Vis a vis (Antena 3 / Fox verze)

• Španielsko Vis a vis (viac)
Španielsko, (2015–2019), 42 h 2 min (Minutáž: 43–80 min)

Berta Vázquez, Alba Flores, María Isabel Díaz Lago, Marta Aledo, Najwa Nimri, Laura Baena, Jesús Castejón, Inma Cuevas, Maggie Civantos, Ramiro Blas (viac)

Macarena Ferreiro (Maggie Civantos) je obviněna z podvodu, který spáchala z lásky ke svému šéfovi. Svůj trest si má odsedět ve vězení Cruz del Sur, kde však vládnou pravidla zcela odlišná od běžného světa. Aby Macarena přežila, musí se místním pořádkům rychle přizpůsobit. Zároveň však bojuje za své propuštění, protože je přesvědčená o tom, že je nevinná. (FIAT 500)

JBMAVERICK

Jméno Macarena Ferreiro už si budu navždycky pamatovat, stejně jako Saga Nórenová z policie Malmo. Dal sem to s chutí až do konce, což třeba o Prison Break říct nemůžu. Bloncka táhne celej seriál a i když jí na čtvrtou sérii trochu vyšachovali, tak žezlo bez problémů přebírá Zulema, která už ho nepustí až do konce. Poslední série by sama o sobě byla skvělěj film! Španělština se skvělě poslouchá... ()

AloeB

Postavit se tváří v tvář seriálovému thrilleru z prostředí ženské věznice byl zdánlivě rutinní nápad, v konečném důsledku však neskutečně napínavá (a také částečně béčková) záležitost. Vis a Vis je Shawshank redemption s pohlednými Španělkami a šílenou stopáží, tedy až na to, že Red se vás zde za každou službičku pokusí zabít a Andy Dufresne je zde schizofrenně rozdělen na pomilování hodnou ale občas poněkud otravnou blonckou a nepohlednou Arabku s blížící se menopauzou, které si ještě k tomu jdou po krku. A jak už to v podobných seriálech bývá, tvůrci musí dramatu docílit za každou cenu, jen aby se divák nebál pustit si další z 16 netflixáckých epizod první série (a pak 19 série druhé a pak ještě třetí a čtvrtá, dokud neztratí pojem o čase), proto také často dochází k podivným scénáristickým berličkám a otravným vztahovým nedorozuměním. Asi největší trapas bylo vykousnutí se do té doby suverénně nejlepší postavy cajta Fabia s jistou nejmenovanou osobou, což pak nutně vedlo jen k otravným zápletkám s údajnou bipolární poruchou, což měl na svědomí démonický lékař Sandoval v podání toho vyděrače z Bajo la Rosa, který zde podává naprosto fantastický a slizký výkon. Mám-li zmínit ještě další skvělé postavy, určitě by mezi ně patřil tatínek Leopolda v podání skvělého Carlose Hipólita, jehož snaha osvobodit svoji dceru je sice občas přitažená za vlasy, ale dovede pobavit, Španělům zřejmě tyto role kriminalistů v důchodu jdou. Úžasnou postavou se zdaleka nejdojemnější scénkou je Sole a její city vydírající příběh o nemocném srdci, která má v závěru také jednu neskutečně debilní berličku, ale v konečném důsledku jsem u něho měl slzy na krajíčku. Taky jsem měl rád komisaře Castilla, černošku Kudrnku a cigánku Saray hranou Albou Flores z La Casa de Papel, nutno ale říct, že i ostatní postavy byly víceméně dobře napsané a zajímavé, jediným problémem tedy je, do jak moc šíleného příběhu byly zamotané. Často hapruje logika a skvělé scény následuje bizár, kde si divák rve vlasy, proč se jeho oblíbené postavy chovají jak prvotřídní debilové (že ano Maco). A nejde jen o maličkosti, jakože El Egyptio s rozdrcenou nohou si bezbolestně řídí auto. Občasná nízká kvalita ale nemění nic na tom, že je minimálně první série zábavná a dovede zaujmout. ()

ER

Žena z lepší společnosti se dostane di vězení a .... během pár dnů zvládá krást, podvádět a je všeho schopna, byť se samým strachem třepe jak ratlík. K tomu je seriál protkán pár blbostmi, místy jsem nevěděl,zda si tvůrci dělají srandu.ale budiž . Dívat se na to dá,ale s přibývajícími epizodami je to horší a horší. Přibývá až fantasmagorických scén s předvídatelným dopaden na děj (chvíli jsme kámošky a v další minutě si chtějí podřezat krk ). Nicméně ve vyobrazení postav je seriál velmi silný. A dokáže se otřít i o sociální kontext a vliv společnosti na ty,za ostnatými dráty. ()

