Ratchedová

• USA Ratched
Dráma / Krimi / Mysteriózny / Thriller
USA, 2020, 7 h 15 min (Minutáž: 46–62 min)

Predloha:

Ken Kesey (kniha)

Hudba:

Mac Quayle

Sarah Paulson, Finn Wittrock, Jon Jon Briones, Judy Davis, Harriet Sansom Harris, Cynthia Nixon, Hunter Parrish, Amanda Plummer, Corey Stoll, Sharon Stone (viac)

Je rok 1947 a Mildred Ratchedová začíná pracovat jako ošetřovatelka ve špičkovém psychiatrickém ústavu. Za jejím dokonale upraveným zevnějškem se ale skrývá čiré zlo. (Netflix)

TheEvilTwin

Tři díly před koncem vypínám a nemám motivaci seriál dokoukat. Strašně nezáživná, nudná a táhlá věc, která nemá čím zaujmout. Sarah Paulson a její herectví mi tady vůbec nesedlo, stejně tak jako nevyhraněný žánr samotného seriálu - na horor nudné, na mysteriozní málo tajemné a místy to působí jako disney channel záležitost. Nebrat. ()

Marze

Jde o adaptaci předlohy Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven z roku 1962. Mildred Ratchedová dělá za války zdravotní sestru a po ní je zaměstnána v sanatoriu. Současně je do něho umístěn bestiální vrah kněží. Nechybí hororovvá glamourová estetika se stříkáním krve. Sarah Paulsonová hraje ledovou královnu a manipulátorku, která se vzpamatovává z osobních traumat. Je zde hodně sexu a tabu téma nymfomanie. Podzápletek je zde celkem hodně. Mimisérie je stylově barevně natočena s mnoha extravagantními postavami. ()

Cuzan

S knihou Kena Keseyho to nemá společného, co by se za nehet vešlo. Snad jen jméno postavy. American Horror Story si takové úlety v rámci žánru mohla dovolit, ale tohle je fakt slátanina. Celé se to bere strašně vážně, snaží se to působit chytře, ale je to bolestivě blbé. Všechny postavy na mě působily spíše jako karikatury lidí a stejně tak celé to zařízení. Jako by tvůrci nikdy nebyli v nemocnici. Veškerá motivace postav je poháněná násilnými pohnutkami, sexem nebo odplatou a je to ujetý, ale ne tím dobrým způsobem. Do toho ke zblbnutí stále stejná a naprosto otravná "napínavá" hudba. Dvě hvězdičky za krásný kostýmy a scénu, jedinou celkem civilní Cynthii Nixon, nádhernou Sharon Stone, a boží puppet show. ()

dubinak

1. série: Tady se někdo snaží bejt stylovej, až to bolí. Extrémně vyfešákovaná série o ďábelské sestře jménem Ratchedová, která se se svým charakterem a ambicemi dostane daleko, ale která mi zhola nijak nepřipomíná postavu z Přeletu nad kukaččím hnízdem. Ale asi prostě bylo zajímavý jí tak pojmenovat a napsat jí naprosto jinak, než jakou bysme ji jako diváci čekali. Tak je to svině, není to svině? Díly mi přišly hrozně nevyvážené, rozprsklé, divné a některé i podstatně nudné. Celkově mě ten příběh hrozně vytáčel, nedávalo mi to moc celistvost a měla jsem co dělat dokoukat poslední tři díly. Zajímavá linie byla ta se Sharon Stone a jejím synem. Ve finále jsem si ale uvědomila, že mě štvala snad každá postava a Ratchedová nejvíc. Tohle hraní Paulson mi prostě nesedlo. Hodně budu přemýšlet, jestli koukat na druhou sérii. ()

EvilPhoEniX

Ryan Murphy ( American Horror Story) servíruje sestričku Ratched, ve které exceluje Sarah Paulson a je to solidní. Má to lehký nádech AHS a je fajn, že nás Murphy zavádí opět do psychiatrické léčebny a ikdyž to není taková šleha jako Asylum, tak pořád se jedná o thrillerovou podívanou, která stylizačně působí jako 80tkové Horory. Sarah Paulson je v roli sestřičky senzační, využívá inteligentní dialogy a dokáže být pěkně zákeřná. Nejvíce mě bavily samotné terapie, které by se daly nazvat i mučením ( Vaření ženy za živa při 48 stupních, či lobotomie se povedlo) a občas nám režisér naservíruje i pěkné gore ( Scéna, kde si mladý hoch sám uřeže motorovkou ruce a chce si nechat přišít ruce někoho jiného je jeden z nejzvrhlejších nápadů vůbec), ale zklamalo mě, že první půlka seriálu je v tomhle hodně úderná, kdežto ve druhé půlce se tempo výrazně zpomalí a příběh se soustředí na méně zajímavě věci. Postavy jsou však zábavné, dojde na pár nečekaných twistů, je zde hodně sexu, atmosféra špitálu se povedla a ikdyž bych byl raději, kdyby se to zvrtlo ve větší divočinu, tak pořád se jedná o slušný žánrový nadstandard, který jsem zhlédl za jediný den. PS: Chválu si opět zaslouží Vincent D'Onofrio, který byť v menší roli, tak opět zahrál guvernéra tak nepříjemně a respektuhodně, že by i Kingpin měl nahnáno. Příběh****, Akce>Ne, Humor>Ne, Násilí***, Zábavnost****, Hudba****, Vizuál****, Atmosféra****, Napětí***. 7.5/10. ()

• V záverečnej scéne Edmund (Finn Wittrock) priláka pozornosť svojej sestry Mildred (Sarah Paulson) prostredníctvom článku v novinách, ktorý sa týka vraždy niekoľkých zdravotných sestier – ide o odkaz na vraždy spáchané Richardom Speckom. (Richard Benjamin Speck bol americký masový vrah, ktorý jedného v noci systematicky znásilňoval a v noci 13. júla do skorých ranných hodín 14. júla 1966 mučil a vraždil osem študentských sestier z komunitnej nemocnice v južnom Chicagu.) (Kreminka)