Americký režisér a producent Joseph L Mankiewicz je u nás známý především díky velkofilmu Kleopatra (FP 16/68). Na vrcholu své kariéry byl v letech 1949 50, kdy obdržel Oscary za režii a scénář filmu Dopis třem manželkám (1949) a o rok později za režii dramatu z divadelního prostředí Vše o Evě. V příběhu ambiciózní dívky, která se stane během jediné sezóny hereckou hvězdou, režisér poodhaluje mnohé ze zákulisí uměleckého života v New Yorku, v němž přinejmenším stejnou roli jako talent hrají intriky a bezohledná touha po slávě. Tak trochu v rozporu s názvem filmu je hlavní hrdinkou filmu stárnoucí hvězda Margo. Ta se stane obětí dravé Evy a musí jí uvolnit své místo na diváckém výsluní. Skvělý herecký výkon Bette Davisové můžeme i s odstupem let hodnotit jako hlavní devizu filmu, ve své době oceněného šesti Oscary )nejlepší film, režie, scénář, kostýmy, vedlejší mužská role George Sanders, zvuk). v titulní roli se objevila Anne Baxterová a v epizodní roli přihlouplé dívenky, toužící po kariéře, Marilyn Monroeová. (oficiálny text distribútora)

Havala

Strhující drama z divadelního prostředí. Od začátku vypočítavá a chladnokrevná Anne Baxter se dostává na výsluní amerických divadel, i přes ty nejbližší a nejmilovanější lidi. Toto se ale dozvíte až na konci. Perfektně odvedená práce, herecké výkony výborné - ovšem dost se lišící od dnešního stylu herectví. Film má mnoho dialogů, je docela dlouhý, není rozhodně pro každého. ()

Riverin

Ani po 60tich rokoch sa toho v Hollywoode veľa nezmenilo... All About Eve je podľa mňa jeden z prelomových filmov (spolu s Sunset Blvd.), ktoré ukázali aj tienisté stránky nablískaného sveta hviezd. Výkon Bette Davis ma až zarazil (príjemne, samozrejme). Za ňou tiež nezaostáva samostná Eva, Anne Baxter a poteší i mini rola božskej Marilyn. Film, ktorý by si mal pozrieť určite každý! ()

pollstro

I po tolika letech stále působivý a obsahově velmi hodnotný film z divadelního prostředí, který detailně nahlíží za oponu divadelního života. Příběh o ambiciózní, z počátku nevinné dívce, která se snaží dostat na divadelní prkna a ačkoliv se z počátku tváří přátelsky, postupně začne rozkrývat své intriky a obrovskou touhu stát se slavnou, přičemž nebere absolutně žádný ohled na své okolí, které ji tak velmi přívětivě přijalo do svého života. All About Eve může v jistých částech působit melodramaticky a herecké výkony mohou být nesympatické, především díky Bette Davis a Anne Baster, ale i přesto je film v dialozích velmi chytrý a je schopen skrze ně velmi snadno zaujmout. Navíc v druhé polovině získává díky vážnosti a rozkrytí hlavní zápletky značně na efektivitě, což v samotném důsledku prostředí, ve kterém se film odehrává, vypadá skutečně skvěle. Snaha poukázat na těžký divadelní život vcelku funguje, ale dokázal bych se smířit s menší frekvencí. Mnohem víc zajímavější je vykreslení souboje mezi Broadwayem a Hollywoodem, mezi divadlem a filmem, čemuž nádherně nahrává Sunset Boulevard, který měl taktéž premiéru ve stejný rok. Vítěz tohoto souboje je s odstupem času více než jasný. Závěrečná scéna jenom potvrzuje neustále opakující se smyčku prezentující snaživost lidí dostat se do showbusinessu, přičemž je tento obraz stále aktuální. "Nice speech, Eve. But I wouldn't worry too much about your heart. You can always put that award where your heart ought to be." ()

gezper

Výborné herecké - divadlem říznuté - výkony spolu se scénářem dávají dohromady dílo, které shlédnout není rozhodně ztráta času. Dobře, je to zčásti i dost čitelné, dialogů by na něčí vkus mohlo být o chlup méně či býti kratší -> našlo by se pár hlušších, nepatrně natažených míst, ale jinak velká spokojenost. Taky 6 Oskarů + 8 nominací nebývá jen tak náhodou (žádný film neměl nikdy více, jen Titanic shodně - 14 nominací). Ovšem souhlasím s výtkou, že nej. film měl ten rok vyhrát raději Sunset Blvd.! PS: a možná přijde i Marilyn Monroe (a pokud přijde, tak i skvěle zahraje!) [90%] ()

