Film Brankár prináša dramatický životný príbeh legendárneho futbalistu Manchester City Berta Trautmanna, ktorý sa v povojnovom Anglicku presadil napriek svojmu nemeckému pôvodu. Príbeh muža, ktorý miloval futbal, Anglicko a ženu svojho života Margaret a vďaka svojím výnimočným schopnostiam a vytrvalosti sa dokázal z nenávideného „nácka“ stať britským národným hrdinom. Bert Trautmann sa narodil v Nemecku v roku 1923 a počas vojny sa ako výsadkár aktívne zapájal do bojov. Ku koncu vojny ho zajali britskí vojaci a držali ho v tábore, kde si všimli jeho talent. Napriek počiatočnej nenávisti fanúšikov pôsobil v tíme Manchestru v rokoch 1949 až 1964. Zlom v jeho kariére prišiel v roku 1958 vo finále Anglického pohára, kedy pre svoj tím vybojoval víťazstvo, keď dohral zápas navzdory život ohrozujúcemu zraneniu. On a jeho životná láska Margaret, ale musia čeliť i ďalším ranám osudu… (Film Europe)

Alagaesie

Naprosto úchvatné. “On English soil we say: ‘Yessir’” Převýchova začala brzo. Trautmann nadřízenýho dobře utřel. “Yes dad you´ve already said that.” Pěkný zákroky. Já prostě miluju životopisný sportovní filmy. Břitkej britskej humor. “Your thousand year old reich ended a bit early.” Dostávali do těla. Slušnej deal ohledně ovcí. Zábava musela ustoupit. Freya Mavor hrála super. Konečně tráva a hřiště. “Nana, you mixing things up.” – Super stěr. Pokud chtěli zápas, na výběr nebylo. Byl dobrej. Neoblíbenej borec. Předsudky – humus. Babička. “And you fart ever since.” Margaretina kámoška v růžovým byla kráva. Prázdný kecy a výčitky za něco, za co Trautmann nemoh. Pracoval, trénoval a odchytával. A převýchova jela dál. Já mám radši fotbal než nějaký vykrucování se. Zavírání tábora. Uf. Koho Jock Thompson vlastně sledoval? Dobře Bert. Nabídky z velkejch klubů se neodmítaj. “We´re not going we´re not going we´re not going down!” Rvačka! Domácí pitka s pseudotchánem? Ahá. Manchester. Tak měl vyznamenání – a co? Hnusný urážky. Hezkej proslov měla jeho žena. Vždyť dělal, to, co uměl nejlíp. Zasraný články. 1951 a Bert byl znovu milován. Wembley. Dobrý zákroky. Hnusnej pád! Au. I takovej je život. ()

Sejkorka

Takovéhle filmy já můžu. Kdo miluje fotbal, bere tyto příběhy jako bonus. Tenhle - byť s nedokonalými slovenskými titulky - řadím do kategorie TOP. Není to jen o fotbale, určitě silnější je téma tolerance a odpuštění. Pochopitelně, že bych bral více přímo fotbalových momentů, ale i tak, díky za to retro. V obsahu je mylně uveden rok Trautmannova hrdinství ve finále FA cupu - bylo to v roce 1956. Ve Wikipedii jsem se též dočetl, že se Bert s Margaret v roce 1972 rozvedli a Bert byl pak ještě dvakrát ženatý. Dožil se 90 let, Margaret zemřela v roce 1980. ()

MatoPalkes

Veľmi podarený životný príbeh, napriek mnohým úskaliam a životným tragédiám. Ako fanúšik futbalu som paradoxne toľko futbalových záberov ani nepotreboval a viac ma bavili scény s Margaret. ()

Zaks

Až po príchod do veľkého mesta to bola jednoznačne päťková záležitosť. Dovtedy sa aj politika brala s humorom, čo pôsobilo v ťažších situáciách nádherne odľahčene. Neskôr, žarty išli bokom a film sa už uberal len vážnym smerom. Netvrdím, že z toho mali spraviť komédiu, ale priestor na vtip bol aj potom, nielen depka. Emočne, azda najsilnejšie, pôsobila línia s ruským chlapcom a na drevenú figúrku orla myslím aj dlho po pozretí tohto vskutku vydareného nemeckého filmu. ()