Maják

(festivalový názov)
  • Česko Maják (viac)

Režisér a scenárista Robert Eggers, který na sebe strhl pozornost žánrových fanoušků i vyznavačů artových sfér debutem Čarodějnice, opět spřádá důmyslně vystavěné dílo, které provází pověst strhující divácké podívané, osobité autorské vize i hypnotického klaustrofobního dramatu. Robert PattinsonWillem Dafoe podávají fenomenální výkony coby strážci titulního majáku ve vyprávění zasazeném na konec devatenáctého století. Soužití větrem a lety ošlehaného, i notně vypitého námořníka a jeho nového nezkušeného asistenta se začne propadat do šílenství a paranoie, zatímco novic poodkrývá okolnosti záhadného osudu svého předchůdce. Strhující kompozice černobílé kamery v kombinaci s precizní zvukovou režií utvářejí přízračnou, ale současně uhrančivou atmosféru, do které se spolu s postavami propadnou také diváci. Eggers vytvořil vrcholně estetickou a všechny smysly atakující podívanou, která v sobě snoubí vytříbenou krásu i dravou krutost. (Kinoaero.cz)

iz67

Tak nevím. Chlapci si nedělají dobře, dalo by se říci, že se dost serou. Ale stačí to? Anebo je tam toho víc? Třeba že fousac Defoe je takovej ten fousac nejvyšší? ()

Tomacek

Mrazivá Atmosféra, zmatenost, herecké výkony, no čumím. Spoustu lidí určitě řekne, že jim film nedává smysl, ale já to vidím právě z pohledu dvou strážců majáku co strácejí hlavu a neví co je pravda a co ne, stejně jako divák... Do toho se nám tu připlétá řecká mytologie, která je zde podaná opravdu působivě a velmi krutě. Film je spíše dialogový a má ve vás vyvolat pocit úzkosti, což je zde perfektní a nezapomenutelný zážitek, doslova chcete rozlousknout záhady majáku a tajemství co se tu ukrývá. Chápu že mnozí diváci jsou zvyklí na jiný typ filmu, ale mě dokázal uchvátit motiv a atmosféra, tudíž tento film vnímám jako jedinečný.....***** ()

maoc

Když se to nelíbí strejdovi verbalovi, jsem si docela jist, že to bude dobrej film. /// Ale musí se mu nechat, že přebásnit Velrybářskou výpravu se mu povedlo. Není to žádnej zajíc. ///// ()

peeteno78

Především bych rád vyzdvihnul herecké výkony obou hlavních herců. Willem Dafoe je skvělý herec, to jsem věděl už dříve. Nicméně mě velice překvapil talent Roberta Pattinsona. Myslím, že má dobře našlápnuto do budoucna a nebude navždy zaškatulkován jako ten upír ze Stmívání. Pro mě osobně je žhavým kandidátem na Oscara za hlavní mužskou roli. Abych se vrátil k filmu, tak se mi velice líbí, že je snímek černobílý. Dodává to na napětí a snímek působí jako by byl natočen v první polovině minulého století. Příjemné a napínavé drama s nádechem thrilleru. ()

ZHODNOTITEL

Co dělá tenhle film zajímavějším je především formát 5:4 a černobílý obraz. Pokud bych si tohle odmyslel, nezbylo by nic. Možná obsazení. Ale jako pocitovka ok. ()

eMeMko

Za mě naprostá spokojenost. Nečekal jsem tuctový film a dostal jsem skvělé mysteriózní drama založené na dialogu, perfektní atmosféře, zajímavé hudbě a neotřelému stylu podání. Téměř čtvercový obraz jen umocňuje nepříjemnou stísněnost osamělého majáku, jelikož postavy musí být blízko u sebe, aby byly na plátně obě. Herecké výkony netřeba komentovat, Willem Dafoe je prostě borec a ostřílený mořský vlk mu sedl naprosto dokonale včetně skvělého přízvuku. Roberta Pattinsona jsem chvílemi nepoznával, ale rozhodně nezklamal a opět dokázal, že zahraje téměř cokoliv. Menším zklamáním byl pro mě konec, nicméně stejně se jedná o film, který stojí za to vidět. Už jenom kvůli své odlišnosti. ()

ferouser

To byl ale divnej film!! Ale určitě pochvala za herecké ztvárnění, asi to nebylo jednodouché natáčení. Velmi mile mě překvapil výkon Roberta Pattinsona. Už ho nebudu mít spojeného jen s jednou úpírskou rolí :-D. Dokázal, že by i ten Batmen nemusel být taková hrůza v jeho podání. ()

