Bylinkárka Apolena nájde v žitnom poli opustené novorodeniatko. Dá mu meno Žito a vychová z neho statočného mládenca. Žita naverbujú do kráľovského vojska a zlý radca kráľa, knieža Neklan, mu prikáže vyberať dane od poddaných. Žito tak na vlastné oči pozná, aká dokáže byť moc zlá a nespravodlivá a začne sa proti nej búriť. Jeho zmysel pre spravodlivosť, radosť zo života a šikovnosť, očaria aj princeznú Adelku.No  padne do oka aj čertici Filištíne, ktorá by si ho rada priviedla do pekla. Preto sa prevtelí za krásnu markízu a pokúša sa ho nalákať na výhody zla: bude bohatý a slávny. No Žito sa nalákať nedá. A tak okrem Neklana, ktorý sa tiež usiluje získať Adelku, musí bojovať aj proti moci samého pekla. (RTVS)

Amalberga

Po dvaceti minutách jsem to vypnula. Na tohle už nemám. Je mi trapně za všechny, zvláště za hlavního hrdinu a čerty v pekle. Tolik cringe a znechucení jsem již dlouho nepocítila. Možná kdyby hlavní hrdina nebyl tak drzý a arogantní, dalo by se to. Nebo kdyby byl aspoň vtipný. P. S. Tím, že přestanu vybírat daně, nikomu nepomůžu, protože to udělají jiní, co třeba takhle zabránit vybírání daní úplně? Ne, stačí přece, když pomůžu sám sobě a přestanu se na té špinavosti podílet. P. P. S. Když se v titulcích objevilo jméno Zdeněk Zelenka, v první chvíli jsem se zděsila, že je to Zdeněk Troška. Teď si říkám, že i Troškova pohádka by byla lepší. P. P. S. Napodruhé jsem se dokázala dodívat, ale musela jsem přetočit prvních dvacet minut a přeskočit obě písničky. ()

brasek odpad!

Veľmi špatné! Nesympatické postavy, trápni herci (ospravedlňujem sa, ale fakt sa na vás niektorých nedalo dívať) a hrozné dialógy. Z moderných rozprávok, ktoré skoro všetky stoja za prd je táto najhoršia. ()

aannemer odpad!

No, byla to sračka nebeská a navíc úmorně dlouhá. Takovýko topornýho dřeváka (D. Šafařík) v hlavní roli filmu jsem snad ještě neviděl. Koncesionáře by možná zajímalo, kolit kohle "veledílo" stálo z jejich kapes. Jenže to se v rámci ochrany účetnictví České televize nikdy nedozvíme. ()

Nemo7

Nesouhlasím s Radkem99 jen v jedné věci, jinak má naprostou pravdu. Slíbená Princezna byla lepší film. Pokud se na ni člověk nedívá jako na pohádku, tak to "veledílo" není zase tak strašné. Ale na tento produkt, ať se člověk podívá z jakéhokoli úhlu, tak je to katastrofa. Nejvíc mě točí ti pitvořící se čerti. Nechápu, proč ten lehce přihřátý a hloupý Troškův nápad musí všichni opakovat. ()

honeysuckle odpad!

Tady už nedává smysl vůbec nic. Hlavní hrdina ztvárněný extrémně nesympatickým Šafaříkem má poctivé práce plnou pusu, ale vidíme ho jen lhát, intrikovat a simulovat. S přibývajícími minutami mu navíc klesá IQ a tajemství kouzelného kamene nahlas vyžvaní, když si myslí, že je sám v pokoji (přitom VÍ, že má jeho nepřítel špehy). Princeznu Adélku zase trápí zločiny rádce Neklana, ale není schopná vzít svého otce za ruku a ukázat mu, jak zle se lidem v království žije. Král se přitom zdá být jasné mysli: na čem tedy byla založena jeho důvěra v Neklana na úkor vlastní dcery? Proč ta scéna s dvořany v negližé, když je mohl Žito kouzlem prostě všechny přinutit říkat pravdu? Kouzelný kámen své moci nabýval a pozbýval, jak se to režisérovi hodilo. Proč Lucifer na konci poslal čertici za trest na zem páchat zlo, neměla by spíše ke zlu ponoukat jiné, jak káže pohádkový kánon? Pitvořící se čerty doporučuji vrátit kolegovi Troškovi. Jazykově strašné (Zelenku baví přehazovat slovosled, takže postavy mluví jako mistr Yoda). V řadě scén jasně vidíme a slyšíme ozvěny jeho předchozích pohádek (např. když princezna dvořanstvu představuje Žita, připomíná to obdobné scény z Nesmrtelné tety a Kouzel králů). Orchestrální hudba byla příliš megalomanská na tak komorní pohádku a muzikálová čísla byla nemelodická a zbytečná. Klady: cameo Honzy Hrušínského, který znovu dokazuje, že umí hrát i civilně, pěkné stylizované kostýmy a jedno roztomilé koťátko. Ale to nestačí ani na tu jednu hvězdičku. ()

rigby

Tohle opravdu ne. Proč v každé rádoby pohádce musí být ukvičení rozcapení ušišlaní čerti. Proč v každé špatné pohádce musí být Bohdalová. Proč mi oba hlavní představitelé nepřijdou zajímaví, prostě nijací. Proč musí všichni zpívat tak, že se to poslouchat nedá. A scénář už nestojí za nic. Tak kdo další hodí kamenem? ()

