Nad kolískou malého Urbana stoja dvaja dobrí duchovia osudu Rodomil a Rodoslav a ich sestra, zlá sudička Zlotica. Kým Rodomil s Rodoslavom želajú Urbanovi bohatstvo a lásku, Zlotica praje chudobu a nekonečné strasti. Čie proroctvo bude silnejšie? Z Urbana sa čoskoro stáva sirota, ujme sa ho lakomý majster hodinár, ktorý sa dozvie o jeho budúcom bohatstve a vychová z neho svojho učňa. Keď Urban dospeje, zamiluje sa do hodinárovej dcéry Laury, s ktorou vyrastal, a keďže ho aj ona miluje, plánujú svadbu. To sa však nepáči hodinárovi, preto pošle svojho učňa do sveta, aby našiel zázračné hodinky, ktoré dokážu varovať pred smrťou. Nikto nevie, či také hodinky vôbec existujú, ale kým ich Urban nedonesie, Lauru za ženu nedostane. Urban sa teda vydá na ďalekú cestu plnú prekážok a nástrah, ktoré dokáže prekonať len vďaka svojej statočnosti, hodinárskemu umu a dobrému srdcu. Láska k milovanej Laure ho ženie vpred a pri jeho putovaní ho sprevádzajú Rodomil a Rodoslav, ktorí mu pomáhajú, aj Zlotica, ktorá robí pravý opak. (Bontonfilm SK)

Foxhound#1

Na téhle pohádce mě neustále něco drželo, byť na první pohled přijde divná, je vlastně po dlouhé době takřka originální. Jen nesmíte zmeškat úplný začátek a vnímat, celou dobu jsem si říkal, co jsou vlastně ti dva šašci zač a jestli je Plodková nějaký smrťák či co. Teprve při nástupu Morany jsem si uvědomil, že ne a teprve u závěrečné scénky u kolébky mi došlo, že všichni tři jsou vlastně sudičky. Nu ale je tu všechno, láska, poučení (nic není nevyhnutelné), herci v pohodě. A že prý je ta pohádka moc násilnická, ehm viděli někdy ti stěžovatelé staré české pohádky? Vždyť v těch se to mydlí jedna radost, taková Princ a večernice je pomalu pohádkový horror, Nebojsa to samé, neustále někdo chce hlavní hrdiny zabít. Proboha nesnažte se dnešní dobu malovat na růžovo a dělat, že je všechno super, všude jsou jednorožci co papají duhu a kakají motýlky. Proti té štědrovečerní trapnosti musím kupodivu dát víc. ()

derryl

Nemyslím si, že je mé hodnocení přehnané, hodnotím jako divák, který nové a původní pohádky vítá a těší se z nich. ()

mira007

Hodinář v podání mého oblíbence Preisse vezme do učení chlapce, protože mu "sudičky" řeknou, že bude bohatý, tak ho chce pro svou dceru v podání nové tváře Dany Droppové. Nová pohádka, která je technicky na úrovni - výprava, kostýmy, lokace, obsazení, herecké výkony ( komička Plodková, jistota Preiss ) a dokonce i ten příběh byl i zajímavý, ale celkový výsledek je pro mne zase něco, co už nemusím opět vidět a něco, co nenaplnilo mé očekávání. Mám pocit, že snad jen Anděl Páně II jako pohádka z posledních let, přežije svou jednu sezónu. ()

ArthasKarfa

Sem tam ta zápletka nebo příběhy v jednotlivých dějstvích překvapily svojí originalitou, ale dohromady to bylo zvláštní. Nejvíc mě asi naštvala osobo Viktora Preisse, která se vyvíjela podle toho kde se příběh zrovna nacházel a co bylo potřeba "podělat". *** vlastně za ty malé tvůrčí nápady, ale nelíbilo se mi to. ()

filipvrbik

Trapná pohádka, jak to vůbec mohlo jít v kinech, výkony herců hrozné, příběh jalový (uznávám nápad, ale provedení katastrofa), ty sudičky- strašné (sice Jana Plodková měla asi vypadat strašně, což se tedy mimořádně povedlo, ale patří to spíš do hororu, ne do pohádky), vtip nikde... Celé je to navíc střašně předvídatelné, protože aby toho nebylo málo, postavy děj dopředu vykecají. Krobot se tam ani neohřeje a má příšernou roli, a tak dále, a tak dále... Hvězdu dávám za excelujícího Viktora Preisse (ale asi si nečetl scénář), a jakž takž slušné CGI efekty a výpravu...20% ()

