Diego Maradona

• Česko Diego Maradona (viac)
Dokumentárny / Športový
Veľká Británia, 2019, 130 min

Diego je usmievavý chlapec z predmestia, ktorý miluje futbal a svoju veľkú rodinu. Vďaka obrovskému talentu plní sny sebe, svojim blízkym i stovkám miliónom fanúšikom po celom svete. V Neapoli, kde aj diabli potrebujú svojich bodyguardov, sa Diego stáva Bohom. Fanatický obdiv a slávu je ťažké ustáť a Diego skrýva svoju ľudskú tvár čím ďalej viac pod maskou Maradonu. Tomu nie sú cudzie divoké večierky, nevery, podvody, kokain ani pletky s mafiou. A zničujúca špirála sa roztáča... Strhujúci portrét jednej z najslávnejších kontroverzných osobností vôbec, poskladal držiteľ Oscara Asif Kapadia (Senna, Amy) z viac než 500 záberov v Maradonovho súkromného archívu. (Continental film)

Raziel811

Fotbal mě nezajímá a nikdy nezajímal. Ale toto nahlédnutí do života legendy je více než zajímavé. Pokud se tento příběh zakládá alespoň z půlky na pravdě, tak to je vážně síla, co tenhle člověk dokázal a vydržel. ()

toos

Příběh Maradonova neapolského vzestupu a drtivého pádu. Ani člověk s mnohem větším morálním kreditem by dost možná neustál tlak a až nesnesitelnou lásku města, které si do něj profilovalo svoje tužby a léčbu komplexů. Diego Maradona byl nesporně fenomenální fotbalista, který průměrnou Neapol vytáhl do špičky italské ligy, kde soupeřila s bohatými týmy ze severu země. Už v době příchodu na kokainu závislý Maradona však nemohl snad skončit jinak, než skončil. V situaci, kdy se mu celá Itálie chtěla pomstít za vlastní chybu při místě pořádání semifinálového zápasu, mi Maradony bylo jedinkrát i trochu líto. ()

finkie

Pro fotbalové příznivce asi povinnost, ale preferoval bych méně emocí a pikantností ze soukromého života a více fotbalu. Při veškeré úctě a obdivu k božskému Diegovi je třeba si přiznat, že tento člověk za sebou mimo fotbalová hřiště až tak hlubokou brázdu nezanechal, a já jsem si podstatnou část stopáže připadal jako když koukám na zvláštní vydání primáckého pořadu Top Star věnované celebritě, jejíž soukromý život - navíc podaný spíše nekriticky, fanouškovsky - mě vlastně nezajímá. O fotbalu samotném tam toho bylo strašně málo - zcela chyběly třeba pohledy Maradonových spoluhráčů, protihráčů, trenérů, nějaký nástin toho, v čem vlastně spočíval jeho génius a proč je tento hráč považován za asi nejlepšího fotbalistu období mezi Pelém a Messim. Překvapilo mě, že ve filmu se vyskytující archivní záběry nebyly alespoň zčásti digitalizované, v důsledku čehož to na velké obrazovce nebylo občas úplně příjemné pokoukání. Zcela chyběly také podstatné epizody z Maradonova života - například jeho neslavné působení na MS 1994, téměř zázračná - bohužel jen dočasná - proměna po bandáži žaludku nebo trenérské angažmá u argentinské reprezentace. ()

kodwin

Pro fotbalové fanoušky téměř povinnost. Podařený dokument, který vykresluje Maradonu trochu jinak než jsem ho vnímal v době jeho aktivní kariéry. Neapol, kterou vytáhl z fotbalové podprůměrnosti mu nakonec zlomila vaz. ()