husak_k

Řekl bych že pro běžného diváka těžko zkousnutelný film, já se ale touto halucinogenní artovou šíleností velice bavil. Film vysoko kromě skvělé režie táhnou dokonale hrající sázka na jistotu Dafoe, a jeden z nejvíce podhodnocených herců současnosti Pattinson. 80% ()

hruska.32

Druhý film Roberta Eggerse. Černobílý. V čtvercovém obrazu. Vynikající duo Roberta Pattinsona a Willema Dafoea. Skvělý scénář a zdrcující soundtrack. Zkrátka kus dobře odvedené filmařiny. Atmosféra je opravdu hustá a snímek vás hned po deseti minutách vtáhne do děje. Místy se budete dokonce bát. Jediné, co bych snímku vytknul, tak je druhá půlka filmu. Od té chvíle jsem věděl, kam bude děj směřovat. Ale to je jen opravdu malý mínus, který překrývá hromada plusů. ()

Bajo.

Na dnešní dobu hodně poměrně nestadartní film : černobílé, cast tvoří 2herci a 1herečka,obraz ve čtverci atd. Maják si mě však získal nejen kamerou hereckými výkony nebo hudbou a mixem zvuků,ale také tím jak dává divákovi možnost si dotvořit děj podle sebe, ve všem tom zmatku a a psychu co se tam odehrává je jenom na vás čemu nebo komu budete věřit.Jednu hvězdičku však strhávám za tu první půlhodinu plnou nudy a prdů. ()

ScarFace_V8

Zajímavý to počin. Celkově by se film dal popsat jako takový retro artový příběh obyčejného šílenství. Film je rozhodně skvělou podívanou pro ty, co milují skvělou práci s kamerou a ještě lepší práci s obrazem a zvukem + natočeno v poměru obrazu 4:3. Spousta lidí co to neviděla by prostě mohla říct, že je to jenom černobílý, ale to je až moc jednoduše řečené. Výprava též neskutečná – obzvláště na to, že takových 95% procent času ve filmu vidíme pouze postavy Pattinsona a Dafoea. Každopádně ti dva vytvářeli na plátně zvláštní chemii. Nováček, který chce za každou cenu spatřit světlo majáku zblízka a strážce majáku, který je fajn jenom když je nalitý a světlo si syslí jenom pro sebe. O to do horší situace se dostávají, když jsou jenom oni dva uvízlí na jednom místě, protože zažívají obrovskou bouři. Dlouhodobé odloučení od civilizace, nováček propadá do stavu šílenství, paranoii a halucinacím. Celé to vede k hodně zajímavému vyvrcholení. O filmu by se dalo tvořit opravdu nemálo teorií jako třeba, že je to zfilmovaný mýtus o Prometheovi a Proteovi. Pravdou je, že film v sobě opravdu nezapře inspiraci ve stejnojmenné povídce Edgara Allana Poea. Je opravdu neskutečné, že takováto díla ještě někdo opravdu natáčí. ()

Nikolas__

Takhle šťastný jsem z kina snad nikdy neodcházel! (Platí alespoň do roku kdy tohle píšu). Lighthouse je neuvěřitelně dobře zahraná Psycho podívaná, která mě nemohla více vtáhnout do děje. V roce 2019 tohle ani náhodou nemá konkurenci, několik scén má potenciál stát se legendárními. ()

AARONN

Syrově naleštěné nic. Má-li film navodit pocitu stříkající ledové vody do obličeje - geniální. Svou plytkost se snaží dohnat zvráceností, ale ani tady bohužel zanechá pouze a jen..zmatek. ()

Kennedy_R

To byl strašný úlet. Přesto že se Patyzón a hrdina z Čety Dafoe snaží, dá se sledovat jen v noci a řádně nalitej. Ale pravda je, že se vám o tom bude i zdát. Větší úlet byl snad už jen Gothic z roku 1986. ()

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze

31.03.2022

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (viac)

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

08.10.2019

Po úspěchu loňské filmové výpravy se čtyřčlenný ČSFD tým opět vydal na nejvýznamější festival pokleslých žánrů na světě. Hororoví fandové Filmmaniak, RUSSELL, Goldbeater a POMO (na spodní fotce zleva… (viac)