Nad kolískou malého Urbana stoja dvaja dobrí duchovia osudu Rodomil a Rodoslav a ich sestra, zlá sudička Zlotica. Kým Rodomil s Rodoslavom želajú Urbanovi bohatstvo a lásku, Zlotica praje chudobu a nekonečné strasti. Čie proroctvo bude silnejšie? Z Urbana sa čoskoro stáva sirota, ujme sa ho lakomý majster hodinár, ktorý sa dozvie o jeho budúcom bohatstve a vychová z neho svojho učňa. Keď Urban dospeje, zamiluje sa do hodinárovej dcéry Laury, s ktorou vyrastal, a keďže ho aj ona miluje, plánujú svadbu. To sa však nepáči hodinárovi, preto pošle svojho učňa do sveta, aby našiel zázračné hodinky, ktoré dokážu varovať pred smrťou. Nikto nevie, či také hodinky vôbec existujú, ale kým ich Urban nedonesie, Lauru za ženu nedostane. Urban sa teda vydá na ďalekú cestu plnú prekážok a nástrah, ktoré dokáže prekonať len vďaka svojej statočnosti, hodinárskemu umu a dobrému srdcu. Láska k milovanej Laure ho ženie vpred a pri jeho putovaní ho sprevádzajú Rodomil a Rodoslav, ktorí mu pomáhajú, aj Zlotica, ktorá robí pravý opak. (Bontonfilm SK)

kubilov

Na Vánoce 2020 se mi stalo, že jsem tuhle pohádku zahlédl v televizi. Přestože mě nebavila, schválně jsem jí dokoukal do konce. Ze zvědavosti. A je to teda blbina, co si budeme. V podstatě kromě postavy Miroslava Krobota, který je jako vždy famózní svým antiherectvím, je to plejáda otravného přehrávání v čele s nesnesitelnou Plodkovou. Podprůměrné až hrozné. ()

tkey

Na českou pohádku poměrně dobrý počin. Výhodou tuzemského natáčení je, že díky nefunkčnosti státu často filmaři ani nemusí stavět kulisy. Chceš rozpadlej zámek? Tak si jen vyber a zajeď si kam chceš. Když jsem viděl traijler, tak jsem si říkal, hele tohle by nemusel být takový šajt. A tak to ve výsledku bylo. Jo, spoustu věcí nefunguje, ale v porovnání s tím, co se zde v minulosti produkovalo je tohle uspokojivý výsledek. ()

marek29

Zajímavej film na pohádkové motivy. Excelentní JANA Plodková :) a ty hlášky, který sype - cajk prostě. Laura a Urban k sobě prostě patří! Tak ať jim to vyjde ;) ()

heczot

Velice hezká pohádka, krásný nový příběh, který jsem ani nepředvídal, co bude dál. Pohádka je udělaná na tento způsob, že zlá sudička něco řekne a pak ti na světě radši poslechnou a vždy to vede do ničeho a pak ti dva to zase napravují, a zase se oběví zlá sudička, a zase se dostane Urban do maléru, a zase musí něco zachránit, asi tak 5x za celý film, tím se zdá že celý film je hodně dlouhý, plno dobrodružství, lokací, nepředvídatelný děj. Vadila mi zlá sudička, hrála takovým nepříjemným a drsným způsobem, což v pohádce nemuselo být, jinač vše ok, byh se podíval vícekrát na tuhle pohádku, doporučuji. ()

