Tanhaji: The Unsung Warrior

• India तानाजी: द अनसंग वॉरियर (viac)

EvilPhoEniX

Velkolepá Indie, ze které Indové šílí ( 8,1) a Indičtí kolegové jsou také nadšeni, ale očividně Vás film zaujme jen pokud patříte k dané kultuře. O téhle historii příliš nevím, takže mě film ani moc nezajímal byť natočeno je Tanhaji bezpochyby poutavě a finální bitva má něco do sebe, tak pořád jsem se nedokázal plně do děje vžít. Co mě však hodně zaujalo, byly živé šachy, což bych rád viděl i jako samostatný film. Ušlo, ale jednou stačilo. Příběh***, Akce***, Humor>Ne, Násilí**, Zábavnost**,Hudba***, Vizuál****, Atmosféra**. 5.5/10. ()

Vavča

Tři hvězdy s hodně odřenýma zádama, nebýt v tom kanóny jako Sailf Ali Khan, Ajay Devgan a Nagin:) Nevím, co Mughalové indickým režisérům udělali, že jsou skoro vždy záporáci, asi zabírají příliš mnoho stran školního učiva, nebo nevím:) Je to už jako psychóza, zlé impérium, chce dobíjet svobodnou Indii, to je hodně zjednodušující pohled odporující historii, a Maráthové také žádná kůzlatka nebyli, ale o tom až jindy. Co mě na filmu baví jsou samozřejmě herecké výkony hlavních představitelů, ok hudba, na výpravě se mohlo přidat, až moc okaté cgi, někdy jsou skutečná zvířata lepší, než digitální. Možná by filmu prospěly nejen větší finance, ale i minutáž je to hodně komplexní příběh, působí občas usekaně, dost se spěchá. Za císaře Auragnazeba se vydá hrdinný velitel Mughalů (Khan) s obřím kanónem dobýt jednu pevnost ve střední Indii a zabránit mu v tom má legendární maráthský šermíř Tanhaji (Devgan). Bojové scény někdy ok, jindy přestřelené, ale zabaví, hudba ok. Film má svoji kvalitu, kterou však sráží málo rozvinuté postavy, absence peněz, aby to vypadalo jako dokonalý epos, přesto tenhle titul stojí za vidění. ()

Ivoshek

Boj Marathů a Mughalů pojatý hodně ve stylu "300", ale po indicku. To znamená, že je všechno hodně přehnané, hrdinové jsou spíš super-hrdinové. V postavách jsem se přestal orientovat asi tak po deseti minutách a už se to nezlepšilo. Proste indický velkofilm. ()

Aljak

Ďalšia veľkolepá epopeja z indických dejín. Tentokrát nás dej zavedie do 17.storočia, kedy zúri v Maharaštre konflikt medzi Marathskou ríšou a Mughalskou ríšou. Ak niekto nemá ani len základný prehľad o dejinách Indie, alebo aspoň konkrétne o tomto konflikte, tak sa zrejme v tom bude strácať a vôbec si film nebude vedieť dostatočne vychutnať. Ja sám som mal problém sa tu zozačiatku zorientovať v tej kope okolností a súvislostí, hoci som mal o tejto marathsko-mughalskou bitke aspoň nejakú znalosť. Po vizuálnej stránke ďalší z vydarených kúskov v rámci indickej kinematografie, hoci tá prehnaná heroizácia hinduistických Marathanov na úkor moslimských Mughalovcov, to bolo na môj vkus trochu za čiarou. Ale čo už, India si na toto proste potrpí. A čo mi ešte dosť prekážalo, tak opäť tá hyperbola v rámci vizuálnych efektov, čo bolo citeľné najmä počas samotných bojových scén. Ale ako celok veľmi dobré (až na tie výhrady). ()

Andrea1717

Na film Tanhaji sa naozaj dobre díva, je natočený veľkolepo, ale trochu chladne, bez emócií. Nedokázala som sa vcítiť do postáv, nevyvolali vo mne žiadne emócie, čo je na škodu. ()

Ramanam

Na Tanhajiho jsem se dlouho těšil. Po shlédnutí musím konstatovat, že jsem dostal přesně to, co jsem si představoval, ale v mnohem skromějším provedení, než jsem očekával. Rovněž jsem měl pocit, že je snímek snad sestříhaný z nějaké daleko komplexnější předlohy. Dějové linky se mi pozdávaly nedotažené a celek působil dojmem, že je natočen horkou jehlou. Postavy nedostatečně rozpracované a nevzbuzující výraznější emoce. Místo nějaké zpřízněnosti jsem cítil spíše odstup a chlad. Něco jako je tu nějaká pevnost, obrovské dělo a všemu tomu velí zavrženíhodný padouch. Proti němu stojí neohrožený hrdinný bojovník a hrstka statečných - konec. Je jasné, že takto zjednodušeně se dá popsat každý film, ale tam jsem opravdu už nic více nenašel. Po stránce trikové to rovněž pokulhávalo a nepřímo se tak ukázalo, že rozpočet a celkové nároky tvůrců nebyly již od první myšlenky o natočení osudového boje hrdiny hinduistické Maráthské říše proti muslimským mughalským okupantům příliš vysoké. Ale konečně žádní Britové, mohl jsem si oddechnout, že mělo původní obyvatelstvo Indie i jiné nepřátele, kteří jim ubližovali, než často vyobrazované hloupé, nafoukané a bezcitné bestie ze spolku červenokabátníků. Všiml jsem si též záštity u šavle muslimského vůdce ve tvaru válečného kladiva. Nevím, ale v praxi to musí být neefektivní i kdyby byla zbraň absulutně bez ostří, ale co... Přecitlivělí milovníci zvířeny a slonů především, při jedné scéně nejspíše omdlí, tak pozor. A. Devgan a S. A. Khan hráli jako vždy po svém a s přehledem. Kajol, manželka A. Devgana i v reálném životě, tam byla tak nějak do počtu. Přišlo mi, jakoby byla bez energie, kterou měla dříve na rozdávání. Hudba příjemná, barevná a roztančená. Ovšem ne až tak silná, pohybující se spíše lehce nad solidním průměrem, zato s podařeným vizuálem. Současné nízké hodnocení úplně nechápu a sám přiděluji jasné čtyři hvězdy. Historický žánr mám zařazen mezi nejoblíbenější a navíc díky prostředí Indie tak získává vše další cenné bodíky navíc. Vlastenectví a boje proti nájezdníkům/okupantům mám rovněž v oblibě, takže jsem si přišel na své. Jsem tak schopen mnohé přehlédnout a odpustit. ()