Nad kolískou malého Urbana stoja dvaja dobrí duchovia osudu Rodomil a Rodoslav a ich sestra, zlá sudička Zlotica. Kým Rodomil s Rodoslavom želajú Urbanovi bohatstvo a lásku, Zlotica praje chudobu a nekonečné strasti. Čie proroctvo bude silnejšie? Z Urbana sa čoskoro stáva sirota, ujme sa ho lakomý majster hodinár, ktorý sa dozvie o jeho budúcom bohatstve a vychová z neho svojho učňa. Keď Urban dospeje, zamiluje sa do hodinárovej dcéry Laury, s ktorou vyrastal, a keďže ho aj ona miluje, plánujú svadbu. To sa však nepáči hodinárovi, preto pošle svojho učňa do sveta, aby našiel zázračné hodinky, ktoré dokážu varovať pred smrťou. Nikto nevie, či také hodinky vôbec existujú, ale kým ich Urban nedonesie, Lauru za ženu nedostane. Urban sa teda vydá na ďalekú cestu plnú prekážok a nástrah, ktoré dokáže prekonať len vďaka svojej statočnosti, hodinárskemu umu a dobrému srdcu. Láska k milovanej Laure ho ženie vpred a pri jeho putovaní ho sprevádzajú Rodomil a Rodoslav, ktorí mu pomáhajú, aj Zlotica, ktorá robí pravý opak. (Bontonfilm SK)

panslav

Pozoruhodný, až překvapivý počin na poli televizních/filmových pohádek, především díky skvělé, často až magicky scénické hudbě (koneckonců zvuku celkově), nadprůměrné výpravě a kostýmům, a trefně vybraným exteriérům, na jejichž výběru si tvůrci evidentně dali záležet. Prostě dobře uchopené filmové řemeslo, které tak zaslouženě přerůstá ve filmové umění - což u většiny současných českých tvůrců není tak samozřejmé. ()

vinducha

Tady si to paní Plodková užila , jinak výborně paní Rudolfová , respekt , pohádka pro všechny věkové kategorie , třeba časová smyčka v putyce geniální. ()

Sfaxia

V poslední době je zvykem podělat pohádku nějakou nesnesitelnou, pokud možno uřvanou postavou nebo fakanama bez talentu. Jedna hvězda za pana Preisse. ()

durkes

Zdĺhavé, miestami nudné a dosť nezaživné......herecké obsadenie hrozné, úplne bez chémie......Takže táto rozprávka sa vôbec nevydarila. A Plesl s Neužilom to zachrániť nedokážu. Za nich tá jedna hviezda, ale asi aj oni v tejto sračke hrali len pre peniaze......Aspoň Plodková sa vybláznila do sýtosti..... ()

zuzam

Další z řady pohádek, které neurazí ani nenadchnou. Na můj vkus trochu příliš zkarikovaná postava zlé sudičky, která ale bohužel neposloužila svému účelu, v kině se smál málokdo, i když dvojice Plesl a Neužil byla roztomilá a snažila se o sto šest. Za největší hvězdu byl ale tradičně Viktor Preiss. Na filmu je nejzajímavější barevné ladění, valná většina filmu je natočena netradičně na podzim. P.S. Proč zrovna jméno Urban? ()

-robi-

Bohužel mne pohádka dost zklamala, nedokáže vtáhnout do děje, většina děje je dost prvoplánová, nebýt několika opravdu dobře zahraných postav (díky panu Preissovi a pí Plodkové), byla by pohádka dost špatná. Místy je děj dost uměle natahován, některé scény skoro ani nedávají smysl. ()