FIAT 500

Mnohem lepší (a drsnější) než Orange is the new black... Nevím jestli je to španělštinou, menší frekvencí humoru nebo prostě tím, že Macarena není až tak naivně blbá jako Piper v americkém předchůdci Vis a vis, a proto sledování toho seriálu není takové utrpení, kdy si chcete vyrvat vlasy... Navíc tu jsou zajímavější i další dějové linky, úzce související s tou hlavní - ať už rodiče Macareny, Fábio jako dozorce nebo vztah s "Kudrnkou". Scény s explicitním násilím jsou občas hodně těžko stravitelné, na druhou stranu mi tak nějak k vězeňskému seriálu patří. První dvě série, které má Netflix dokonce s českými titulky, nakonec končí tak nějak trochu uzavřeně, což je fajn. Třetí a čtvrtou sérii totiž dával španělský Fox, takže se nedá čekat, že by se někdy tyto epizody objevily i na Netflixu. Nakonec jsem se dostal alespoň k úplnému rozuzlené celého seriálu, teda posledním dvěma dílům (a alespoň textovým obsahům epizod zbývajících). A možná jsem rád, že to na Netflixu skončilo dvojkou. Jinak bych nejspíš musel jít s hodnocením níže, což si právě ty dvě první řady nezaslouží... EDIT Jen doplním, že poslední dvě řady se na Netflixu nakonec objevily, takže závěr mého komentáře trochu kulhá. Ale jen trochu, protože stejně jsem se rozhodl tyto dvě řady, natočené s delším odstupem od prvních dvou sérií, vynechat. Vyjma tedy samotného konce. Takže hodnocení zůstává, přičemž jde vyloženě o oriony za první dvě sezony. Jsem zvědav na spin-off El oasis, který začne brzy... ()

masekjc

Viděno na Netflixu, všech 5 sérií. No u pátého dílu jsem si říkal: tenhle seriál už ukázal snad úplně všechno, to přece nemůže vydržet...1. a 2. série top, 3. a 4. změna prostředí i herců a šedý průměr, no a 5. série neměla radši vůbec vzniknout. Odchody a návraty krásné Macareny neprospěly nikomu a ničemu. No a dojem, že si vlastně z vězení můžu běhat kam chci jak chci a u toho sejmout pár lidí, je vlastně smutný a vtipný zároveň. ()

Plastík

Totální trapas. To bych chtěl, abych byl zavřenej ve španělským lochu. Vězenkyně si zajdou do kanceláře ředitelky a doběhne tam bachař a řekne: "Byla rychlejší, Omlouvám se." No co to je? Dlouho jsem nedal tak nízké hodnocení, protože radši nehodnotím příliš nízko, ale teď je to nevyhnutelné. ()

Mr.Ward

Po Elite a La Casa De Papel je Vis a Vis další španělskou bombou na Netflixu. Celkem 51 dílů mi uteklo a nepřišlo mi to ani tak dlouhý. Hodnotit po jednotlivých sériích je těžký, ale nebudu spoilerovat, kdo viděl, tak pochopí co mi v příběhu těch 12 dílů ( od s03e03 po s04e06) chybělo 😄 ()

Caliboss

5* je za genezi vztahů mezi postavami, za připomínání skutečnosti, že při sebevětší snaze nelze život nalajnovat a ukázku toho, že venku občas běhají horší lidé než vevnitř (v base). K seriálu mě přivedla Najwa Nimri, pro mě nově objevená v La Casa de Papel, kde okamžitě zaujala na první dobrou, a které jsem během sledování Vis a Vis zcela podlehl. Potkat Zulemu, neskončil bych dobře, ale nemohl bych si pomoct. Příběhově a charakterově velmi silné dílo, o to víc mě upřímně mrzely zcela do očí bijící scénáristické přehmaty typu: scéna po probuzení z komatu, společný výslech apod. To jsem si vždy říkal, k čemu to mají zapotřebí? Ale chyby se najdou vždy. Konečný dojem vítězí ()

