Tabu

(festivalový názov)
  • Česko Tabu (viac)

„Je Tabu milostný románek z jižních moří? Pro lidi, pro něž je Romeo a Julie milostným románkem z Itálie, možná, protože o nic menšího tu nejde. S odzbrojující jednoduchostí vypráví Murnau otřesný příběh nemožné lásky.“ - Rudolf Thome (oficiálny text distribútora)

MurielRezek

Teskně krásný film o touze a ztrátách.Tahitské slunce, voda, mlha, stíny, luna, domorodí Polynésané..Úchvatná kamera Floyda Crosbyho a ode mne ještě hvězdička navíc za tóny symfonické básně Bedřicha Smetany "Vltava", které v posledním filmu lyrického básníka němého filmu Friedricha W. Murnaua zaznívají. ()

Rozjimatel

Javí sa mi, že to celé až príliš stojí na čare exotických tichomorských ostrovoch (výborná kamera, škoda že nie farebná) a príbeh tu zďaleka nie je taký silný ako v iných Murnauových filmoch. Akoby si režisér povedal, že divák bude ohúrený niečím, čo ešte nemal možnosť v živote vidieť a príbeh až tak riešiť nebude. Alebo sa jednoducho slnkom zaliate pláže príliš nehodia ako kulisa pre shakespearovskú tragédiu. Osobne som pri sledovaní cítil rozpor medzi tou rozjarenosťou, ktorá vo filme prevažuje a jeho tragickým podtónom. Páčil sa mi ten stret čistých, nepoškvrnených domorodcov s korumpovanou "civilizáciou", aj keď to zobrazenie bolo značne zidealizované. A práve istá naivita je ten dôvod, prečo toto dielo zostarlo, na rozdiel od ďalších Murnauových nadčasových filmoch. Žiaľ, nemôžem pochváliť ani hudbu, ktorá je síce poskladaná zo samých skvelých hudobných diel (Chopin, Smetana), ale tvori doslova guláš, nie príliš ladiaci s obrazom (napr. tá Vltava pri domorodcoch veslujúcich po mori bola vyslovene od veci). ()

JimiH

Murnauovi filmy patří mezi to nejlepší z němé éry. Tento snímek, který natočil ve spolupráci s dokumentaristou Flahertym je exotickým výletem do života v Jihomoří. Mě osobně nesedl jako jiné režisérovy snímky, ale přesto jde o dobře odvedenou filmařskou práci. Především práce s psychologií postav je opět velice působivá. ()

Biopler

Prekvapivo veľa vaty, hlavne v úvodných 35 minútach, som si schválne pozrel čas, kedy sa konečne začne riešiť aj ako-taká zápletka. Je to klasická romantika, kedy si dvojica užíva románik, zakázaný románik. A na konci ich nečaká happy-end čo by sme čakali. Vzhľadom na nudný priebeh, kde najzaujímavejším sú exotické zábery, sa však jedná o drobný plus. Spolu s tým, že Murnau je jeden z mála tých, ktorý v nemých filmoch rozpráva veľa obrazom a nie až tak titulkami. ()

pepino

Film je dáseříci rozdělen do dvou částí. Prvních 20 minut je velice poetických. Ty ještě vznikali pod taktovkou Flahertyho. Po těchto 20 minutách ale nastoupil Murnau a jeho talent na dramatičnost se tu opět ukazuje v plné síle i když s trochou romantiky. To ale vůbec neubírá na kvalitě. Jednu hvězdičku navíc za to že během filmu zazněla Vltava. ()

Trinculo

Vynikající film. Teda není to nic jiného než-li americký velkofilm, ale je němý. Všechno v něm ale funguje tak, jak to funguje v těch dnešních. Líbí se mi, že ten příběh opravdu nepotřebuje slova, aby vyjádřil vše podstatné. Samozřejmě, že tento fakt a tento film se pak dají kritizovat za mnohé (fetišizaci lidského těla, líčení domorodců jako vzenšených divochů, zvěcňování brakové romance a četná užití klišé), ale myslím že vidět tento film dá zase o něco více k pochopení těch některých současných "melodramat". ()