Andor

• USA Andor
USA, (2022–2024), 20 h 42 min (Minutáž: 38–57 min)

Tvorcovia:

Tony Gilroy

Diego Luna, Genevieve O'Reilly, Stellan Skarsgård, Kyle Soller, Denise Gough, Adria Arjona, James McArdle, Rupert Vansittart, Joplin Sibtain (viac)

V dobe poznačenej nebezpečenstvom, klamstvami a intrigami si Cassian Andor uvedomí, že bojovať proti tyranii Galaktického impéria má zmysel. Vydá sa na cestu, ktorá z neho urobí hrdinu Povstania. (Disney+)

Lukkyn

Přiznám se nevěřil jsem, že Casian utáhne celý seriál sám. Stal se přesný opak. Funguje to ještě lépe , než nostalgická nota Obi Wana a minimálně stejně jako vypiplanej Mandalorian. Diego Luna je dostatečně charismatickej vesmírnej odpadlík a z těch se stávají největší hrdinové. Formování odboje a povstání může začít. Seriál nás zavádí na nová vizuálně zajímává místa Galaxie a skvěle buduje napětí. Ano nejsou tu světelné meče , takže i tu hrstku mladé generace , kterou souboje s těmito meči táhnou ke Star Wars to nejspíš bude nudit. Kašlat na ně. Tohle je jeden z nejzajímavějších Star Wars projektů za poslední dobu a jen doufám, že se u Myšáka nenaserou a nezruší druhou řadu kvůli nižší sledovanosti, než jakou čekali. ()

Rikku

Nenechte se odradit pomalým rozjezdem v prvních epizodách a zdánlivě nesouvisejícími událostmi - jakmile se překlopí druhá polovina, vše do sebe začne pomalu a krásně zapadat, přičemž poslední epizoda je skvostná (z proslovu skutečně mrazí) a potitulková scéna je absolutní třešničkou na dortu, pro každého, kdo dával pozor na to, co se ve vězeňských epizodách montovalo. Andor je seriál jdoucí skutečně proti všem trendům dnešní scifi/fantasy tvorby (i té filmové) a je osvěžující vidět dílo natočené z velké části v reálných kulisách a ne před zeleným plátnem. Trio Luna, Skarsgard, Serkis je herecky naprosto brilantní. Navíc scénář velmi dobře funguje i pro ty, kdo znají svět Star Wars jen okrajově. ()

Homicidum

Tak jsme včera dojeli Andor a řeknu vám, s každým dalším dílem mi naskakovala husina víc a víc. Úplně jsem vypnul fakt, že jde o Star Wars universum. Hlavně proto, že ten seriál v jistých momentech naprosto špičkově vystihl atmosféru vzestupu nacismu ve 30. a 40. letech minulého století. A taky atmosféru posledního roku trochu na východ od nás a z toho mě mrazilo mnohem víc. Impérium rostlo jako mor, beztrestně si mohlo dělat co chtělo, stačilo se blbě rozhlížet na dovolené a byli jste z ničeho nic ve vězení, Narkina ukázkový příklad moderního pracovního tábora, Dedra Meero byla naprostá reinkarnace Ilse Koch, přezdívané jako Čarodějnice z Buchenwaldu, imperiální uniformy jako by navrhoval samotný Hugo Boss, některé postavy byly vykresleny jako typičtí členové Hitlerjugend, měli od mlada v hlavě jen ten jeden cíl, sloužit vůdci, ... a dalo by se pokračovat. Těch paralel tam je spousta.  A pohřební řeč Maarvy to totálně zabila: "Spali jsme. Měli jsme jeden druhého a Ferrix, naši práci, naše dny. Měli jsme jeden druhého a oni nás nechali být. Nechali jsme jim obchodní cesty otevřené a oni nás nechali na pokoji. Vzali jsme si jejich peníze a ignorovali je, promazávali jsme jejich motory a v okamžiku, kdy odjeli, zapomněli jsme na ně.  Protože jsme měli jeden druhého. Měli jsme Ferrix. Ale spali jsme. I já jsem spala. A odvracela jsem se od pravdy, které jsem nechtěla čelit. Ve středu galaxie je rána, která se nezahojí. Do všeho kolem nás zasahuje temnota jako rez. Nechali jsme to růst a teď je to tady. Je to tady a není to jen na návštěvě. Chce to zůstat. Impérium je nemoc, které se daří ve tmě, nikdy není živější, než když my spíme. Mrtví vám snadno řeknou, abyste bojovali, a možná je to pravda, možná je ten boj zbytečný. Možná už je pozdě. Ale řeknu vám tohle, kdybych to mohla udělat znovu, vstala bych brzy a bojovala s těmi parchanty od začátku! Bojujte s Impériem!" Občas je opravdu třeba obětovat přítomnost, aby jiní mohli mít budoucnost. ()