Vera2613

Seriál si ma získal od začiatku. Narozdiel od Orange is the new black je Vis a Vis omnoho temnejší, drsnejší a surovejší. A napriek tomu, že Orange is the new black milujem musím uznať, že tento seriál mal lepšiu zápletku. Hlavná postava Macarena je veľmi zaujímavá, čo som nečakala a spravilo mi to radosť. Ešte zaujímavejšou je však šialená (a keď poviem šialená, tak naozaj šialená) Zulema, ktorá si kradne takmer každú scénu pre seba. Postavy vo Vis a Vis buď milujete alebo nenávidíte a nič medzi tým. Niektoré časti sú lepšie niektoré sú možno slabšie, no stále to šliape a baví. Zvraty sú tu veľmi dobré a tiež niektoré momenty sú naozaj stresujúce :D V konečnom dôsledku som veľmi rada, že som tento seriál videla a pravdepodobne si ho ešte niekedy pozriem. A hoci to nie vždy bolo na plný počet, postavy mi prirástli k srdcu a preto dávam Vis a Vis 5*. ()

koblenzer53

Totální pecka!!! Vůbec nemám slov,seriál z kterého sem nemohla spustit oči ,hodně postav mi prirostlo k srdci,bylo to drsné,hezké,dojemné ...mělo to v podstatě vše,takže za mě určitě spokojenost .. ()

Taron

Ti Španělé to prostě fakt umí, vyrobit seriál, kterej vás baví a nepustí. V Locked Up, stejně jako u Elite nebo Money Heist, můžeme očekávat špičkový herecký výkony a parádní zápletky. Bohužel občas mi některý vyústění nebo rozhodnutí postav přišly hodně nelogický. Některý pasáže seriálu byly taky docela nudný, ne, že ne, a konec seriálu mně přišel úspěchanej, což je fakt škoda. Ale aji tak Locked Up každýmu rád doporučím. ()

Pangi

To není vězení, ale tábor pro blbky. Vydržel jsem do 5 dílu kde mně ty nelogičnosti a hloupost postav přestali bavit. ()

Bajo.

„Kapalina je látka bez určitého tvaru,lehce se přizpůsobí své nádobě." Lidské tělo je ze 70% voda. Ty první dvě serie 70% odpovídají má to šmrnc, napětí, emoce, dobrej střih hudubu, ale hlavně to minimum hluchých míst, která ve 3 a 4 serii tvoří většinu epizoda a nebýt Najwa Nimri a dobrému soundracku a pár povedeným scénám tak bych hodnotil ještě víc záporně.Kdyby se tu utlo hned po druhé sérii tak by se udělalo nejlíp! ()

black8

Tento seriál ma mimoriadne potrápil. Príbeh sa dal vyrozprávať aj v rámci jednej série a frekventované scény sexuálneho a fyzického násilia boli použité na môj vkus až príliš (a zbytočne) často. Zápletka je absurdná, avšak napriek všetkým nedostatkom, je tento seriál miestami až nepríjemne návykový, herecké obsadenie výborne (za všetky herečky spomeniem aspoň Cristinu Palas ako riaditeľku väznice alebo Najwu Nimri ako arabskú väzenkyňu), španielčina krásna a aj napriek určitému diváckemu trápeniu, ktorým som si prešla, ma potešilo aj vyústenie príbehu. ()

sirjohn

Pecka v kategorii. Reálnost se tu dá krájet. To platí pro vězeňské vztahy se svoji brutalitou, něhou a přátelstvím, jaké může ve vězení vzniknout (asi). Vykresleno velmi pěkně. Někdy až moc :). Příjemně mě překvapilo oživení 3.sérií, které za mě opravdu dodalo šťávu (zde spoiler: změní se věznice, kam jsou vybrané aktérky převezeny a vhozeny do zavedené hierarchie nového prostředí. Zde je i vyšší tempo, mohlo se to začít právě 3.sérii propadat, opak je však pravdou! Tvůrci sáhli po odvaze a nemazlili se s tím - na což je seriál z vězeňského prostředí ideální. Posrat to samozřejmě šlo a to hodně. Půl bod ztrhávám za některé roztahané pasáže, ale bez nich by to už spadalo do kategorie "akční" :). Avšak, že má Netflix verzi upravenou (stejně jako u La Casy) jsem se dozvěděl nyní, po celém shlédnutí, takže se podívám, jak to je s těmi díly u prvních 2 sérií ;). Každopádně srovnání s Orange is the New Black (neviděl jsem) je zde zajímavé, ale potvrzující odhad. Vis&Vis má u mě zasloužených 4,5* ! ()

taibrek

Perfektný seriál. Niečo ako Orange is new black, ale v španielsku to vedia lepšie prikoreniť. Obsadenie + scény dotiahnuté na vysokú úroveň. ()