Untentrauer

Celkem povedená pohádka, která má zajímavý vánoční příběh inspirovaný lakomcem Ebenýzrem v tomto případě ztvárněným skvělým Preissem, který se náhodně doslechne o příznivém osudu jednoho sirotka a aby mu šel co nejvíce naproti, rozhodne se ho přijmout za svého, ale nic není tak, jak se zdá a vše souvisí se vším jako Pačamama. První polovina je opravdu dobrá a povedená, pak náhle (jakmile Urban vyřeší hospodu) začíná kvalita příběhu upadat, jakoby autoři nevěděli co tam ještě přidat a jak to mají vlastně udělat až se mrská, jako ryba na suchu (stavba slunečních hodin, nemoc Laury + navádění Preisse k vraždě což považuji za naprosto zbytečné a naprosto nepatřičné). Cítím z druhé poloviny nerozhodnost, nenápaditost a jakousi slepenost. Plodková a Preiss to celé jednoznačně nadzvedávají svými výkony. Balcar krásně zapadá, ale nevyčnívá a duo Neužil a Plesl - no ti mají světlé i stinné chvilky. Velký potenciál nebyl využit na 100% bohužel. ()

IvcaSammet

Něco mezi třema a čtyřma hvězdičkama. Pohádka je to rozhodně podivná, má zvláštní námět a zvláštní postavy, teď je ale otázka, jestli je to dobře nebo ne. Nejsem dítě, takže soudit, jestli se opravdu jedná o pohádku pro děti a nebo spíš o podivný film pro infantilní dospělé, nemůžu. Každopádně si myslím, že zrovna vražda by se v pohádkách asi objevovat neměla ... Možná to ale byla právě ta zvláštnost, která mě ve finále u obrazovky udržela. Jana Plodková, Jaroslav Plesl a Václav Neužil byli výborní, o zbytku hereckého obsazení to ale úplně říct nemůžu, ani Viktor Preiss mě tentokrát svým výkonem nijak neoslovil. Celkově mi Hodinářův učeň přijde hodně schizofrenní na to, že se jedná o pohádku, ale ve finále nemůžu říct, že by se mi film vyloženě nelíbil. Některé scény byly moc podivné i na mě, například celá ta pasáž s horou nebo scéna v nemocnici, ale například originální nápad s kukačkou se mi líbil hodně. Asi tomu dám ještě jednu šanci, ale zatím hodnotím třema hvězdičkama. ()

Pawlisman

Pro koho takové dílo vlastně je? Pro děti asi moc ne. Hodně podivná pohádka, která se snaží vyhýbat pohádkovým kýčům a snaží se být takt trochu inteligentní. Ale mě teda dostala Plodková a její obsazení i výkon mě nesmírně bavil. Zbytek byl tak nějak zvláštní a nepohádkový, ale proč ne, trochu nuda celá první půlka, ale i tak bych hodnotil jako nadprůměr. ()

Brusíček

Už jsem si pomalu zvykal na to, že krásné České pohádky, jsou dílem minulosti, která je nenávratně pryč. S manželkou a 6-ti letou dcerkou jsme se rozhodly strávit odpolední čas v Choceňském kině, o kterém vím, že je velice dobře ozvučené a sedadla má lepší než v Cinestaru. Ale zpět k pohádce, opravdu jsem od ní nic nečekal, mile překvapen jsem byl hned od začátku, pohádka má vtip, který zde silně dávkují tři sudičky v podání dvou "potrhlých" komiků a mimořádný herecký výkon v podání Jany Plodkové, který mě bavil až do konce pohádky, ten "záporák" se jí mimořádně vydařil. I ostatní role jsou zahrány dobře a dějová linie neztrácí napětí ani vtip. 80% ()

