Reklama

Reklama

V máji si rob, čo chceš

  • Česko V květnu si dělej, co chceš (viac)
Trailer 2

Obsahy(1)

V máji 1940 Nemci zaútočili na Francúzsko a spustili tak dovtedy najväčší exodus v 20. storočí. Viac ako osem miliónov ľudí z dedín a miest severného Francúzska opustilo svoje domovy a dalo sa na útek pre rýchlo postupujúcou nemeckou armádou, ktorá na utekajúcich civilistov podnikala letecké útoky. Medzi utečencami sú aj obyvatelia malej dedinky, ktorí sa pod vedením svojho starostu a jeho manželky vydávajú na juh. V tejto skupine je aj mladá učiteľka Suzanne, ktorá sa stará o nemeckého chlapca Maxa. Jeho otec Hans, presvedčený odporca nacizmu, utiekol z Nemecka do Francúzska, po vypuknutí vojny však bol uväznený. Počas nemeckého útoku na mesto Arras sa mu však podarí uniknúť a vydáva sa na strastiplnú púť vojnovým chaosom, aby našiel svojho syna. (STV)

(viac)

Videá (10)

Trailer 2

Recenzie (15)

Volodimir2 

všetky recenzie používateľa

Pre Christiana Cariona bolo takmer prioritou natočiť film o francúzskom exodu z roku 1940, pretože jeho matka bola súčasťou tohto presunu zo severu na juh. Tento exodus sa týkal 8 miliónov Francúzov, ktorí utekali pred Wehrmachtom, ktorý v krátkej dobe obsadil celé severné Francúzsko. Opisuje bezhlavý útek civilných obyvateľov z miest a dedín, všeobecnú paniku, vzájomnú nevraživosť, ohromenie, sklamanie, strach z prichádzajúcich Nemcov ale aj ústup zvyškov francúzskej armády. Vo filme je dobre spracovaný všeobecný chaos a zmätok, ktorý všade zavládol. Prostredníctvom hlavných protagonistov filmu nám zachytáva film celú paletu ľudských reakcií a myšlienok v napätých a často životu nebezpečných situáciách. Reálne ukázal na násilie vojny a všetky tie hrozné veci, ktoré sa ľudia museli naučiť, aby prežili vo vojnovom stave. Na druhej strane poukazuje na prejavy solidarity a nový obzor pre ľudí, ktorí predtým nikdy neopustil hranice ich dediny. V čase mieru by títo ľudia nikdy neprišli do kontaktu, ale vojna ignorovala nielen zemepisné, ale aj spoločenské hranice. V tom biednom a nespočetnom dave nebolo nič ľudské, podobal sa stádu na bezhlavom úteku. Mnohí z utečencov ani nevedeli, prečo utekajú, lebo celé Francúzsko horelo a nebezpečenstvo číhalo všade. Veľké množstvo civilistov bolo zabitých na cestách v rámci častých nemeckých útokov zo strany lietadiel. Vtedy dochádzalo k veľkému rozptýleniu rodín a tak veľké množstvo deti spätne nenachádzalo svoje rodiny. Mnoho mesiacov po tomto francúzskom Exoduse boli noviny plné hľadaných príbuzných alebo deti. Viac ako 90 tisíc deti sa v tom období stalo sirotami. Viac ako 3/5 Francúzska pripadlo Hitlerovi a na okupačné náklady muselo Francúzsko platiť zo začiatku 400 a potom 500 miliónov frankov denne. Film je historický úplne presný a zaoberá sa len jednou z mnoho zaujímavých udalosti z obdobia 2. svetovej vojny. ()

johnsnow 

všetky recenzie používateľa

Pekná francúzska vojnovo ladená dráma o hľadaní syna za čias obsadzovania francúzska nemeckými vojskami. HERCI: Kedže nejak veľmi sa o francúzsku kinematografiu nezaujímam tak som nepoznal ani jedného ale všetci to zahrali bravúrne. Obzvlášť starosta a Škótsky vojak sú dobré vytvorené a zahrané postavy. No a tá mladá učiteľka na tú bola radosť pozerať. AKCIA: Vzhľadom na typ filmu tu nie je takmer žiadna ale tá čo to je sa dá a je aj celkom krvavá. Mne osobne sa páčila akcia na farme alebo nálet nemeckých šťúk na farmárov. PRÍBEH: Rozdelený na 2 časti: Prvý sleduje chlapca putujúceho z farmármi do bezpečia, ten je nudnejší ale zaujímavo podaný, ten druhý sleduje jeho otca a Škótskeho vojaka ktorý spoločne hľadajú chlapca. Koniec je síce takou neistotou, čo bude ďalej ale u mňa to práveže vyzdvihuje autentickosť pretože vtedy bola neistota na každom kroku. 5* zaslúžene. ()

Reklama

laik_60 

všetky recenzie používateľa

Vo filme boli dve dejové línie. Jedna o úteku oyvateľov celej francúzskej dediny pred Nemcami na Juh (zbytočné, aj tak ich napokon Nemci dostihli) druha línia o otcovi (nemecký antifašista na úteku) ktorý v tom virvare stratil sedemočného syna. Zaujímavý francúzsky snímok dramatický a smutný. Zaujímavá bola voľba hudby, kým nemeckú líniu podfarbovali tóny Schubertovej serenády Leise flehen meine Lieder, Durch die Nacht zu dir;...., tak nostalgický príbeh francúzov na úteku podfarbovala hudba a Ennio Morricone . ()

Nach 

všetky recenzie používateľa

Zajímavý dobrodružný, dramatický příběh, který můžeme v podstatě zařadit jako road movie uprchlíků, kteří se snaží zachránit před postupující německou frontou. O jejich peripetiích je tento film. A rozhodně není špatný. Jen zapadne za celou řadu obdobných válečných témat, které jsme ale viděli již zpracované daleko lépe typu: Běž chlapče běž, Jdi a dívej se, Město 44, Pianista a jiné. Jeho dramatická rovina zde není díky bohu tak patetická, bohužel ale ani tak napínavá. A čím tedy ve výsledku tento snímek je? Průměrnou podívanou s několika světlými pasážemi, na kterou se rádi podíváte u žehlení či při čekání na návštěvu, ale rozhodně jí nevěnujete svůj čas cíleně a opakovaně. 70% ()

gogo76 

všetky recenzie používateľa

Celkom slušný vojnový príbeh od Francúzov, síce bez nejakých veľkých vojnových scén, ale všetko zachraňuje uveriteľný a silný príbeh a samozrejme kvalitné herecké výkony. August Diehl dokáže zahrať jak hnusného nácka tak dobrosrdečného otca a rolám s tématikou 2. svetovej sa nevyhýba, čo je super. Za všetky spomeniem krásny Mallickov film - Na prahu války (2019). Počas filmu som niekoľkokrát spomenul, že hudba dosť pripomína Morriconeho. Nevedel som rok výroby filmu, vieme, že Maestro je už po smrti, preto som bol po filme prekvapený, že hudbu robil naozaj Morricone. O filme som nevedel, objavený úplnou náhodou. 80%. ()

Galéria (19)

Zaujímavosti (1)

  • Vojáci Britského expedičního sboru (BEF) jsou převážně vybaveni americkými samopaly Thompson M1A1 ráže 11,43 mm. Britská armáda skutečně na začátku války převzala do své výzboje určité množství Thompsonů - varianty M1928 s charakteristickým 50ti ranným bubnovým zásobníkem. Verze M1A1 ve filmu odehrávajícím se v květnu 1940 se začala vyrábět až v říjnu 1942. (bejkovec)

Reklama

Reklama