Maják

(festivalový názov)
  • Česko Maják (viac)

Režisér a scenárista Robert Eggers, který na sebe strhl pozornost žánrových fanoušků i vyznavačů artových sfér debutem Čarodějnice, opět spřádá důmyslně vystavěné dílo, které provází pověst strhující divácké podívané, osobité autorské vize i hypnotického klaustrofobního dramatu. Robert PattinsonWillem Dafoe podávají fenomenální výkony coby strážci titulního majáku ve vyprávění zasazeném na konec devatenáctého století. Soužití větrem a lety ošlehaného, i notně vypitého námořníka a jeho nového nezkušeného asistenta se začne propadat do šílenství a paranoie, zatímco novic poodkrývá okolnosti záhadného osudu svého předchůdce. Strhující kompozice černobílé kamery v kombinaci s precizní zvukovou režií utvářejí přízračnou, ale současně uhrančivou atmosféru, do které se spolu s postavami propadnou také diváci. Eggers vytvořil vrcholně estetickou a všechny smysly atakující podívanou, která v sobě snoubí vytříbenou krásu i dravou krutost. (Kinoaero.cz)

stromtrupr13

Atmosférický, klaustrofóbní, zvrácený a napínavý. Těmito všemi adjektivy bych popsal snímek Maják. Horor na místo jumpscarů, využívá k vyvolání strachu u diváka napětí, paranoiu a důmyslnou kinematografii. První co člověka při sledování tohoto filmu zaujme je jeho černobílí vzhled a poměr stran 1.19:1, který celý film uzavírá do čtvercové podoby, s tlustými okraji vpravo a vlevo. Ten tomuto filmu dodáva intimní a izolovaný vzhled, který působí mnohdy až klaustrofobicky a bez možnosti úniku, stejně jako se člověk cítí na pustém ostrově, kde pečuje o maják. Už od samého začátku je zřejmé že se něco pokazí, něco se zvrtne a na ostrově se stane něco děsného. Nebudu prozrazovat děj, ale přesně tahle předtucha se vyplnila a to v té nejvíce groteskní a zároveň brutální podobě. Při finálních momentech filmu jsem měl chloupky po celém tělě zježené. Tento film se rozhodně zapíše do dějin, jakožto moderní hororová klasika. ()

Moonwalker

Tak perfektně zpracovaný snímek jsem už dlouhá léta neviděl. Samozřejmě film to není pro každého, tempo je sice pomalé, ale za to vám atmosféra vleze hluboko pod kůži. Za mě jeden z těch lepších mysteriózních hororových počinů, které jsem kdy viděl. Klobouk dolů Robertu Eggersovi, tedy režisérovi tohoto skvostu. ()

Al90

Špatně se na film koukalo,dosti chaotické,člověk se v tom místy ztrácel... Závěrečná scéna z oklování racků ale byla dost nepříjemná ()