Bozvav

Velmi jsem se na tuto pohádku těšila, nicméně moje těšení vyšlo v niveč. Začátek vypadal, stejně jako v ukázkách nadějně, Bohužel tím to skončilo. Zmatečné jednání všech postav, prorocké sny o jejichž naplnění se usilovně snaží dva ňoumové a jejich snahu mařící zanedbaná ghotička. Prokletí, které kde se vzalo, tu se vzalo. Morana, co by smrtka , prostě des běs. Připočtu li naprosto nesympatickou ústřední dvojici v dospělosti, Preisse opět hrajícího hamižného stárnoucího vykuka (jinou roli v pohádce už pro něj proboha nikdo nemá?) tak jako celek dost slabota. Upřímně jsem je měla chuť zabít všchny už v polovině, snad kromě toho psa, ten jediný mě neiritoval. Hudba nevýrazná a unylá, výprava průměrná. Chyběl humor, a nějaké to poučení. Za mne jedna a půl hvězďule. PS: dcera ani nedokukala s tím, že je to kravina. Shlédnuto znova a v meritu časopohádek přídávám půl hvězďule, ty poslední byly totiž horší. ()

theSaint

Plodková by se hodila do hororu, její přehrávání nám lezlo na nervy (a kazilo celkový dojem) - co je moc to je moc. Ale jinak v boji moderních pohádek tohle nedopadlo tak špatně. Odpouštím i letmé vykrádání. A konečně princezna na kterou se dá koukat. Dana Droppová je krásná. ()

Mallinali

No je to někde na rozhraní třech a čtyřech hvězdiček, ale za tu originalitu zaokrouhluju nahoru. Abych se vzhledem k ostatním komentářům neopakoval jako sex po čtyřicítce, za hlavní klady považuju skvělou hudbu, kameru, částečně výpravu, originální koncepci a herecký ansámbl. Horších triků jsem si moc nevšimnul, to můžu tvůrce uklidnit. Hlavním problémem je ale scénář, a to podstatným. Je to bohužel u současných českých filmů spíš pravidlo, které sráží jinak řemeslně kvalitně natočená díla. Bolestivá je slabá dramaturgie, která ničí tempo i závěrečnou katarzi. A pak ta logika, provázanost a detaily. Nebudu pitvat nejasnost okolo vysvětlení důvodu jednotlivých sudeb, prokletí a jejich protagonistů, která jen dokresluje odfláknutí příběhových detailů nutných pro dokreslení pohádkového světa a rovnou zmíním hlavní příběhový problém. Tím je, že vývoj vztahu Urbana a Laury je tak rychlý, že člověk nepochopí sílu jejich lásky. Jenže to háže klacky pod nohy motivaci hlavního hrdiny. Dost problémový je také fakt, že scénář krkolomě přehazuje výhybky mezi groteskní srandou a výjevy z drsného života ala Dickens. Škoda, ale mírně nadprůměrná pohádka z toho vznikla, i když rozhodně nebude pro každého. Pojetím připomíná osmdesátkové hororové pohádky a taky drsné pohádky pro dospělé, jak převážně vypadaly ještě před národním obrozením a rozvojem vzdělanosti, které žánr kvůli nerealističnosti přesunuly blíž k dětem. ()