Jenn

tak doopravdy, kdo z vas to vydrzel do konce?! ja dala sotva ctvrt hodinu, to bylo tak uknourany a strasne falesny az sem malem vyblila vsechnu stedrovecerni veceri. naprosto sileny kostymy (mne se proste nelibi, okay?), herecky vykony...ta princezna me stvala od prvni chvile a Zitovi bych dala pres drzku (a pak ho nekam zatahla, protoze i kdyz neumi hrat, je proste pritazlivej). jo a certi? nevyjadruju se. ()

Scaevola

"Kouzelník Žito" přináší několikeré otázky a mám obavu, že není schopen žádnou z nich uspokojivě zodpovědět. Navnazen dávným vystoupením jisté celebrity s kohoutem, čekal jsem odvážné a experimentální zpracování v mnohém netaktní a neetické historicko-mystické látky, jak ji zpracoval i A. Jirásek, ale dostal jsem podivnou úlitbu modernímu vkusu jako vystřiženou ze snů žáků deváté třídy nebo z divokých představ příznivců "Hunger Games" a jiných labyrintů. Nedokážu si totiž jinak vysvětlit, jak se mohl stát hlavním hrdinou arogantní ňouma, jenž si osobuje právo soudit pouze z titulu svých sotva patnácti let a vnášet jakousi morální revoluci do na první pohled fungujícího království, v němž je největším problémem ukřičené drzé dítě dobře živeného vesničana. I z dramaturgického hlediska pohádka zklamává: mnohé motivy nerozvíjí (výběr daní), jiné nechává uplynout do prázdna (souzení sprostého lidu), jindy přeskakuje nutnou logiku a nezabývá se vysvětlením (jak přesně měla fungovat svlékací kouzelná hra, se divák nedozví). Pohádka navíc nedisponuje ani nosným dějem, neboť hlavního protivníka si titulní hrdina vytvoří svou neschopností snést jakoukoli disciplínu a vedlejší dějovou linii s pekelnou obludou nelze považovat za soudnou, natož zábavnou. Finální výlet do pekla je potom už pouze smutnou třešničkou na dosti přeslazeném dortu. ()

tchempi odpad!

Příšerné (hodnotím prvních 20 minut, pak jsem přepnul, neb to bylo nekoukatelné). P.S. Nemám nic proti tomu, když homosexuálové hrají heteráky. Herec by měl zvládnout jakoukoli figuru. Třeba Eduard Cupák hrál milovníky jak z partesu a Barney Stinson v podání Neila Patricka Harrise je naprosto luxusní. Ovšem mládeneček v tomhle díle nejen že nedokázal zahrát heteráka, on (zatím) neumí hrát vůbec. ()

zigy

Takové milé, dětské, jednoduché, hlavně aby se u toho nemuselo moc přemýšlet. A taky se občas zazpívá. A hlavně milé to je. I stařenka Bohdalka se objeví. A hloupoučtí čertíci. Jak miloučké. Najednou je mi z toho nějak nevolno. A to hodně. ()

Nugat

Možná by se to obešlo už konečně bez Bohdlaky. Váhala jsem mezi 3 a 4, ale díky těm odpadům, které opravdu nechápu, dávám 4*. ()

DAJAAAA

Čt vydělá ročně přes 5 miliard kč ročně na koncesionařských poplatcích.A oni nejsou schopni natočit na Štědrý den pořádnou pěknou pohádku,jako za totality.Tenhle laciný,televizní,nudný paskvil je asi to nejhorší,co jsem kdy od Zelenky viděl. ()

Heso

Nevím, nevím... z Vánočních pohádek jsem viděl daleko lepší a to i z těch novějších a tahle jim nesahá ani po kotníky... Nápad to úplně zlý nebyl, ale vůbec se to nezvládlo. Nudný děj, nebavilo mě to a velmi slabý výkon hlavního hrdiny "Žita" Je smutné, že dnes téměř nikdo neumí natočit takovou Vánoční pohádku jako dřív...ještě bych se rád zeptal: Je opravdu nutné, aby se ve všech moderních pohádkách pořád zpívalo, když ten zpěv absolutně nemá úroveň??? ()