v dobrém slova smyslu, tohle se moc nepovedlo. Přitom úvodní teaser je slibný - temná noc, bouřka, dramatická hudba Marka Snowa, auto plné hadů... zpočátku to vypadá dobře. Jenže s přibývajícími minutami se děj stává víc a víc stupidnějším a ve druhé polovině jsem už koukal na hodiny, za jak dlouho bude tahle kravina končit. Což by se u Akt X nemělo stávat. Dle toho, co mi právě našel internet, se scenárista Jeffrey Bell ve svých vyjádřeních po prvním odvysílání dílu chlubil, jak dokázal všechny napálit - pachatelem hadích útoků je totiž někdo úplně jiný, než se celou dobu zdá. Jak jsem psal v úvodu, tento díl jsem dnes večer viděl poprvé, a přesto mi bylo prakticky od začátku jasné, z koho se nakonec vyklube ten zlý kněz. Je to hodně předvídatelné. Takže Bell si si svou domnělou genialitu může strčit někam (ostatně většina jím napsaných epizod patří z mého pohledu k tomu nejblbějšímu, co v seriálu najdeme - "Alpha", "The Rain King", tento díl). S tematikou souboje dobra a zla (křesťanská víra vs. ďábel) jsou v seriálu mnohem lepší díly. Děj této epizody je opravdu nechtěně směšný a horší závěrečnou scénu snad v Aktech X nepamatuji (je to nejenom dementní, ale ještě je tu naprosto úděsný počítačový efekt...nevěděl jsem, jestli se mám smát nebo brečet). Herci v epizodních rolích také nejsou nic moc, neskutečně přehrávají. Kim Manners je kvalitní režisér, avšak tenhle scénář by v něco kloudného neproměnil ani Spielberg. A tu závěrečnou scénu mu neodpustím, když nebyly prachy na lepší efekt, měla skončit na podlaze střižny. Nebojím se tento díl zařadit mezi ty nejhorší z celého seriálu. Něco pozitivního se tu ale přeci jen najde. Já mám z hadů už od dětství přirozený respekt, dá se možná říct i menší fobii (když jdu v létě po Šumavě po kamenité cestě, dupu jako slon, abych odehnal potenciální zmije :-)) ), takže všechny scény s nimi jsou pro mě velmi působivé a částečně i děsivé. Jenže co na tom, když všechnu atmosféru nakonec zabije porod háďátek či ten animovaný konec. To pak zbyde jen nepříjemná pachuť v ústech... ()

tron

„Ľudia čakajú diabla s rohami a chvostom. Nie milého pána, ktorý im hovorí presne to, čo chcú počuť.“ V tejto epizóde je hadov skutočne strašne veľa a v drvivej väčšine sú živé, nie CGI. V tomto smere je časť Divy a zázraky skutočne zimomriavková pre každého, kto má voči plazom rešpekt, prípadne rovno trpí panickým strachom z nich. Nakoniec je to síce celé inak (nechcem povedať „podvod“), ale dobrý dojem to už zničiť tak úplne našťastie nedokáže. ()

Trevor

Do mesta Blessing, Tennessee prichádzajú agenti vyšetriť smrť mldého muža, ktorý bol nájdený v aute usmrtený veľkým množstvom uhryznutí hami. V aute sa však po hadoch nenajde ani stopa, dokonca ani šupina. Súvisí jeho smrť odchodom zo sekty ku ktorej patril? Jedna z epizód v ktorej sa do rozporu opäť dostáva Mulderova náboženská skepsa a Scullyovej viera. ()

• V čase od 8:26 je přibližně na jednu minutu jasně vidět vlevo v záběru muž, který je pravděpodobně zvukař. (Maxim.L)