Krtisko

Na tuto pohádku s příjemným obsazením jsem se těšil. Zajímavý nápad, krásné kostýmy, dobří herci. Tím ovšem pohádka končí. V hlavní roli pohádky Hodinářův učeň není hodinářův učeň, ale tři sudičky, které soupeří o míru vlivu. Lidé jsou zde pouze vláčeni svými osudy bez možnosti je měnit a pasivně přijímají to, co jim sudičky přichystají. Výkon Jany Plodkové je přehnaný a jaksi mimo tempo jinak celkem malebného příběhu. Trochu mi to připomíná Piráty z karibiku, kde Johnny Depp vedlejší roli natolik převzal iniciativu, že hlavní role příběhu vytlačil do pozadí. Jinak bych asi na pohádku nahlížel, kdyby se jmenovala například "O zlé sudičce a hodinářovu učni". Rovněž se nabízí srovnání s příběhem "Rozum a Štěstí", který lépe zpracovává spor mezi bytostmi podobnými sudičkám a člověk je zde skutečně nevědomý a odevzdaný jejich uvážením. Takto jsem byl oproti svému očekávání dost zklamaný. Můj sedmiletý syn se chvílemi až nezdravě bál a na film nekoukal. Nekonzistentní příběh, do kterého vstupují postavy bez dalších souvislostí vzbuzuje spoustu otázek, na které ovšem malý, ani velký, divák nedostává odpovědi. Například čí byla chýše, ve které nalezl domov zachráněný bývalý rabínův sluha? Kde vzal ovce, když se ho všichni báli? Jak to, že Urban nepoznával své průvodce? Proč zlá sudička vyhodila hodinky na horu, kde nikdy nezapadá slunce? Několik vtipných momentů lehce přislíbilo komediálnost, ale u příslibu bohužel i zůstalo. Nemohu a nechci hodnotit výše, než **. ()

Zdenka23

Oceňuji snahu tvůrců vytvořit něco nového a originálního, ale odcházeli jsem z kina znuděni. Co oceňuji tak je krásná podzimní příroda, zajímavé kostýmy, efekt skalních hodin, postava Živany a Morgany, též motýli a můry působí efektně, dále chci vyzdvihnout skvělý herecký výkon Viktora Preisse. Co se mi nelíbilo bylo přehrávání a pitvoření některých herců, zejména Jany Plodkové, některé další výkony méně zkušených herců působily jako školní besídka. Celkově byl děj zdlouhavý a často jsme se nudili - zvláště opakovaná pračka v hospodě. Začátek i konec pohádky byl poutavý, ale ten střed často nuda. Dívala jsem se po ostatních divácích v kině, též se opakovaně dívali na hodinky a děti zlobily, tak jsme nebyli sami, kdo se nudí. Spíše než pohádku bych tento snímek zařadila do fantasy do dospělé - otec hlavní hrdinky v pohádce zemře, pohádka určena spíš pro větší děti a dospělé. ()

5tipes

Zatím dosud nejlepší Rudolfová, s jejími pokusy typu Rozkoš či seriály se to nedá srovnat. Překvapivě dobré, ale jen díky obrazové a výtvarné stránce. Scénář zcela nefunguje, stejně tak, jako hlavní hrdinové. Mimochodem - kdo byl vlastně hlavní hrdina? ()

