Televízna inscenácia frašky Federica García Lorcu. Vrcholné autorovo dielo z okruhu hier o "zle vydatých" ženách. V istej dedine sa pekná dievčina vydá za staršieho, neveľmi príťažlivého obuvníka. Ten je rozumný, rozvážny, má rád pokojný rodinný život, kým ona má síce dobré srdce, ale je temperamentná a popudlivá. Preto sa celé dni hádajú. Majstrová, nespokojná s manželským životom, túži po niečom lepšom. Keď už má obuvník všetkého dosť, rozhodne sa odísť do sveta. To pani majstrovú celkom zmení. Za jeho neprítomnosti si ho v predstavách skrášľuje, až si vytvorí obraz dokonalého, vzorného manžela. Energicky odmieta všetkých nápadníkov a statočne si zarába na živobytie ako krčmárka. Obuvník sa po istom čase v preoblečení vráti. Keď sa presvedčí, že mu žena bola verná, dá sa jej spoznať a dúfa, že ho prijme s otvorenou náručou. Ale dočká sa trpkého sklamania, sen sa rozplynul, majstrová si uvedomila rozdiel medzi svojimi predstavami a skutočnosťou, takže sa ich život opäť vráti do starých koľají. (RTVS)

Flego

Federico García Lorca používal vo svojej dramatickej tvorbe široký žánrový diapazón. Túto frašku dokončil v roku 1930 a rozpráva humorným spôsobom o vzťahu postaršieho obuvníka a jeho mladučkej manželky. Inscenácia v Katušovom prevedení sa vydarila, kulisy sú bohaté na vysokej úrovni, hra má šmrnc, slušné dialógy a herecké obsadenie v ničom nezaostáva. Druhý komentár. ()

Autogram

Zobrať si na staré kolená mladú ženu nie je jednoduché pre oboch, ako sa presvedčili španielsky obuvník a jeho pani majstrová v tejto komédii. Kvalite zážitku neubralo ani štúdiové divadelné spracovanie typické pre obdobie natočenia filmu. Oľga Zöllnerová je tu naozaj čarokrásna pani majstrová, je v obraze počas sto percent trvania filmu a zvládla s prehľadom temperamentnú hašterivú Španielku, aj keď blonďatú. –––– Dosť románov som prečítal, aby som vedel, že chlapovi sa každá žena páči, ale žene každý chlap nie. –––– ...keď už máme v tejto dedine vrchnosť, ktorá má namiesto hlavy otruby a namiesto mozgu... ach! – Ani pán farár by to lepšie nepovedali. ()

Pitryx odpad!

Poměrně nudné podání. Hodně monologů, ke konci zbytečné vyprávění, takže prostě skoro žádná zábava. Nic pro mne. A ještě poznámka, autor RTVS uvádí poněkud jiný konec, než jsem viděl já. ()