Bolesť a sláva

• Česko Bolest a sláva (viac)

Salvator Mallo je slávny filmový režisér. Počas svojej kariéry zažil mnoho úspechov. Teraz sa však jeho svet rúca. Salvator cíti len prázdnotu a nie je schopný ďalej tvoriť. Ak chce pokračovať, musí nájsť motív pre novú tvorbu, musí odhaliť príčinu svojho vyhorenia. V spomienkach sa vracia do detstva do 60. rokov, kedy s rodičmi emigroval do Valencie. Snaží sa rozpomenúť na spaľujúcu túžbu po svojej prvej láske, ktorú stretol v v Madride a na bolesť, ktorú mu priniesol rozchod. Vtedy cítil opojenie životom. Písanie sa mu stalo únikom, ale aj vyslobodením. Kúzlo filmu mu prinieslo slávu, ale aj vykúpenie z neúspechov jeho života. Bolesť a sláva rozpráva o zložitosti oddeliť proces tvorby od vlastného života a od vášní, ktoré žitiu dávajú zmysel a nádej. (Magic Box)

BarGoldstein

Líbí se mi fakt, že se člověk může absolutně spolehnout, že přítomnost bukvic spolehlivě pošle film do hloubky toho nejrozjebanějšího konečníku mezi Pyrenejci. ()

PTuranyi

Klasický Almodovarov film inšpirovaný filmovým prostredím. Ponor do seba, do minulosti, do detstva, do bolesti, do boja s ňou, do boja so závislosťou. Perfektná produkcia a výborné herecké výkony. ()

hanca.uh

Prostě Almodóvar - se svým důrazem na patetičnost, vnitřní vidění postav, snímání kamerami, barvami, španělským temperamentem, určitou bizarností a naivitou ve vyprávění......a taky s Antoniem a Penélope coby oblíbenými dosazovanými postavami jeho filmů. Tento jeho nejnovější snímek se mi z jeho předešlých, které jsem viděla (Mluv s ní, Kůže, kterou nosím) líbil nejvíc....vlastně i jeho "Rozervaná objetí" bylo super:-)), takže to mám zřejmě i podle mého momentálního rozpoložení:-)). Jinak art jako vyšitý a ne úplně pro každého filmového diváka. Za mě příjemně plynoucí strávený večer v kině. ()

Capri2016

Starý dobrý Almodóvar, ako má byť. Tento film nie je jeho najviac kontroverzný, alebo najviac šokujúci. Je to skôr návrat do detstva v spomienkach staršieho, unaveného muža. Nič svetoborné, ale predsa. V čom sa vymyká tento film a prečo som mu dala o jednu hviezdu viac sú výborný herecký výkon Antonia Banderasa v úlohe staršieho homosexuálneho režiséra, ktorý je unavený chorobami aj skúškami minulosti. Salvator ako keby stratil chuť do života a túto chuť mu znova vráti stretnutie po rokoch s jeho prvou láskou, závislým mužom krásavcom, ktorý sa dokázal vymaniť zo závislosti a má stabilný a šťastný život. Až do tohoto stretnutia vidíme Salvatora šťastného iba vtedy keď spomína na detstvo, ktoré prežil spolu s chápavou a silnou matkou vo Valencii, kde slnko malo tú zvláštnu energiu a ako keby farbilo svet aj život krásnymi jasnými farbami. Malý Salvator mal šťastné detstvo a svoje pevné puto s malou, ale silnou matkou si zachoval až do jej smrti. Kvôli tomu, že Banderas dokázal bravúrne zahrať starého chorého muža, ktorý sa pohráva s drogami v staršom veku, keď už nevidí nádej a práve kvôli simultálnemu príbehu jeho slnečného detstva som ohodnotila Almodóvarov posledný film lepšie ako priemerný. Lebo aj pod povrchom tohto filmu sa predsa len skrýva viac, ako sa na prvý pohľad zdá. Tajomstvo šťastia je v našich rodinných hodnotách a zážitkoch a na tie nesmieme zabúdať. ()

ABC1

Hodně času uplynulo od Žen na pokraji..., ale to nic nemění na tom, že Pedro mě pořád dokáže zaujmout, dojmout a dohnat k slzám...Skvělý Antonio a dokonale přesvědčivá Penelope, výborně vybraný chlapeček v dětské roli. A přes dost smutné téma nemoci, stáří a smrti pozitivní vyznění. A myšlenku, že nejlepší na životě jsou filmy, bych rozšířila na celé umění: (divadlo, obrazy, architektura)...jinak by to byla jen marnost nad marnost!!! ()

Pignon

V rozhovoru to sám režisér popsal, zůstaly silné postavy matky, barevnost a jistá melancholie nad koncem. A nad posledním vzedmutím k tvorbě. Je to jednoduše tak, jdu k počítači a začnu vše, co mě napadne ládovat na papír. Až budu mít dost textu, tak to všechno pospojuji a natočím. Je to pokus o Buñuela, ale v 21. století. Ty nářky a lítostivost staré Indiánky mě místy dost prudily. ()

sha.piro

Až na samý počátek, kdy byl ve fimu obrazově prezentován Salvatorův horšící se zdravotní stav, na mě film působil velice příjemně, uvolněně, zkrátka dobře a vydrželo mu to až do konce, který se mi moc líbil. ()