LiborStula

Jednou z věcí, co diváci kritizovali na Eggersově debutu Čarodějnice, byla divná atmosféra. A jak na tuto kritiku Robert Eggers odpověděl? Udělal film s tak divnou a nepropustnou atmosférou, že by tomu člověk ani nevěřil, kdyby ho sám neviděl. Jeho další počin jménem Maják možná nemá extrémně propletený příběh, ale symboliky se zde najde hodně. Člověk si může v tomto filmu najít v podstatě co chce, může si různé věci vysvětlit po svém. Existuje zde magie a mytologie? Pokud tomu věříte, tak ano. Popisuje tento film reálný příběh o tom, co se stane s psychikou člověka zavřeném na ostrově, na kterém najde pouze pár chatrčí, maják a divného spoluhlídače? Pokud vám to tak přijde, tak ano. Skrývá jeden z hlídačů něco na vrchu onoho majáku? Je to možné. V podstatě si může každý divák vyložit příběh snímku jinak, a to se mi právě neskutečně líbí na tomto filmu tohoto úžasného režiséra a scénáristy. Vystavět velmi solidní film za použití vcelku jednoduchého příběhu, tísnivé atmosféry a páru velmi kvalitních herců je umění, které dokáže jen málokdo. Oba herci, jak skvělý Robert Pattinson, tak můj oblíbenec Willem Dafoe, hrají neskutečně výborně. Jejich herecký výkon je úžasný a zároveň znepokojivý. Často si ve filmu přehazují pomyslnou pochodeň toho, kdo má v dané situaci na víc a kdo si s kým zrovna pohrává. Někdy je to Robert, někdy Willem. Postupně se dozvídáme příběhy těchto dvou postav. Jak toho, kdo vlastně jsou, tak také třeba toho, co se stalo s předešlým hlídačem ostrůvku, na který Pattinson přijíždí. Nikdy ale nedostaneme přímou odpověď. Zajímavé je, že lokace, na které se celý film odehrává nenudí a je zajímavá až do konce. Přes celý snímek je hozený černobílý filtr a je v poměru stran 4:3, což dodává na atmosféře a artovosti, na které si Eggers dost zakládá. Musí se nechat také to, že zvuk je zde vybrán tak, aby v divákovi vyvolal úzkost a paranoiu o tom, co se děje. Těmito zvuky myslím třeba řev racků, vítr, nebo divné hučení onoho majáku. Za kamerou stál, jak už je u Eggersových filmů zvykem, Jarin Blaschke. Ten zde odvádí ještě lepší práci než v Čarodějnici. Na konec ještě stojí za zmínku to, že na scénáři spolupracoval s Robertem ještě jeho mladší bratr Max. Ve zkratce, Robert Eggers se prostě rozhodl natočit jeden z nejlepších artových hororů posledních desítek let. ()

Krupe

Herecké výkony obou doslova perfektní, černobílá atmosféra to hutní. Bohužel, nakonec nic pro mě, nebyl to můj šálek kávy. ()

SHERLOCK5443

Willem Dafoe & Robert Pattinson & Rob Eggers & A24 je match made in heaven. Úžasná námornícka atmosféra s dialogmi priamo z mora. Temné prostredie majáku a náročného počasia tomu dotváralo to čo som dúfal že "The Lighthouse" bude. Mark Kroven sa opäť postaral o magické OST a Blasckiho kamera s 4:3 formátom opäť nesklamala. ()

sarkikos

maják tedy kvůli mně točit nemuseli. stačilo říct - hele, víš vo tom, že na majáku ti může jebnout, kor když tam seš s nějakým vopruzem? já bych řekla, jo, to sem si myslela. a bylo by. ()

AZX3000

Why'd y'spill yer beans? Kundorybí zábava plná hutné atmosféry, těžce slané mořské vody, nepěkného počasí, kam bys ani čokla nevyhnal, úzkosti a paranoii. Dostal jsem, co jsem chtěl: zasazení na izolovaný ostrov, černobílé provedení, tíživé záběry, výstřední herecké výkony. V souvislostech jsem se začal šťourat až po shlédnutí, takže se podívám znova. Nikdy nezabiju racka, bez malé mořské víly se u masturbace již neobejdu. I'm sick of yer farts! ()

Ulfursdottir

Pro mě přesně ten film, ke kterému se pak ještě několik dní vracím a zkoumám ho. Dafoe byl perfektní a Pattinson mě příjemně překvapil. Zvuk a obraz naprosto dokonalý, běhal mi z toho mráz po zádech. Milovala jsem už Čarodějnici a doufám, že Eggers bude takhle pokračovat dál. ()

majlaan

A to je jako co za klauni tohle? Těžké, pomalé, nudné a již tolikrát zpracované. Po naprosto famózní Čarodějnici přišlo naprosto fatální zklámání. Horor se nekoná, psycho to sice je, ale tak strašně unavující, že si ho prakticky nevšimnete. Stěží jedna hvězda...za mořskou pannu a tu vlhkou atmosféru, párkrát jsem se ujišťoval, zda nám nezatejká do obýváku. ()