inachisio

Film jsem zatím nedokoukala, takže nebudu hodnotit. Zatím sem jen napíšu, jak na mě působila ta část, kterou jsem dosud zhlédla. Špatně. Herci absolutně neumí hrát. Začnu u Plodkové, která mě vyděsila hned na začátku, kdy jsem se málem pozvracela a s obrovským strachem vyčkávala další příšerný výkon této pani. Hrůza. Paní Bandor se rozhodně nehodí do role manželky a matky, ani vzhledem a už vůbec ne projevem a tím afektovaným výstupem, který mi totálně rozbořil představu, kterou jsem si o hospodyni vytvořila, totiž jako někoho, kdo celou pohádku bude stát a blbě, naprosto neodpovídavě koukat a třeštit očima. A co naše hrdličky? Mám tě rád, ale jestli mě nechceš, tak si tě nevezmu. Naprosto mdlé, nevěrohodné, nedynamické výkony. A scénář ten byl taky příšerný. Kam se poděli dobří herci? Ani ten Preis už to nevytáhl. Asi si byl vědom s kým to spolupracuje. No nic. Třeba se to v průběhu pohádky ještě zázračně změní a napíšu sem, že je úžasná. Ale to se musím nejdřív odhodlat ji shlédnout. Uf. ()

Brtniik

Jsem docela nadšený! Přinejmenším v porovnání s ostatní novodobou pohádkovou tvorbou. Pí. Plodková byla neuvěřitelná! Vadil mi jen p. Preiss, ale to je docela starší pocit. Připadá mi jako by zapomněl hrát a vlastně i mluvit... Líbila se mi echt pouťová atmosféra - jako by to režíroval p. Menzel blahé paměti. Za mě spokojenost až nadšení. ()

krabatt76

Po dlouhé době opět smysluplná pohádka. Asi to nebude nějaký pohádkový velehit vánočních obrazovek, ale moc pěkná a klidná pohádka to tedy je. :) ()

Rathalos

Po dlhsej dobe fakt velmi pekna a mila ceska rozpravka s novym pribehom,ktory sa mi pacil,herci boli sympaticki a najviac cool bola Jana Plodkova,ta filmova postava jej sadla ako uliata,pri sledovani som sa opat raz vratil do detskych cias...:-) ()

Ezis

Hoooodně neobvyklý pohádkový příběh, který má mnoho obrovských plusů, ale bohužel i mínusů. Výčet toho, co jsem v něm ocenila, by byl dlouhý jak Lovosice (například méně známé moravské exteriéry, podzimní atmosféru, neobvyklý děj, zajímavé postavy, kostýmy z 80. let 19. století. Sukně s nabranými "honzíky" vzadu se v pohádkách nevidí moc často :-) ). Jenže... JENŽE. Pohádka trpí stejnou nemocí jako většina pohádek po roce 2002: neumí udržet styl a atmosféru. Tím nemyslím to, že kombinuje pohanskou Moranu s katolickým knězem, rabínem, cirkusem, českou hospodou a nově vytvořenými "bratry sudičáky". To je sice trochu zvláštní, ale je to příjemná změna a podařilo se to vše zkombinovat tak, že to nepůsobí rušivě. Horší je toto: Byl by to nádherný příběh o tom, jak slovanské mytické bytosti ovlivňují životy lidí - kdyby se v něm nemluvilo hovorovou češtinou a zlá sudička se nechovala jako houmlesačka. Anebo naopak: byla by to vtipná moderní pohádka - kdyby nevyzněla tak strašně fatalisticky a mytologicky. Výsledek je ten, že jsem se v pohádce nedokázala "ztratit" a nechat se strhnout. - Celkově mně Hodinářův učeň připomíná Dešťovou vílu - obě pohádky mají mytologické prvky, silnou atmosféru a nádherné exteriéry, slušné herce a neobvyklý děj, ale nedrží pohromadě. ()

Rockerman

Musím uznat, že pohádka hýří neotřelými nápady, ale také za uši tahajícím jazykem. Texty a dialogy tedy nejsou nejsilnější stránkou jinak poměrně originální pohádky. ()

Wallis3 odpad!

Tohle neyla pohádka, tohle byl zas hlubokomyslnej rádoby výplod. Nedokážu pochopitw, že se prostě čeští tvůrci nedokáží poučit z chyb minulých. Nová pohádka? Ano, na Štědrý večer to byla POHÁDKA. Toto tuším běželo i v kinech. Tak se přiznejte, kdo jste za tohle cosi platili 😁 chtěl jsem dát alespoň jednuw hvězdu za Plodkovou, ale ani prd!!! ()