Nad kolískou malého Urbana stoja dvaja dobrí duchovia osudu Rodomil a Rodoslav a ich sestra, zlá sudička Zlotica. Kým Rodomil s Rodoslavom želajú Urbanovi bohatstvo a lásku, Zlotica praje chudobu a nekonečné strasti. Čie proroctvo bude silnejšie? Z Urbana sa čoskoro stáva sirota, ujme sa ho lakomý majster hodinár, ktorý sa dozvie o jeho budúcom bohatstve a vychová z neho svojho učňa. Keď Urban dospeje, zamiluje sa do hodinárovej dcéry Laury, s ktorou vyrastal, a keďže ho aj ona miluje, plánujú svadbu. To sa však nepáči hodinárovi, preto pošle svojho učňa do sveta, aby našiel zázračné hodinky, ktoré dokážu varovať pred smrťou. Nikto nevie, či také hodinky vôbec existujú, ale kým ich Urban nedonesie, Lauru za ženu nedostane. Urban sa teda vydá na ďalekú cestu plnú prekážok a nástrah, ktoré dokáže prekonať len vďaka svojej statočnosti, hodinárskemu umu a dobrému srdcu. Láska k milovanej Laure ho ženie vpred a pri jeho putovaní ho sprevádzajú Rodomil a Rodoslav, ktorí mu pomáhajú, aj Zlotica, ktorá robí pravý opak. (Bontonfilm SK)

L'Alpagueur

O něco lepší než letošní štědrovečerní pohádka O vánoční hvězdě. Z herců je třeba vyzdvihnout Viktora Preisse a zejména Janu Plodkovou. ()

Luk Skywalker

Často bývají pohádky uváděné 25.12. lepší než Štědrovečerní. Letos to neplatí a vyšlo to nastejno, možná O vánoční hvězdě byla lepší. Přesto je to tradice koukat každý rok na premiérové pohádky. Preiss zahrál záporáka velice dobře. Nepochopil jsem úplně poslední záběr - asi skrytá reklama na ovčí farmu. ()

Olík

Neokoukané (Bandor, Balcar, Droppová) versus osvědčené (Preiss, Plodková, Plesl) tváře v pohádkovém příběhu o sudbou vedené cestě za láskou. Nejsme úplně zastánce příběhů ve stylu, udělej tohle a tohle a stane se ti tohle a tohle plus dávám přednost logice před zkratkovitostí (především Urbanův road trip za kouzelnými hodinkami sedí na židli od třech nohách), ale jinak docela pěkná tuzemská pohádka. ()

tranquill

"Sakra, nelejte po sobě to pivo! Kdo to má uklízet?" Za tuhle pohádku se letošní Vánoce stydět nemusí. A Jana Plodková zde opravdu perlí. ()

GIK

Výborná pohádka. Konečně sympatická ústřední dvojice. Konečně žádné princezny a žádní králové. Zmínka o královském městě úplně stačí. Plodkovou moc nemusím, ale tato role jí sedla. V průběhu filmu jsem si na ní zvykl. Pitvoření v normě. Pěkná hodinářská hudba. Napětí, dobře zahrané. Solidní příběh. Zápletku v hospodě jsem nepochopil. Hodinář a spol. se nemohou zbavit prokletí, ale v domě si dělají, co chtějí. ()

Trixinka

Nebylo to úplně špatné, ale výborné taky ne. Na druhou stranu ve srovnání s pohádkami co se nyní točí, je to vcelku povedená pohádka se zajímavým nápadem a příběhem. ()

marusshhka

Pohádka o trochu lepší, než se běžně točí, ale pořád ještě by to chtělo... Komediální stránka nebyla dost vtipná, celkově jsem se v kině poměrně nudila. Některé věci mi přišly nedomyšlené – hodinky varující před smrtí? Začarovaný hostinec a všechno kolem? Co ale můžu pochválit, byl hodně vyvážený výběr herců, konečně! Samozřejmě bez debat nejlepší je pan Preiss. Kromě byl moc pěkný pohled na postavy Živy/Morany (s úlevou vítám, že v pohádce není peklo, čerti a podobné kreatury vyskytující se snad v každé druhé nové pohádce, ale že se zabrousilo do slovanské mytologie) a celkově byly velice pěkně vybrané lokace. Nic z toho už v pohádkách není samozřejmost. A tak doufám, že už to s českou pohádkou půjde, byť po malých krůčcích, postupně nahoru... :) ()

waska

Ale jo, proč ne. Celkem povedená pohádka se zajímavým námětem. Bohužel trpí nedostatkem kvalitních hereckých výkonů. Viktor Preiss je dobrý, ale bohužel těchto rolí hrál již bezpočet, takže bude zapomenutý. Ostatní herci taky za moc nestojí a korunu tomu dává Plodková, která je mi vyloženě nesympatická ( ve všech svých rolích ). Dalo se určitě z námětu dostat víc, ale neurazí. ()

caba

Pohádka nenadchla ,ani neurazila.Do role hodinářova učně měl být vybrán mladší herec a né 34letý Michal Balcar.Také Laura mohla být na neplnoletou mladší.... ()

