Sexuální výchova

• Veľká Británia Sex Education (viac)
Veľká Británia, (2019–2023), 29 h 20 min (Minutáž: 47–85 min)

Tvorcovia:

Laurie Nunn

Hudba:

Oli Julian

Asa Butterfield, Emma Mackey, Gillian Anderson, Ncuti Gatwa, Kedar Williams-Stirling, Aimee Lou Wood, Connor Swindells, Patricia Allison, Tanya Reynolds (viac)

Recenzie používateľa MatyRock k tomuto seriálu (5)

Sexuální výchova (2019)

Sex Education představuje směsici humoru, dramatu a živých postav, které se vyvíjejí během čtyř sérií. Z počátku seriál uchvátí svým výjimečným audiovizuálním stylem, který oplývá retro stylizací, přesto ve vhodných chvílích využívá moderních technologií. Soundtrack dodává na atmosféře a specifickém šarmu. První série krásně představila svět hlavního hrdiny Otise a jeho sexuální poradnu. První série byla vůbec tím nejkoherentnějším mixem humoru, emocí a měla svoji vlastní jedinečnou atmosféru. Druhá série pokračovala v zajetých kolejích s větším důrazem na vážná témata a rozvoj vedlejších postav. Třetí série si stále drží vysokou kvalitu, však už v ní lze vidět první náznaky menších výkyvů v kvalitě. Zatímco dramatické momenty jsou stále silné, dějové linky občas přešlapují na místě a točí se v kruhu. Sem tam to začalo působit nuceně, utahaně a bylo cítit, že je potřeba větší změna nebo konec seriálu. Čtvrtá série tedy změnila prostředí, přidala nové postavy, jenž přinesly některé zajímavé aspekty, ale zároveň byla viditelná hustota dějových linek a přehršel témat. Celý seriál má největší sílu a kouzlo v postavách, které jsou mnohdy absurdní, přesto uvěřitelné, skvěle zahrané a napsané. V průběhu celého seriálu jsme byli svědky jejich vývoje, hlavní postavy byly výraznými hrdiny s komplexními charaktery a téměř všem se dostalo zaslouženého finále. Co se týče hlavního dua, Otise a Meave, jejich vztah a vývoj byl někdy průhledný, ale stále přesvědčivý. Celkově lze říci, že Sex Education byl svěžím přírůstkem do Netflixovské knihovny, který měl lehké výkyvy v kvalitě, zejména tedy čtvrtá série, přesto stále nabízející směsici úžasné hudby, živých postav a odvážných témat. Sex Education byl, a několik let ještě bude, tím nejlepším z tématu sexuální výchovy a mezilidských vztahů. ()

Série 1 (2019) (S01)

Sexuální výchova je a bude jedním z nejlepších svého žánru a to nejen mezi seriály, ale i mezi filmy. Okamžitě jsem se zamiloval do audiovizuální stránky seriálu, která ve vás vyvolá oldschool feeling, přesto však působí moderně a neotřele. Soundtrack je naprostá trefa do růžového (vzhledem k tématu seriálu). Název je krapet zavádějící, neboť se zde pojednává spíš o vztazích mezi hlavními hrdiny a sexuální terapie fungují především jako koření. Tím však nechci říci, že se seriál bojí odvážných témat. Ba naopak! Tvůrci dokázali skloubit dramatické s komediálním, tak aby to nepůsobilo trapně a především dokázali dát všem postavám patřičnou hloubku. Jen málokdy jsem měl pocit, že sleduji výplňovou pasáž, která by neposouvala postavy dál. Asa Butterfield opět ukázal, že v něm tkví obrovský talent a Emma Mackey byla příjemným překvapením. K dokonalosti chybělo malinko. 9/10 ()

Série 2 (2020) (S02)

První série byla skvělá, měla pěknou dávku vtipů, emoce a patřičný nadhled. U druhé série tomu není jinak a jedná se o velmi povedené pokračování, které v určitých ohledech svého předchůdce trumfne a v některých naopak zaostává. Tvůrci se mnohem více zaměřili na vážnou notu společně s nenásilnou edukací diváků. Bohužel se na základě toho drasticky ubralo na humoru, což mě trošku mrzelo. Vedlejší postavy mají o hodně větší prostor, přičemž mají možnost rozvoje a my jako diváci jim můžeme lépe porozumět. Hlavně nejsou černobílou omalovánkou charakterových vlastností a vad. Otis a Meave mají pramálo společných scén, což mě opět mrzelo. V první sérii byla jejich vzájemná chemie skoro tím nejlepším. Přesto je kvalita pořád nepochopitelně vysoko. 9/10 ()