Nonna

Na filmu jsme byli tři. Já za dospělé, 15ti letá dcera a pětiletý syn. Všem se nám pohádka moc líbila. Byla pohádková, zčásti kouzelná, příjemně neakční, s dobrou hudbou, kamerou, kostýmy. Představitelé Laury a Urbana mile potěšili, uměli hrát a dobře u toho vypadali. Vynikající výkon podal Viktor Preiss, z jehož hodináře skutečně mrazí a to nemusí hnout ani brvou. Hraje a sděluje očima, gestem, výrazem tváře. A zde je kámen úrazu této pohádky. Vedle naprosto úžasného, minimalistického Preisse a skvělého Plesla, Krobota a dalších, ční jak strašák v poli absolutně nesnesitelná Jana Plodková. Nevím, kdo může mít pocit, že tato paní umí hrát. Pro mě je to přehrávající se a značně trapná neherečka. Až je z ní člověku špatně po těle. Zajímavé bylo hodnocení pohádky po pohádce. Odcházela jsem z kina s myšlenkou, že nebudu dětem kazit pohádku a nic kritizovat. Ovšem dcera mě předběhla sdělením: " Celá pohádka skvělá, ale ta ženská, co hrála sudičku, byla k nevydržení. Kdybych to měla natočený doma, tak sekvence s ní přetáčím. Úplně to kazila." No a pětiletý dodal: "Mně připadala, že tam vůbec nepatří." Škoda, přeškoda. Napadá mě třeba Martha Issová, kdysi by to skvěle mlaskla Janžurová, Bohdalová, Stašová......ale Plodková opravdu ne. ()

jungewolf

Velice pěkná pohádka - neobsahovala známá klišé českých filmových pohádek, což je dobře : 4 - 4,5 * a 71 % . Moc dobrá byla Lichoradka Jany Plodkové a sympatický byl civilní J.Vyorálek coby Zvířecí muž. Mimochodem - lesní+skalní exteriéry byly natočeny na Českolipsku. (další zajímavost - VIZ medailon Dany Droppové). Zajímavý komentář - VIZ mchnk . ()

ZHODNOTITEL

Pohádka jak od Erbena. Po delší době vlastně originální příběh. Dokonalé herecké výkony, dostatek prostoru oblíbeným padouchům a sympatičtí mladí hrdinové. Pravda i láska zvítězí, a tak to má být. ()

blondboss

Tieto dnešné rozprávky už nestoja za nič. Ani táto nie je výnimkou, keďže jednak nepriniesla zaujímavú zápletku, herecky ani kostýmovo to nebolo dotiahnuté a navyše tu chýbala tá pravá rozprávková atmosféra, ktorú by si divák mohol napríklad počas Vianoc užiť. Hudobne to bolo síce sympaticky prevedené, ale inak som sa dosť nudil, takže za mňa len podpriemerné hodnotenie a potenciál jednoznačne premrhaný. 40 % ()

Spielbergo odpad!

Teda nevím, jestli jsem sledoval něco jiného, než ostatní, ale tuhle hovadinu jsem vydržel půl hodiny. Odporná sudička hned na začátku, která se chová jako bezďák to jen podtrhla. Dát tohle na Boží hod a ještě obdržet lepší hodnocení, než vynikající O vánoční hvězdě ze Štědrého večera, je prostě nad mé chápání. ()

walkingdead

Místy až nepohádková pohádka. Chvílemi mě to bavilo, chvílemi nudilo, ale převládaly ty lepší momenty. Nejlepší byly scény, v kterých vystupovala záměrně přehrávající Plodková, která si tu roli užila, její postava působila ujetě a místy až zvráceně. Dobře jí sekundovali i Plesl s Neužilem. Celkově dobrá práce, tak 70 %, tak to zaokrouhlím na 4 *. Po 2 dekádách většinou mizerných pohádek se mi zdá, že se to v tomto žánru začíná obracet k lepšímu, tak snad to vydrží i v dalších letech. ()

Detektiv-2

Velmi se mi líbilo dobové zasazení pohádky, kostýmy, masky a prostředí bylo na výbornou. Co mě však mírně zklamalo byl velmi utahaný děj. Zápletka byla velice slabá a její natahování bylo znát. Charaktery lidských postav mi přišly plytké a bez žádného vývoje. Pohádka je pro průměr, kterému silně pomáhá vizuální stránka a herecké výkony třech "sudiček." ()

PamelaJJK

Sice ne úplně dokonalé, ale přesto koukatelné. Hodinářův učeň mile překvapil. Neokoukané tváře některých postav potěšily, ale nejvíc stejně excelovali paní Plodková a pan Krobot. Ti to hodně oživili. Hudba nevýrazná, spíš hodně pod průměrem. Na pohádku možná trochu natažená stopáž. Hezké lokace i vizualita. Celkem dost povedené. ()