Jarda68

Jeden z nejlepších dokumentů posledních let,velice sugestivně natočený příběh kluka ze slumu,který chtěl být fotbalistou,aby mohl koupit rodičům dům..Stal se však absolutní legendou,která svoji osobnost dělila mezi hodného kluka Diega a hvězdu první velikosti Maradonu.Je až dojemné vidět tu nehranou radost,když vyhraje Mistrovství světa,stejně jako sledovat kokainem zničeného tlouštíka,co 30 let tají vlastního syna...Výborný film!!!"KDYŽ JSEM NA HŘIŠTI,OSTATNÍ ŽIVOT JDE STRANOU,VŠECHNY PROBLÉMY JAKOBY ZMIZELY"...85% ()

endymion

Tento dokument o božském Diegovi byl ještě lepší, než jsem čekal. Navíc palec nahoru za ty fantastické zrestaurované záběry. Říkejte se si, co chcete, ale přes všechny ty sračky, kterými si zničil kariéru a posral život, pro mě byl, je a navždy zůstane Maradona nejlepším fotbalistou všech dob. ()

Feacher

Tak i já jsem se pár dní po smrti Maradony podíval na tento dokument. Musím říct, že je udělaný moc pěkně, ať už jde o životopisné části nebo o části fotbalové. Pokud znáte fotbalovou historii jen tak obrysově jako já, tak je tu poměrně i dobrá míra napětí a překvapení. Určitě stojí za zhlédnutí! ()

Kivis

Z trojice dosavadních Kapadiových dokumentů pro mě zatím nejslabší, ale stále si drží velmi vysokou úroveň. Perfektní práce s archivem, snaha o objektivitu a vyváženost jak jen je to možné. Žádná povrchní a laciná sázka na bulvárnost, i když se to zrovna u Maradony víc než nabízí a ani naopak nějaká přehnaná glorifikace. Už teď jsem zvědavý, kdo se Kapadiovi dostane do hledáčku příště. ()

Bogrant

Lepšia bohémska rhapsody než tá od Queenov. Dokument zachytávajúci najmä osobnostný predel jedného z najlepších a zároveň aj najkontroverzneších futbalistov všetkých čias, v dobách jeho najväčšej slávy v mafiou ovládanom Neapole. Na jednej strane Diego, prostý chlapec milujúci futbal, na druhej Maradona, bohém, užívajúci si slávu, peniaze a život. Enormný tlak počas MS, závislosť na kokaíne, osobné problémy a mnoho iného, dosiaľ nevideného materiálu, čo tento film sprostredkúva a ráznou, no atraktívnou cestou prezentuje. ()

GrooteLulu

Diegů, coby geniálních fotbalistů do dnešní doby máme a bylo už víc. Pro mě je ale Diego stoprocentně vítězná historická postava. Král Neapole Diego Maradona. V Neapoli se fandí Argentině proti Italům. Osudná vítězná penalta..... Nikdy jsem neviděl snad lepší dokument. Hudba je úžasná, stejně jako střih a spád od začátku až do konce........podle mě, za jeho "koncem" mohla kromě koksu i doba, která se neuvěřitelně změnila, pádem železné opony a úplně nových vlivů na celou Itálii a okolní svět, kde prostě Itálie už nebyla tou nejlepší ligou na světě. A moc bych za to nedal, že kromě italských mafiánů v tom měli prsty i angličani, kteří mu jeho božskou ruku neodpustí nikdy až do skonání světa. 10hvězd, kdyby to šlo. A ruku nahoru za Pumu. ()

