31. prosinec 1942, blokáda Leningradu. Rodina Voskresenských stranou od hladových očí veřejnosti připravuje oslavu nového roku. Na stole je celý chléb, slanina, šampaňské a mnohé další v té době masám nedosažitelné pochutiny. Manželka - typická pavlačová panička, se ptá svého muže - lehce uťápnutého vědce, jestli se s někým pohádal, že dostali jen slepici. Do toho syn přivádí na oslavu roku přítelkyni, se kterou se poznal v bunkru při náletu, rozmařilá dcera představuje nového nápadníka, kterého si bude za pár dní brát, a shora bouchá a zvoní babička, dožadující se pozornosti. (Jirka_Šč)

Jirka_Šč

Film, kde se člověk zasměje i ve vážné chvíli, aby vzápětí zas zvážněl. Dost odvaha, že někdo vytvořil film, ukazující, že během blokády Leningradu nehladověli všichni. Co se kvality týče, je to komorní film se značně kvalitními herci, zachycující lidi v situaci asi těžko hodnotitelné ze současné perspektivy. Postavy nejsou detailně vysvětlovány, mají však hloubku i logiku. Každá zosobňuje odlišný charakter, jako celek je to však uveřitelné. Je třeba si uvědomovat podmínky, ve kterých vznikl (do ruských kin ani nežádal se dostat, členové ruské dumy ho odsoudili, aniž by ho viděli a režisér prý dostal finanční nabídku, pokud film zničí) a posuzovat touto optikou. Podle mě jsou postavičky Prazdnika v tom, co chtějí zobrazit, dokonalé. ()

j.anek

Vynikající komorní drama. Zaslouží si navíc úctu za odvahu, s jakou se staví proti fanatickému lpění na legendě o blokádě Leningradu. ()