Nová doba s sebou přináší pokrok, jenž musí jednou zákonitě proniknout až do těch nejzapadlejších koutů. Dostal se i do vesničky Čirá. Mužům tam ulehčuje práci na poli řada moderních strojů, jejich ženy, ale stále dřou v domácnosti postaru. Jedna pomoc se přímo nabízí - tradiční valchy by mohla nahradit společná prádelna. Mužští, kteří vládnou obecní radě, však o takovém utrácení nechtějí ani slyšet. Manželky tedy spojí své síly v odporu a sáhnou k těžce represivním prostředkům... (oficiálny text distribútora)

MickeyStuma

Věčný nešvar mezi muži a ženami. Ani v budovatelských padesátých letech nebyl tento námět opomenut a tento snímek je takovou první filmovou vlaštovkou. Všechny tyto snímky mají jedno společné. Boj žen za svá práva v rámci ulehčení práce. Jestli to mělo nějakou spojitost s MDŽ, můžeme dnes jen polemizovat. Každopádně vždy vznikaly docela zajímavé veselohry, které chtě nechtě obsahují nadčasové hlášky. Ano, mnohé se ani dnes neztratí. V tomto snímku jde o to, že vesnický rozpočet je takový, jaký je, a tak se vede boj, jestli se má zakoupit traktorový pluh anebo elektrická pračka. A boj může začít. Ve snímku samozřejmě nechybí ani buržoazní kritika ohledně sedláka, který si myslí, že na rozdíl od vesničanů si může koupit vše, ale v době dnešní to už nikdo nepozná. Ze všech postav tu nejvíce vyniká František Filipovský, který se ve své roli otce od rodiny a obhájce starých pořádků vskutku dozajista vyřádil. I když se však politicky jedná po únorový film, stranická agitka je zde kupodivu vynechána. Snímek oplývá plné svěžesti a po humorné, a místy i groteskní stránce, nemá čím zklamat. A jen tak mimochodem, když námět porovnáme s dobou dnešní, tak v rámci rozpočtu měst a obcí, co je lepší zafinancovat pro blaho všech? ()

GIK

Myslel jsem si, že to bude vážné a ona to je veselohra, a povedená! Na výstavě zpočátku obdivují sovětské superstroje. Rozhodování hezky v kolektivu. Společně se nekupuje jenom traktor, ale i pračka. Kolektivizace nejen v zemědělství, ale i v praní. Obecní prádelna – no to je blbost. Zajímalo by mě, zda existuje jedna obec, kde se to dotáhlo do konce. Super hlášky: Tak vy nedáte najíst vlastnímu otci nevěsty při veselce a ženichovi jo? Hosti nehosti, já chci jíst a tady ženich taky! Nemáte pečenou husu a vepřový, jo? Tak to hned upečte! Bylo to hezký: politika nula, znamení nula. Platí sice jako vždycky, že rozkmotření a následně dokonce válka žen proti mužům je absolutní nesmysl, ale tady to naštěstí netrvá dlouho. Ženský sice vyhrály, ale vyhráli vlastně všichni, protože se usmířili. Výborní herci, moc hezké herečky. Překvapivě fantastické výkony úplně ode všech. Originální kamera. Pěkná hudba. Pozitivní atmosféra. ()

depp odpad!

Oračka nebo pračka, to je o co tu běží. Taky tu vystupuje dcera zpátečnického kapitalisty, který si stěžuje na to, jak se změnily poměry a že na okrese už ho nikdo nechce poslouchat. Tahleta bohatá dcerka se zamiluje do soudruha, který byl v Sovětském svazu ("procestoval svět") a proto je to vzor čestnosti. Republiku si rozvracen nenecháme proto zabraňme těmto zpátečnickým buržoustům aby se míchali do rozhodnutí Národního výboru a bránily nám v nákupu moderní pračky (která soudružky nadchnula na výstavě v Praze), která ulehčí domácí práce našim dělnicím a v důsledku toho zvýší i dojivost! ()

Rattlehead

"Nejdřív nebudou chtít prát prádlo v neckách, pak nebudou chtít vařit, pak třeba nebudou chtít chodit na pole a nakonec nebudou chtít ani rodit." Celkem povedená veselohra, jako souboj pohlaví rozhodně lepší než americké trapárny moderní doby. Vedle zavedených herců z období třicátých let se zde objeví třeba mladičký Bróďa. ()

Pitryx

Ženy mám rád, ale zde by asi bylo třeba jedna zleva druhá zprava, a bylo by po stávce. Já tyhle filmy vysloveně nesnáším, kde dělají z mužů pitomce. Jasně, muži nic neumí a bez slepic by umřeli. Ach jo. Jinak jde o svěží komedii, kterou nesnáším právě pro její téma. Ale musím uznat, že je to velmi dobrý film, který za mé názory nemůže, a proto budu hodnotit objektivně. A ještě přidám plus za tehdy odvážný záběr na odhalená ženská ňadra, který ovšem normálně neuvidíte, pokud si to nenakrokujete. ()

Antal89

Film sice odpovídá době, kdy vznikl, ale je krásnou přehlídkou krásné rozpeře mezi mužem a ženou o to, co je pro dobro obce důležitjěší - jestli hračičky na pole nebo něco, co může více pomoci k čisté košili bez zbytečného namáhání pro ženskou ruku. Film jsem již bohužel hodně dlouho neviděl (naše drahá veřejnoprávní televize asi ví proč jej opětovně nezařazovat mezi filmy pro pamětníky, kde poslední dobou dominuje jen Burian a Plachta), ale dodnes mám v hlavě větu, kterou pronesl jeden z mužských protagonistů (konkrétně ženich, kterému nevyšla svatba z toho důvodu, že právě v její půlce ženy na protest opustili obec a odnesli mu i jeho milou) poté, co jej dámy načapou jeho milou v ženské stodole a on pohlédne na siluetu dámy, převlékající se za osvětleným závěsem: "Já tady zůstanu. --- Já jsem pro prádelnu!" ()

evangelik

Tak tenhle film jsem viděl jenom jednou a to asi před 50i roky. Pamatuji si jenom, že F. Filipovský v něm hrál roli toho největšího zpátečníka, co tu pračku odmítal. Ale docela se mi ten film tehdy líbil, to si pamatuji. Dnes bych se ale asi neodvážil si ho pustit... ()