cidla99

Když jsem přišel do kina, tak jsem měl zcela jiné očekávání, nicméně výsledná práce mě nad míru potěšila. Fotbalový fanoušek sice jsem, nicméně největší slávu Diego v Neapoli získal dlouhou dobu před mým narozením (takže pod pojmem Maradona jsem si představil gol proti Anglii, Neapol, kokain, staršího pána gestikulujícího na posledním mistrovství světa a jednoho z nejlepších fotbalistů všech dob). Maradona mi nebude připadat jako kladná osobnost ani po zhlédnutí tohoto snímku (který z něj dle mého názoru dělá oběť obrovské slávy a moc záporných vlastností mu nevytkne), nutno ale říci, že se mi pohled na jeho osobu změní. Dokument nejdříve vykresluje Diega na vrcholu světa, poté ale přichází velmi tvrdý pád na zem a Maradonovo vyrovnávání se s problémem pomocí večírků a kokainu. Snímek mě velmi zarazil, ukazuje i to, že sen každého malého fotbalisty, stát se nejlepším hráčem na světě, se může změnit na noční můru. Těsně po zhlédnutí bych byl ochoten dát snímku i pět hvězd, po kratší odmlce dám ale s klidem 4, něvěřím totiž zcela tomu, že za Maradonův pád mohli hlavně jiní lidé, na vině je vždy především daný člověk sám. ()

Stavrogin

Dobře vystavěný dokument o střetu kluka Diega s fotbalovým bohem a feťákem Maradonou. Bohužel někde ve dvou třetinách filmu už člověk spolu s Maradonou sjel tolik lajn koksu, že už se děj zdá neúnosně dlouhý. Úpné finále je zase naopak trošku uspěchané a chybělo mi v něm víc z Maradonovy současnosti. Každopádně i tak slušné dílo, které je přístupné i lidem, kteří fotbalu vůbec neholdují. ()

vampvegetar

4,3 - nedostatky jsou ( ty Diegovi byly spíš mimofotbalové resp. provokačně-agresivní typově na ihřišti ), no celkově velmi povedené. Chyběl mi trochu úvod kariéry ( je tam ale krátky návrat cca po úvodních 20-30 min ), také ostatní šampionáty mohli být opracovány do pár minutové stopáže, no ostatní záležitosti jsou udělány fajn. Především autenticita neapolské anabáze a cca 5-6 let jeho top výkonnosti na piedestálu v 80-tych letech, i když s úpadkem osobnosti. Mně osobně to padlo moc kriticky, jelikož tak se obrátit proti idolu a jednomu z nej hráču histórie, to je trochu s nadsázkou nebo chybou fans, myslím že mnoho hráču ( ale ne tak slavných a "sledovaných" ) malo potíže se životosprávou a mafiemi a v takovém měste a fanatizmu jako v Neapoli to bylo těžké, takřka nemožné se tomu vyhnout. Jinak dostat se z takových problému, zranění, drog, zákazu činnosti, obvinění a ukázat ještě takovou kvalitu ( bez ohledu na možné dopingy v závěru kariéry ) je vskutku obdivuhodné ( v roce 1990 titul, 89 pohár UEFA a finále trapasového MS 1990 a neapolci s jejich "zákulisím" si mužou snít, že někdy získají pohár LM, protože kdyby Diega neponičili a mohl hrát cca do 33-34 v "normálním stavu a tímu s adekvátníma hráčema a manažérama", tak možná ho mohli už mít. Takové šílenství jak ve své době vzbudil lokálně v Neapolu, to se už tak lehce nevidí a možná už nebude ( v současnosti vidět hvězdy naživě muže každý na netu, v TV a pod. - což není na škodu a svět se mění a tvaruje, ale tak to trochu bere čaru živého sledování ). Na druhé straně to možná je i kladem, protože moc slávy a pozornosti v takové podobě a za takových podmínek dokáže člověka nahlodat a zničit. Ale jako memento své éry a doby pro budoucnost pěkný film a Diego sice o svou divokost nepřišel a i v současnosti vyvede nejaký neetický přehrešek, ale psychicky a závislostně je už v pořádku. ()

pavlosji

Ač nemám rád fotbal a o fotbalistech si myslím své, tenhle dokument předčil mé očekávání. Autentické záběry tvořilcí koláž jednoho života. ()

mdf

Skvělí dokument o jednom fenoménu fotbalu a jeho cestě ze slumu do absolutních výšín a pak nekompromisní pád na samé dno. ()