Theofilus

Strašně zdlouhavý, postav jako na orloji a přitom mi nezáleželo na žádný krom Andyho Serkise, kterej je tu dost throwaway postava. Světlý chvilky to má, ale celkově nuda. Jakej smysl mělo sledování postavy Syrila? Dost dobrý dogfighty a pěkný nastínění Impéria, tohle ale musí bejt nějaký jiný než v ostatních SW filmech a seriálech. Tihle mají mozek. ()

Ghostface

Rozhodně nejlepší SW věc za poslední dekádu. Takhle grim dark projektu tu snad ještě nebyl a je stoprocentně jisté, že druhá řáda má moji naprosto nedůležitou podporu ()

Tomas.Abi

Po delší době se konečně v předaleké galaxii opět objevil příběh, který Vás potěší. Dospělý špionážní a politický příběh pro dospělé fanoušky, kteří vyrostli na dětské vesmírné pohádce o boji mezi dobrem a zlem. Zde je vesmír daleko více špinavější a charaktery komplexnější a hlubší, než jsme byli dříve zvyklí. Díky kratší stopáži, nemáte ani šanci začít se nudit a těšíte se na další epizodu. Celá série je chytrá, svěží a nenudí. Důstojný prequelový seriál pro Rogue one. ()

RoyBatty444

Je to SW, ale aj špionážno dystopický thriller s dobrými hereckými výkonmi a dialógmi. Atmosféra je občas skľučujúca. Trochu sklamal koniec prvej série. S tým ako napriek vojnovému stavu, všetky postavy prežili a hlavná postava sa zo všetkého dostane. ()

MotMotkovich

Vypadá to, že místní odborníci na kinematografii už absolutně zešíleli, nebo usoudili, že jejich čas nemá žádnou hodnotu, takže si můžou dovolit sledovat i tak zbytečný počin, kterým je Andor. Po 4. Dílu nic nedítí se to vzdávam - 1* kvůli tomu, co Star Wars Universe znamená... ()

Konstantine

Film Rogue One mám rád, zřejmě nejvíc ze všech SW projektů. Postava Cassiana Andora, jejíž dějová linka se v tomto filmu ukončí, mi nepřišla nijak zvlášť zajímavá. Když jsem se dozvěděl, že dostane samostatný seriál, říkal jsem si, PROČ? Přes počáteční vlažnější tempo v úvodních epizodách Vás od třetího dílu Andor velice přesvědčivě vtáhne do děje. V seriálu je dáno poměrně dost prostoru i jiným postavám, mnohdy zajímavějším, než je ta hlavní. A také celková atmosféra absolutní kontroly ze strany Impéria snad v žádném snímku nebyla zachycena lépe. Ač nerad, tak musím konstatovat, že se jedná o nesrovnatelně lepší projekt než toliko očekávaný Kenobi. ()

Dandirion

Je super že ta žumpa jménem Disney, občas vyprodukuje i něco, co si název Star Wars zaslouží. Třikrát sláva a doufám,že nás ještě pár serií Andora, ve stejný kvalitě čeká. ()