Radek273

Poučný, stále aktuální snímek, který ač černobílý a dosti starý, pořád oprávněně patří mezi filmovou špičku. A mimochodem nádherně úlisná Anne Baxterová! ()

kockodan

Vyumělkované, secvičené a nepřirozené dialogy. Něco jako Gilmore Girls, kdy každý ihned má jasnou, přesnou, vtipnou či břitkou sarkastickou a hlavně trefnou repliku v odpovědi na slova svého protějšku a vychrlí ji bezchybně ani ne půl vteřiny po té co jejich herecký protějšek domluví, či přesně v ten moment co dořekl poslední slovo. Tento typ rychlého dialogu má asi působit vtipně a zajímavě a diváky to má ohromit, jak jsou všichni duchapřítomní a quick witted. Normálně se ale lidé takto nebaví. Scény působí secvičené vycizelované do dokonalého, ale nudně precizního tance před kamerou.  Mně to celé připadá nepřirozené a vyumělkované. Námět ale na svou dobu skvělý, tepající nešvary relativně mladého, v tomto případě amerického, filmového šoubiznisu, a jehož premisa natahat si do hnízda kukačku, která vás pak vyklove ven, se i nadále opakovala i v pozdějších modernějších filmech, i když ne zrovna nutně z hereckého či holivudského prostředí. Za mě jen 40%, páč dodnes nechápu tu fascinaci lidí z Betty Davisové! Pro mě odjakživa tuctová herečka  a hlavně neustále podrážděná, samolibá a domýšlivá arogantní dámička, jak můžete vidět ve všech rozhovorech které s ní na YouTube najdete, kde opět všude hulí jak sádrový ježek jednu za druhou. Dle mého se charakter herce off screen promítá i do jeho herectví a mě ona kvůli své arogantní a smug nátuře nikdy herecky neseděla. ()

Svadbos

Brilantne sofistikovaný a cynický pohľad na divadelný život. Scenár bol napísaný podľa príbehu Mary Orr "The Wisdom Of Eve". Chytré dialógy, hlavne keď rozprávajú George Sanders a Thelma Ritter. Na motívy filmu neskôr vznikol Broadwayský muzikál pod názvom "Applause". ()

SIXXteenth

Vše o Evě je příběh, který i po 60 letech zůstal tak aktuální! Každý den nějaká hvězda zazáří a nějaká vyhasně. To je Vše o Evě. Napínavý, dramatický scénář, který se sice od začátku dal tušit, ale najednou je vše spletité a nejisté. Ach jak jedna jediná věta dokáže celý příběh úplně převrátit. Oscary a oscarové nominace herců a režiséra jsou naprosto zasloužené. Jen jsem se těšil hlavně na Marilyn Monroe, která ve filmu má ale jen malou a bezvýznamnou roli, ikdyž jak se říká v divadelním světě: Není malých rolí, jen malých herců! ()

AugustusSVK

Krásna ukážka toho, že film môže byť úžasne podmanivý a stačí k tomu len brilantné dialógy a excelentné herecké výkony. Na čele všetkého stojí Bette Davis, ale nezaostáva ani ostatné herecké obsadenie. Podmanivá sonda do života a zákulisia divadelných herečiek. Ak by bol v slovníku výraz herecký koncert, musel by tam byť jednoznačne odkaz na tento film. Fasten your seatbelts it's going to be a bumpy night! ()

rbr

Parta lidí od divadla mající sklony k teatrálnosti, melodramatu a přílišný afektovanosti v jejich životech. Scénář je občas vtipnej a hraní dostačující, ale ten film, i když je jen trochu přes dvě hodiny, je dlouhej a nudnej. ()

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara

24.01.2017

Letošní nominace na Oscary totálně ovládl muzikálový La La Land. Jeho 14 zářezů dorovnává rekord Vše o Evě a Titanicu, zatímco si pomyslné stříbro a bronz rozdělila sci-fi Příchozí s dramatem… (viac)