E lan

Úděsná pohádka nepohádka, která nudí, je trapná a nemá ani žádné dobré ponaučení. No prostě scénářem počínaje a zpracováním konče pohádková havárie. ()

Karp

Řekl bych, že není prostor na to si stěžovat. Po vizuální stránce nejlepší pohádka posledních let a rozjezd byl skutečně velice příjemný. Pak jsem se podíval na celkovou délku a trochu jsem se začal bát, ale hluchých míst nakonec nebylo tolik. Jana Plodková bez debaty zářila a sympaticky působila i dvojice Plesl Neužil. Jana Plodková si určitě řekla o to, aby se její Lichoradka ještě někde objevila. Vytkl bych skutečně jen délku, být ta pohádka o čtvrthodinu kratší, (je skutečně velice přímočará) šlo by o velice výživnou jednohubku, která bude bavit malé i velké. Na co pohádka trochu dojíždí, ale co zároveň vyzdvihuji je povedený vizuál, je to takové grafomanství v obrazech, které ne vždy plní svůj účel. Kdyby Urban měl charizma Lichoradky, pak by jistě nebylo už vůbec o čem diskutovat. I tak ale hodnotím pěknými 70% plus ještě nějaký ten chlup navíc. ()

Jonatána

Patrně budu se svým názorem osamocena, ale něco tak nehezkého a nepohádkového jsem už dost dlouho neviděla. A Jana Plodková nebyla zábavně ošklivá, byla prostě hnusná. Takže jsme po cca hodině přepli na dvojku, kde běžel jeden z mých nejoblíbenějsích filmů Někdo to rád horké a zase mám dobrou náladu. Jen lituju, že jsem to neudělala hned. Viděno znovu o rok později, 20.12.2021. Tak jo, není to tak hrozné.  :-) Vlastně mě to i docela bavilo. Jako pohádka nevánoční se mi Hodinářův učeň líbil, asi se to loni netrefilo do té správné nálady. Ano, chemie mezi ústřední dvojkou moc nefunguje, Urban je mdlý a Laura taky, nějak jim tu velkou lásku "nežeru". Ale jinak do bylo dost dobře koukatelné a tentokrát mi Jana Plodková nepřišla jen hnusná, ale docela zábavně hnusná, pánové Neužil a Plesl mě bavili moc a Miroslav Krobot byl skvělý. Takže zvedám hodnocení na ***. ()

quixote

Dramaturgové odbyli svou práci, scénář je nedotažený, kostrbatý a nelogický. Hlavní záporák je spíš psychopat, který by se měl léčit, autorka ho potrestá exitem, což není trest, jaký bychom ve správné pohádce očekávali. Viktor Preiss vypadá v roli chvílemi docela bezradně, a ani se nedivím. Vztah hlavní dvojice působí hodně povrchně, a vzhledem k tomu, že ti dva spolu vyrůstají od dětských let, i trošičku zvláštně, ale budiž. Plodková je dobrá, líbí se mi lokace i některé triky, ovšem to je na kvalitní film málo. Vzhledem k tomu, že se děj odehrává koncem 19.století, je soudobý jazyk postav (bejt, blbost, atd.) doslova jako pěst na oko! Děs běs! ()

Khamsin

Tak tohle ano. Hodinářův učeň si můj obdiv získal. Konečně něco i pro dospělé a děti starší pěti let. Právě pro sotva odrostlá mimina, mám ten pocit, se pohádky za posledních několik let zcela a bezvýhradně točí. Švitořivý humor, naivní chování,... Ale Hodinářův učeň z této řady vybočuje. Vybočuje celkově i z řady současné české kinematografie jako takové. A vybočuje z ní z mého pohledu v kladném slova smyslu. Originální, chytré, místy nenuceně vtipné, zajímavý děj, velice zajímavé zakončení. Herecké obsazení i výkony na jedničku, hudba naprosto skvělá, vizuál velmi dobrý. Nenapadá mě, co bych vytknul. A tak nízké hodnocení nechápu. Možná, že divák, co si chce pustit pohádku, očekává něco krapet.. no, veselejšího.. možná jednoduššího.. nevím.. ale tento film si zaslouží hodnocení minimálně o 20% vyšší. >| ()

bearmeedek

V podělané době covidové, v době zaživa pohřbených kin (a nejen kin), je v době vánoční příjemné, že už druhý den byla na obrazovce dívatelná pohádka. Hodinářův učeň překvapí, že se obejde bez králů, princezen, čertů a tak dál. Překvapí i slušná výprava a vůbec to bylo kus nad průměrem. Hlavní postavy byly celkem takové obyčejné, dobrý standard odvedl Viktor Preiss, ale jednoznačně ve filmu bodovala Jana Plodková. 70%. ()

ER

Kdyby nebylo určité zdlouhavosti a topornosti příběhu, který kombinuje známé motivy z jiných pohádek, tak by šlo o zdařilou pohádku. Ani přehrávající sudička, která také napodobuje již viděné,tomu moc nepomáhá. Možná to chtělo, než košatý příběh, jednoduché ztvárnění love story s hodinářem, který obávajíc se smrti, dokáže rozvrátit rodinné štěstí. Viktor Preiss by určitě zvládnul větší prostor, než který dostal. ()