Polux

S1 | 8/10 | Jo, je to hodně dobrý (produkční hodnoty, herci, atmosféra, vybrané scény a zejména celá linka s ISB - kéž by jsem se někdy dočkal filmu/seriálu, který obrátí role a good guys budou imperiálové, zatímco povstalci obyčejní teroristi), ale mohlo by to být ještě lepší (a stačilo by k tomu docela málo), plus je také otázkou, zda s extra pozitivním diváckým přijetím nemá co do činění fakt, že všechno ostatní (vyjma Mandaloriana a RO) na poli Disney SW produktů je nic moc. | Andor (postava) tady měl projít podobným charakterovým obloukem jako Erso v RO (oportunista starající se jen o sebe -> stoupenec povstání a celé myšlenky za tím - boj za svobodu a vyšší ideály, atd.), ale za celou sezónu se charakterově neposunul ani o kousek (ok, Gilroy si tohle může schovávat až pro druhou sezónu, ale pak nechápu, k čemu vlastně má být ta první), finále jednotlivých storyarců jsou super, ale epizody mezi tím jsou fakt jen dobře vypadající a dobře zahrané fillery (ten počet epizod vypadal už před premiérou dost neobvykle), ve kterých je to čekání na (další) klimaxovou epizodu jak ze strany postav, tak diváků doslova hmatatelné, jestli tady měl někdo snahu se ve světě SW posunout z černobílé do šedé (a z Impéria vs povstalců udělat třeba analogii k UK vs IRA), tak to tady prakticky vůbec nefunguje, protože motivu, který RO nakousl jednou jedinou scénou (cíl světí prostředky, za vítězstvím přes mrtvoly a je jedno, zda imperiálů nebo civilistů, atd.) a který měl být hlavním esem Andora (série), je bohužel věnováno minimum prostoru. Andorova (postava) myšlenková/hodnotová indoktrinace do hnutí povstalců na tom není o moc lépe. | Ani tak nejde o Impérium, byť by to bylo super, ale o povstalce. Žádná morální dilemata, žádné balancování na hraně větší/menší zlo, žádná postava, která by "zašla až příliš daleko", natož aby se někdo z nich třeba odvrátil od povstalců, protože seznal, že sice bojují za "just cause", ale prostředky, kterými se prakticky neliší od imperiálů, atd. Ale to je dáno zejména tím, že povstalci se tady objevují skoro jen do počtu. Možná mám přehnané nároky, ale tím, že seriál měl být o Andorovi (kterážto jediná postava v Disney linii dostala do vínku jisté nečernobílé zabarvení), tak jsem tak nějak doufal, že tahle nejednoznačnost bude jedním ze silných témat seriálu. Bohužel dost marně. Doufal jsem v pecku, v první sezóně jsem dostal "pouze" hodně fajn záležitost. Jsem fakt zvědavý, co Gilroy předvede ve druhé sezóně a zda pro mně některé/všechny z mých výtek zadupe do země, ale zatím v mém případě panuje jistá rozčarovanost. | PeZet ()

mmirri

I když vnímám tento seriál jako kvalitnější počin v rámci SW světa, mě bavil málo. Působilo to na mě jako hrdinská agitka ve střízlivějším hávu a s dokreslením toho, jak těžké to hrdinové mají na své osobní rovině. Proto jsem asi podhodnotila. ()

Jenda1cz

Po nudnějším začátku (ep. 1,2,4) si troufám tvrdit, že tohle je nejinteligentnější star wars seriál. Star wars nedělají špatným světelné meče, obří zbraně a velké armády. Problém je v tom, že když tvůrci do filmu zapojí tyhle věci, snadno díky tomu přestanou přemýšlet a řeknou si: ,,Kašleme na chytrý scénář. Nevadí nám, když scény ve svém pořadí nebudou dávat pořádný smysl. Že někoho zajmeme a pak ho jen tak zase vysvobodíme. Snímek se proslaví i tak." K seriálu se mi nechtělo právě z toho důvodu, protože právě koncept Síly a Jedie mám moc rád. Tady se ale někdo musel zasnažit... a za to tvůrcům děkuji. ()

pech.michal

Andor má pomalý rozjezd a to naneštěstí nejspíš spoustu diváků odradí. Je to škoda, protože když jsem se do toho po prvních 4-5 epizodách opravdu dostal, přišel zlatý hřeb celého seriálu a já jsem hltal každou větu skvěle napsaného scénáře. 9. a 10. epizoda mě úplně pohltila a doufám, že se najde dost lidí, kteří tomuhle seriálu dají ten čas a k těmhle epizodám se prokoušou. Doufám hlavně ze sobeckých důvodů, protože zkrátka potřebuju tu druhou sérii! Tak si na měsíc zaplaťte Disney+ a koukejte, lidi, stojí to za to! ()

Jareth

Konečně temné, drsné a dospělé Star Wars. Hrozně jsem si to užil a hltal jsem každou epizodu. Kdyby se to neneslo jmenovku Star Wars, tak bych nevěřil že se jedná o seriál ze světa Star Wars. Konečně seriál bez žádnéhých zbytečných postav, který tu jsou jen díky tomu, aby se fanoušci nabažili. Postavy jsou tu fajn napsaný. Po dlouhé době jsem si zas užil něco ze světa Star Wars. ()

Prezdivka123

Nejlepší star wars live action seriál. Ze začátku mě andor úplně nechytnul ale pozdější epizody se skvěle rozjely. Konečně pořádný pohled do impéria a ještě k tomu hraný. I když jsem nebyl nijak extra velký fanoušek cassiana ani rogue one tohle změnilo můj názor. Vfx jsou samozřejmě úžasné a hudba také. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Dočká se Ahsoka druhé řady?

Dočká se Ahsoka druhé řady?

05.10.2023

Aniž bychom se pouštěli do nějakých velkých spoilerů, po finále nového Star Wars seriálu Ahsoka už je jasné, že si showrunner Dave Filoni (Star Wars: Klonové války, Star Wars: Povstalci) nechal… (viac)

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

27.08.2023