Kivis

Cuarón si natočil Romu, Sorrentino Boží ruku, Almodóvar zase Bolest a slávu. Ty filmy jsou velmi rozdílné, ale přece naprosto stejné. Já sám jsem velmi nostalgické povahy, takže mám pro všechny pány velké pochopení. Proč si po dosažení úspěchů a vybudování neotřesitelné pozice na piedestalu světově uznávaných filmových autorů nepostavit pomníček svému dětství? Ale ani v jednom případě to bohužel nefunguje jako nic víc. Jsou to pohledné, originální pomníčky, u kterých "kameníci" odvedli skvělou práci. Ale pořád je to jen kámen, chybí tomu víc života, který přitom z jiných filmů těchto autorů doslova tryská. ()

Dupac

Od Pedra Almodóvara mám podstatně raději filmy o silných holkách než o ufňukaných klucích. Bolest a sláva měly být příslibem ponoru do režisérova života, jenže život se dá pojmout i jako melodrama, ve kterém se z roztomilého kluka, vyrůstajícího v jeskyni s okouzlující matkou Penelopou Cruz, může po padesátce stát Antonio Banderas, poklimbávající doma mezi svými obrazy, s doutnajícím háčkem v alobalu a s BPM, které svojí strnulostí trumfne snad i Billa Murraye ze Zlomených květin. I tady jsou na celém filmu nejživotaschopnější všechny ženské postavy (tj. obě dvě), což jde u mužského dramatu z prostředí stejnopohlavních singles těžko považovat za silnou stránku. Příště zase něco o matkách, prosím. ()

quokam

Citlivy komorni pribeh, ve kterem je hlavni gro vlastne to, co nebylo sdeleno. Za mne to nejlepsi od Almodovara, co jsem videl. Brilantni Banderas, vynikajici Penelopa, charismaticky rozevlacny Asier. Pusobive vykresleni Spanelska v dobe Franca, ne tak politicky vyhranene jako v Paralelnich matkach, ale o to vice vypovídající. Pruniky a pruseciky minulosti do soucasnosti se zde povedly mnohem lepe, nez ve zminenych matkach. Jako jo, na prvni pohled film pusobi nudne, ale kdyz se clovek naladi na specifickou poetiku a na smysl sdelovaneho, film divakovi jeho snahu vice nez oplati. 8/10. ()

benedikt28

S Pedrem to mám takhle - na každý jeho nový film se těším jako na návštěvu u milovaných, skvělých přátel, u kterých jsem tři, čtyři roky nebyl... A i letos návštěva dopadla skvěle: úžasně jsme se pobavili, zasnili si o dětství, zavzpomínali na mládí, popovídali si o neduzích, které (chtě - nechtě) s věkem přicházejí... Možná jen ta paella u večeře bývala kdysi o trochu lépe dochucená a jamón serrano lépe uleželá. A gazpacho letos nebylo vůbec... Nicméně pořád skvělý zážitek a na příště se zase strašně těším, kamarádi moji!!! 85% ()

Hanka_M

Zůstává svůj, talent ho neopustil, pracuje s červenou, pracuje s ženami. Almodóvar stále žije. Proč ho u nás tak málo známe? ()

majorzeman13

Film se my líbil,ale víc jak na ty tři hvězdy to fakt není.....škoda no ! Skvělý Antonio Banderas i Penelope Cruz + barevnost a témata snímku ( stárnutí,drogy,vztahy) jsou asi největší klady filmu..... ()

Fahrenheit

Nejosobnější, nejintimnější Almodóvar. Méně humoru vyvažuje niterný výkon Banderasův v ústřední roli. Tak dobře snad ještě nikdy nic nezahrál. Nechybí typická barevnost. A nejvíc ze všeho překvapí to neokázalé vyznání lásky k filmařské profesi, zvlášť v úplně posledním jímavém záběru. ()

34. Premios Goya – výsledky

34. Premios Goya – výsledky

26.01.2020

Výroční španělské filmové ceny Goya byly předány v sobotu 25. ledna 2020. Slavnostní ceremoniál, jenž se konal v jihošpanělské Malaze, uváděli stejně jako loni komik a moderátor Andreu Buenafuente a… (viac)

Nabarvené ptáče v boji o Oscara?

Nabarvené ptáče v boji o Oscara?

17.12.2019

Přestože konečné nominace na Oscara ještě známy nejsou, vydala Americká filmová akademie prozatím alespoň krátké seznamy užších kandidátů pro jednotlivé kategorie, a český film může začít předběžně… (viac)

72. Cannes Film Festival a jeho vítězové

72. Cannes Film Festival a jeho vítězové

25.05.2019

Letošní ročník filmového festivalu v Cannes je oficiálně u konce a tak je na čase podívat se nejen na jeho vítěze, ale i poražené a vůbec všechny důležité snímky, které se festivalu zúčastnily.… (viac)