Jirkacek

Pohádka Hodinářův učeň z roku 2019 se stala objektem mé pozornosti hned na začátku roku následujícího, tedy léta páně 2020. Pohádky jsem jako dítě pochopitelně miloval a v období socialismu se vždy těšil na nový štědrovečerní přídavek a samozřejmě také na opakování těch starších, protože v době dvou televizních programů se na obrazovkách objevovaly jen vzácně. V dospělém věku pro mne pohádkové příběhy představovaly hlavně únik z reálného světa, jehož pochopení pro mne bylo s přibývajícím věkem čím dál složitější. Ale vraťme se k pohádce Hodinářův učeň na kterou jsem byl zvědavý hlavně z toho důvodu, jak si povede v konfrontaci kvalitních starých pohádek. Při pohledu na herecké obsazení mne potěšilo, že jsem viděl nějaká známá jména, zvláště Viktor Preiss byl sázka na jistotu, když si už před několika desetiletími zahrál lakomce, stejně jako zde. Nicméně mne trochu překvapila přítomnost Miroslava Krobota, který mi nikdy moc neseděl ve vážných filmech, komediích a tak jsem trochu nechápal, co bude dělat v pohádce, jenže jak se ukázalo, byla to role u něj klasická. Příběh začal nad kolébkou novorozeného Urbana (Michal Balcar), u které stály tři sudičky. Dva byli dobří duchové osudu Rodovít (Jaroslav Plesl) a Rodovoj (Václav Neužil), vedle nich pak byla zlá sudička Lichoradka (Jana Plodková). Zatímco zábavní chlapíci mluvili o bohatství a lásce, zasmušená černá Lichoradka o smrti jeho maminky, chudobě a nekonečných strastech. V dalších událostech se pak ukázalo, čí sudba byla silnější. Z Urbana se záhy stal sirotek, který žil bez rodiny, ale jen do té doby, než se ho velmi zištně ujal lakotný mistr Hodinář (Viktor Preiss). Uvěřil totiž svému snu, ve kterém bylo Urbanovi přisouzeno velké jmění prostřednictvím Rodovíta a Rodovoje. Hodinář byl přesvědčen, že když ho ožení se svou krásnou dcerou Laurou (Dana Droppová), bude Urbanovo jmění i jeho jměním. A tak se sirotka ujal, ubytoval ve svém domě a dlouhá léta jej učil hodinářskému řemeslu. Sotva Laura a Urban dospěli, hned začal chystat svatbu, kterou s hrdostí všem po městečku oznámil. Před svatbou jej ale navštívila Lichoradka a ze své zlomyslnosti ho varovala, že v den svatby hodinář zemře. Hodinář dostal pochopitelně strach a rozhodl se proto Urbana poslat do světa pro hodinky, o kterých nikdo nevěděl, jestli vůbec existují. Byly to kouzlené hodinky, které uměly varovat jejich majitele před smrtí a tak jej zároveň chránily, takže na něj zubatá nemohla. Hodinář chudákovi Urbanovi pohrozil, že jestli mu hodinky nepřinese, Laura se jeho ženou nikdy nestane. A tak se zamilovaný Urban se vydal na dalekou cestu, na které pochopitelně musel překonávat různé překážky, které mu zlý osud v podobě Lichoradky nachystal. Ačkoliv mu leckdy pomohly dobré rady duchů osudu Rodovoje a Rodovíta, zlá sudička před nimi měla vždy navrch a uvrhla tak Urbana do lecjakých nebezpečných dobrodružství. Jednou třeba Urban poslechl potměšilou radu Lichoradky a zašel do hospody, ve které čepoval pivo posmutnělý hostinský (Miroslav Krobot). Ten milého kluka varoval, aby vypil pivo a hned odešel, ale mladí rady starších často neposlouchají a tak Urban nestihl odejít před 12 hodinou. V tom okamžiku ručičky na hodinách začaly jít opět pozpátku a v hospodě se objevilo plno hostů, kteří v ní na věky uvízli, stejně jako teď Urban a během dalších dvanácti hodin rozmlátili zařízení hospody. Až po několika dnech dobří duchové Urbanovi poradili, že z kolotoče času unikne jedině v případě, když kukačka na hodinách vysedí vejce, z něhož se vylíhne malá kukačka a ta o půlnoci zakuká. Pochopitelně se mu to povedlo a tak mohl jít dál, přičemž dorazil do města, kam zavítalo zrovna komedianti. Jedním z nich byl majitel panoptika (Jakub Žáček), který vystavoval eskymáky či zvířecího muže, porostlého v obličeji srstí. Na nich vydělával peníze, ale pokud chtěl Urban získat hodinky, musel z klece osvobodit chlupáče, který jej zrovna vlastnil. S pomocí dobrých duchů se mu to opět podařilo a tak hodinky od zvířecího muže (Jiří Vyorálek) dostal darem, jenže vzápětí mu je ukradla Lichoradka. Proradná černá žena hodinky vyhodila na vrchol čedičové hory, na kterou musel Urban vylézt. Zde se setkal s Moranou (Pavlína Štorková), která mu ukázala motýli smrti a řekla mu, že jeden z nich poletí pro Laura, která doma ze stesku onemocněla. Jenže mladíkovi svitla naděje, když se objevila Živa (Pavlína Štorková), která mu pro změnu ukázala motýla života a řekla mu, že pokud na vrcholu hory sestrojí hodiny, zachrání svůj život a pak se může pokusit o zachování toho Lauřina. Pomocí svého důvtipu Urban sestrojil sluneční hodiny a pak prchal domů, aby stihl dorazit dříve než smrtihlav. Urban nakonec všechny překážky i nástrahy překonal a se svou milou Laurou se oženil. Proroctví pak bylo na závěr filmu naplněno a po 102 minutách byl konec. Pohádka se mi vzhledem k netradičnímu scénáři docela líbila, netušil jsem jak to dopadne a až na pár věcí jsem byl spokojen. Bohužel v nových pohádkách často chybí čarování a kouzelné bytosti a i když jich pár Hodinářův učeň nabídl, pořád mi to připadalo málo. V podstatě jsem tak sledoval lehce nadnesený příběh z konce 19. století. Také mi vadily nějaké nevysvětlené věci, jako třeba zakletý hostinec s časovou smyčkou, když nám hostinský neprozradil, kdo to tam začaroval, a proč nikomu až do Urbanova příchodu jeho sudičky neprozradili, co s tím dělat? Celá hlavní zápletka s hodinami varujícími před smrtí se taky vyřešila úplně náhodným setkáním. Na jednu stranu se v pohádce objevily pěkné kulisy, nádherná příroda, ale umělá kukačka a motýli byli jak ze Zlatovlásky, natočenou v sedmdesátých letech. Docela mne zaujala hudba, která velmi připomínala chod hodin, tím však neříkám, že se mi líbila. Přes jisté nedokonalosti to však nebyla úplně špatná pohádka a během sledování jsem pořád přemýšlel, jestli jí dám dvě nebo tři cípaté. Suma sumárum, pohádka Hodinářův učeň ode mne získala tři hodinové hvězdy ***. () (menej) (viac)

