Úsvit samořiditelných automobilů

(TV film)
  • Veľká Británia Horizon: Dawn of the Driverless Car
Veľká Británia, 2017, 52 min

Sara Pascoe (rozprávač)

Otvírá se nám svět, v němž auta řídí sama sebe a my jsme pouhými cestujícími, které převáží všemocná, ekologická technologie, která nikdy neudělá chybu. Ta doba už se blíží... Motorová vozidla zmenšila svět, zvýšila osobní svobodu člověka a v mnoha směrech rozšířila naše obzory. Mají ale také svou odvrácenou stranu. Auta ničí životní prostředí, otravují vzduch, který dýcháme, a zabíjejí nás i mnohem přímočařejšími způsoby. Ale všechno se stále vyvíjí. Dozvíme se zde o umělé inteligenci, která je potřeba k tomu, aby nahradila lidské řidiče, nahlédneme do světa aut bez řidičů a zjistíme, že i kdyby vše fungovalo bezchybně, tak reálně, bez ohledu na lákavé PR, má tato budoucnost i problematické aspekty. Počínaje etickou stránkou nehod autonomních vozidel až po dopady na trh práce. A může se stát, že se tato auta obrátí proti nám způsobem, který si nikdo z nás neumí ani představit. (Česká televize)

GeusX

Až příliš všeobecné. Prakticky nic objevného, co by člověk nevěděl. Chybí tomu větší hloubka, právní aspekty viny samořiditelného auta v případě nehody - o tom se tu prakticky skoro ani nezmíní, ukázky reálného provozu samořiditelných aut, která se nyní v běžném provozu testují a ne jen toho jednoho auta s umělou inteligencí na úrovni batolete na zkušebním okruhu, které nám předvedou. ()

Marze

Auta nemám rád, je to nepohodlný způsob dopravy. Víc filmového času bych uvítal, jaké tyhle inovace budou mít důsledky pro mě jako chodce nebo cyklistu. A pro krajinu.Dokument ožil pasáží o robotech. ()

Autogram

Azda sa raz dočkáme úplne autonómnych áut, ktoré nás odvezú kamkoľvek. O rozdelení podľa samostatnosti na päť úrovní som počul po prvý raz, čo je asi jediná zaujímavá vec v dokumente. Zvyšok je veľa prázdnych rečí a ukážok nesamostatných áut, tie na vyššej úrovni, ktoré už v súčasnosti jazdia v uliciach, sa z neznámeho dôvodu nezúčastnili. Na zásadnú dráždivú otázku z úvodu sa film ani nepokúsil odpovedať. –––– Co se stane, když se autonomní auto dostane do situace, že nebude mít jinou možnost než havarovat? ()

ostravak30

Dokument sice shrnul to, co jsme už věděli, že se chystá, přesto si myslím, že svůj smysl má. Slyšeli jsme spousty názorů pro a proti a věcí, které se musí vzít do úvahy, když chceme robotická auta zavádět. Plno věcí si ani hned neuvědomíme. Budoucnost je ale nicméně daná. Jednou běžným autům odzvoní, to už dnes víme. Já se toho ani nedožiju, protože to je čas, kdy jsem si říkal, že si udělám řidičák. Až budu moct autu zadat, kam mě má zavést a já nebudu muset řídit. Každopádně mě nejvíc pobavil jeden idiot - jinak se totiž takový člověk nedá nazvat, který se v dokumentu vyjádřil takto: když neřídíte auto, nikdy vlastně nedospějete. Toto může říct jen nedospělý jedinec. ()