Série 3 (2021) (S03)

Po velmi dlouhém čekání je tu třetí řada na kterou jsem se velmi těšil. Dramatické části opět převažují a komedie je krapet upozaděna, což ale není rozdíl oproti sérii druhé. Navíc pořád jsem se v některých momentech smál nahlas a užíval si skvělou situační komedii. V dramatických částech jsem většinou cítil to, co jsem cítit měl a postavám fandil, aby své problémy nejlepším možným způsobem vyřešili. Postavy jsou opět hlavním stavebním kamenem a hnacím motorem celé show. Budete milovat úplně každého, protože se nejedná o černobílé archetypy postav. Rozvoj a posun charakterů od série první je znatelný. Otis a Maeve dávají často přednost ostatním postavám, což schvaluji, jen občas jsem zapomněl o kom se vlastně celý seriál točí. Příběhově jsem byl mírně zklamán, zejména úplná absence sexuální poradny mě dost mrzela. Odbočky do Francie a Nigerie byly zábavné a nějak zvlášť nenarušovaly celkový příběh. Naopak ho značně rozvíjely, oproti jiným dějovým liniím, které nakonec nikam nevedly. Soundtrack je opět famózní. Lehkou předvídatelnost a někdy i to klišé jsem schopný přehlédnout, ale mám strach o další série. Nemůžu se zbavit pocitu, že tvůrci téma seriálu z velké části vyčerpali a jestli nepřijdou s velkou změnou, budeme se v nadcházejících sériích neustále točit v kruhu. Proto doufám, že bude 4 série sérií poslední. Seriál stále miluji, ale oproti předchůdcům je to trochu slabší. 8/10 ()

Série 4 (2023) (S04)

Čtvrtá a zároveň závěrečná série neměla na růžích ustláno, tvůrci se museli potýkat s odchody několika herců (upřímně nevím kdo odešel z vlastní vůle a naopak) a relativně náhlým změnám ve scénáři spojené s koncem seriálu již touto sérii. Vlastně to perfektně reflektuje některé zásadní nedostatky, které zde byly. Až příliš dějových linek a jejich nevyváženost. Tvůrci předkládají zajímavá témata, ale neumí je příběhově opodstatnit, až to někdy působí nuceně. Změna ústředního prostředí, tedy školy, která, a pevně doufám v tvůrčí záměr, předkládá utopickou představu dokonale diverzifikovaného místa, v základech selhává. Neházel bych to na samoúčelnou agitaci či propagaci LGBTQ komunit, přeci jen zastoupení těchto skupin bylo i v předešlých sériích. Problém je v hutnosti a kadenci, která je nadmíru vyšší než dříve. Nové postavy nefungují, tak dobře, absence několika starších mrzí. Obzvlášť u některých z těch starších se přešlapuje na místě, a když už se rozhýbou, tvůrci to vezmou hopem. Tím trpí nejvíce hlavní dvojice, Otis a Meave, jejichž představitelé jsou již standardně bezchybní. Jejich vztah se vyvíjí někdy až moc nahodile, urychleně a scénáristicky průhledně. Na druhou stranu, obzvlášť v druhé polovině série, jde stále cítit DNA celé show, hudba je také pořád skvělá a postavy dostanou poměrně uspokojivý konec. Ne všechny dějové linky jsou patřičně uzavřeny, některé vedou úplně do prázdná, ale v rámci možností jsem spokojen. 7,5/10 Mrzí mě to, tvůrci měli na lepší závěr. ()

Margot Robbie chystá filmové The Sims

09.05.2022

Netflix rozšířil produkci ve Velké Británii

Netflix rozšířil produkci ve Velké Británii

28.11.2020

Britské projekty, zejména pak seriály Koruna a Sexuální výchova, slaví dlouhodobě velký úspěch u předplatitelů Netflixu. Nejen proto streamovací gigant letos výrazně navýšil rozpočet pro britskou… (viac)