Tonula

Hodinářův učeň je hodně pochmurná pohádka. Dobře natočená, ale studená, skoro až grimovská s nakročením ke strašidelnému příběhu. Mám za to, že české a moravské pohádky nejsou tak děsivé, jak je většina téhle. Přesto do sebe všechno zapadá a po stránce filmařské se dá téhle pohádce máloco vytknout. Jsem rád, že i když se film hodně točí kolem smrti, není vylíčena stylem amerického horroru. I když tatínek Laury, číhající za závěsem s otevřenou kudlou v závěru filmu je už hodně na hraně. Trochu mi zde chybělo nějaké odlehčení, trocha vtipu, ale proč ne? Režisérka dokázala s minimem prostředků vytvořit hodně realistické dílo. Perfektní scény, hlavně čedičová hora. Překvapivě zde téměř nehrají "profláklí" čeští a slovenští herci, ale všichni jsou výborní. Vynikající je Lichoradka Plodková. Natolik reálně představuje zlou sudičku, až z ní jde strach. Výborní jsou i lakotný hodinář Viktor Preiss a hospodský Miroslav Krobot. Nejsem si vůbec jistý, pro koho je takový příběh natočený. Celý film je však natolik prodchnutý nedobrou atmosférou, že bych ho snad ani příliš nedoporučoval ke shlédnutí dětem. Osobně mám raději troškovské pohádky s dobrotivými štrašidýlky a laskavými lidmi. Určitě je to ale nevšední podání a zaslouží si pozornost. 4* ()

Tysca

Bylo to temné, nešťastné a neveselé...neustále se vršily nové úkoly a objevovala nová pravidla a nebylo čemu se zasmát. A ve chvíli, kdy Urban stál s hodinkami "proti smrti" v ruce a Morana mu řekla, že umře, to bylo na výkřik.. navzdory slabosti pro veškeré herecké osazenstvo. ()

Flammarion

Překvapivě plodná Plodková zvedla, ne klacky puberťákům, ale úroveň celé pohádky. Jinak je to podivná až nesmyslná podívaná bez většího příběhu a potence? Aha potenciálu... Líbil se mi třeba strejda v hospodě. Jinak nuda. O čem to vlastně bylo? ()

SignumVia

Všichni už tu pěkně psali o kvalitách... Já v mnohém souhlasím, za mě snad nad rámec doplním , že absolutně top je "zlá" sudička Jana Plodková. Je podle mě nejpovedenější postava... Dokonalý a vtipný a přesvědčivý výkon... Jen kvůli ní se na to dívám vždy když je příležitost!!! ()