Bažina - Bažina 1997

(séria)
  • Poľsko Rojst ’97 (viac)
Poľsko, 2021, 5 h 45 min (Minutáž: 53–61 min)

Réžia:

Jan Holoubek

Hudba:

Jan Komar

Magdalena Różczka, Łukasz Simlat, Dawid Ogrodnik, Andrzej Seweryn, Zofia Wichłacz, Gina Stiebitz, Krzysztof Oleksyn, Agnieszka Żulewska, Ireneusz Czop (viac)

V grontském lese vyplaví staletá povodeň další mrtvolu. Na povrch s ní vypluje i korupce, podvody z 90. let a ututlávaná tajemství z 2. světové války. (Netflix)

DwayneJohnson

Asi jediné slovo, který mě teď napadá je rozčarování. A celkem dost velké. Po výborné první sérii rovnou o dvě hrušky dolů. Podobný koncept a počet dílů, které sráží dolů naprosto nelogické chování postav a amatérská, až groteskní práce policie, při jejímž sledování jsem měl chvílemi pocit, že se dívám na nějaký, béčkový krimi seriál, co má sto dílů a kde se logika, ani věrohodnost vůbec neřeší. Bohužel, je to tak a to víc jsem teď rozladěn, protože to přece jen má pár dobrých momentů i vtipných situací (vy, vy, vyhul si), ale ve výsledku to za moc nestojí. I přes závěrečnou, očekávanou tečku. Dva a něco. ()

Trevor

Vyšetrovateľka, ktorá je z pochopiteľných dôvodov áromačka a lesba (Netflix by nevypustil nič čo by nebolo presiaknute propagandov) príde do iného mesta potom ako vo väzbe spácha samovraždu muž ktorého neprávom obvinila a celé oddelenie sa jej bojí. Teda všetci muži. Nebyť tohto proliberálneho trolingu je aj druhá séria pomerne zaujímavá napriek tomu že má o ničo slabší rozbeh. Atmosféra roku 1997 dokreslená seriálmi Baywatch a Šou Bennyho Hilla je tiež zvládnutá dobre, dá sa preto predpokladať že Rojst ešte nepovedal posledné slovo a to je len a len dobre. ()

kenkaku

13 let po událostech z první řady se setkáváme s řadou “starých postav” (které moc nezestárly) během povodní na které osobně dobře pamatuji, kde řešíme (nečekaně) mrtvolu ve vodě (po protržení hrázi). Roli “druhé linie” tady plní vyprávění o událostech z roku 1945 (o těch co se mluvilo jen v náznacích minule). Aby toho nebylo málo, přidává se ještě linie třetí (klasika). Tentokrát je to ještě větší guláš než minule a když se na konci vše propojí, místo “wow” se dostavilo “wtf”… V ději/scénáři je několik míst, které zůstanou divákovi i po ukončení série zcela utajeny (př. co jí to Ještěr pošeptal?). Asi největší zklamání jsou pro mě úvodní titulky, které zcela postrádají smysl (nejen v případě řady první, ale i druhé). Jejich logika mi prostě zůstala utajená. A díky tomu prostě zůstává ze seriálu dojem, jako kdyby se něčeho hodně vynechalo, nebo se scénář “vymakaně” jen tváří. ()

Trajektt

Tak už i do katolického Polska v roce 2021 dorazil americký Netflix a přitáhl tam sebou drsnou vyšetřovatelku romského původů, která je bystřejší než deset lišek a která je samozřejmě lesbička a jmenuje se Anička. Po první sérii, která se odehrávala v záživných osmdesátých letech mě tato peripetie vcelku zklamala a celkově tyto lesbické manýry zkazily můj dojem na tento televizní počin. Prostě jsem asi starej suchar, kterej si nemůže zvyknout na tuhle lesbickou či teploušskou propagandu, která se objevuje skoro ve všech filmových počinech poslední doby. Je to hlavně o tom, že já už nejsem ta cílová skupina, ale spíš ty mladší generace, které když to furt vidí, tak už jim to přijde normální a budou to brát jako přirozenost, což mě se stát nemůže, protože jsem stará dubová palice a hlavně jsem odkojenej na dojemných akčňácích s Arnoldem Schwarzeneggerem a Van Dammem. Přitom dějově je to provedené na jedničku. Hlavní případ, který vyšetřuje náš hnědý Arnold v sukních se týká nalezené mrtvoly po právě proběhlé povodni v jednom polském městě ve kterém se shodou okolností stane šéfredaktorem místního plátku pisálek, kterého známe z první série. Samozřejmě místní policie případ coby dup vyřeší, ale naše bystrá liška není spokojená a tak skoro na vlastní pěst pomalu, ale jistě rozplétá čachry a korupce, které se ve šťastných devadesátkách děly nejen v Polsku, ale i u nás. Do toho tam máme ještě jeden podpříběh z dnešní doby a také druhý podpříběh z konce druhé světové války. Takže o srandu je postaráno a tvůrci nás drží v napětí až do úplného konce. Akorát, jak říkám je velká škoda toho vnuceného lesbického podpříběhu, který není pro pointu vůbec důležitý, ale táhne se celou dobu seriálem jako smrad v Cařihradu a proto dávám něco nad 70%. ()

M.i.k.e

Bažina sice skočila ze šedivých socialistických osmdesátek do druhé poloviny devadesátek,ale změna atmosféry se nekoná,protože díky povodni a všudypřítomnému bahnu je i druhá řada správně špinavě ponurá a jeden by neřekl,že uteklo skoro dvacet let.Co je každopádně podstatně lepší je samotný příběh/případ.V tomhle ohledu mě první série úplně neoslovila a i když jsem u druhé řady úplně nechápal ony vsuvky z konce války,postupem času si mě solidně zaháčkovala.Stále tu sice není prakticky jediná sympatická postava,ale celkově má Bažina 97 mnohem větší tah na bránu a působí kompaktnějším dojmem...80% ()