BStone

Famózní drama s výraznými hororovými prvky a s hereckým koncertem Dafoe vs. Pattinson, s parádním, černobílým zpracováním a neskutečným soundtrackem, který ďábelsky umocňuje těžkou atmosféru šílenství dvou strážců na kusu skály zvané maják. Robert Eggers se po lahůdkové Čarodějnici a po této děsivé cestě šílenstvím pro mne jednoznačně stává jedním z nejzajímavějších režisérů. Díky za silný zážitek i za odvahu něco takového točit v dnešní porvrchní době. 80% ()

grrant

Tak, ocakaval som ze to bude instantnych 5*, ale trailer bol omnoho lepsi nez vysledny film. Podla traileru som ocakaval nieco na sposob H. P. Lovecrafta, zvlas po zabere na chapadla (ktory sa vo filme objavil na 5 sekund). Bol som trochu sklamany z vysledneho filmu, nemozem hodnotit plnym poctom. Avsak stale je to nieco zvlastne, zaujimave a netradicne, co sa uz dnes tak casto nevidi. ()

Crocodylus odpad!

2.1.2020 verbal: "V černobílém, kosočtverečném formátu natočené pičoidní žvanění a halušky dvou vychlastaných dementů, jednoho skvělého herce a jednoho slizkého koženého neumětela. Nekrotizující delirium tremens, hodné doporučování těm nejhorším nepřátelům, které byste nejraději otrávili xmrti." Je to takmer presne, len neviem, kto je ten skvely herec... obaja stali za psie hovno... radsej utrite praxh, povysavajte, umyte dlazku, zbierajte vajgle na ulici, hrajte sa s detmi (...) jednoducho urobte nieco uzitocne a nie rovnaku chybu ako ja! Majte sa v ucte a nezabite dve hodiny zivota tymto smetim... ()

zajpton

Mnou zatím nepochopený snímek, u kterého však velmi obdivuji odlišnost, krásnou kameru a dva bezchybné herecké výkony, které nikdo nikam nenominoval jen proto, aby mohl ceny schrábnout Joaquin. Určitě chci vidět znovu, jen s více alkoholem a otevřenou myslí :). ()

TonyXX

Stopáž mohla být o něco kratší, ke konci už film trochu ztrácel rozjetý tempo. Kamera, světlo a mistrovské herecké představení , Dafoe excelentní a kupodivu i Pattinson byl v roli dobře uvěřitelný. ()

mnglsopinion

Maják ma svojou zvláštnou atmosférou a zjavom upútal ešte predtým ako sa začal premietať v artových kinách. Celkovo prostredie opusteného ostrova sa mi pozdávala už pri Shutter Island, ktorý by mohol mať veľa spoločného práve s Lighthouseom. Chcel som ho vidieť v kinách ale nakoniec som si naň nenašiel čas, za to som asi aj vďačný. Neviem koho by som na tento film nahovoril keby som im vyzradil aspoň trošku zo zápletky. No môžem povedať, že sa ho oplatí vidieť po tme a slúchadlami ak sa neobávate tažkej noci. Ono to nie je ani tak hororové ako skôr nepríjemné. Ak by som sa do toho vcítil tak neviem, neviem, či by som sa nezachoval rovnako ako naše hlavné postavy. Treba vyzdvihnúť ťaživú atmosféru, kvalitné zábery, herecké výkony a niekde v kútiku duše by som šiel na pár dní na taký ostrov s majákom (najlepšie s niekym iným ako s Willemom). Najradšej by som dal Majáku 3,5/5 a to hlavne z toho dôvodu, že to je artový film s tým, že fanatici budú hľadať skrytú myšlienku v každom detaile, takže som sa ho tak aj snažil brať, ako film ktorý, bude skôr o atmosfére ako o príbehu. P.S. Som rád, že mi Maják neutkvel v hlave iba ako film, kde Pattinson masturbuje nad morskou pannou. ()

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze

31.03.2022

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (viac)

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

08.10.2019

Po úspěchu loňské filmové výpravy se čtyřčlenný ČSFD tým opět vydal na nejvýznamější festival pokleslých žánrů na světě. Hororoví fandové Filmmaniak, RUSSELL, Goldbeater a POMO (na spodní fotce zleva… (viac)