Bylinkárka Apolena nájde v žitnom poli opustené novorodeniatko. Dá mu meno Žito a vychová z neho statočného mládenca. Žita naverbujú do kráľovského vojska a zlý radca kráľa, knieža Neklan, mu prikáže vyberať dane od poddaných. Žito tak na vlastné oči pozná, aká dokáže byť moc zlá a nespravodlivá a začne sa proti nej búriť. Jeho zmysel pre spravodlivosť, radosť zo života a šikovnosť, očaria aj princeznú Adelku.No  padne do oka aj čertici Filištíne, ktorá by si ho rada priviedla do pekla. Preto sa prevtelí za krásnu markízu a pokúša sa ho nalákať na výhody zla: bude bohatý a slávny. No Žito sa nalákať nedá. A tak okrem Neklana, ktorý sa tiež usiluje získať Adelku, musí bojovať aj proti moci samého pekla. (RTVS)

chraap odpad!

Po dokoukání tohoto nového skvostu české kinematografie mám pocit, že mi ochrnula polovina mozku. Herecké kreace by lépe ztvárnilo i osazenstvo dramatického kroužku, příběh by zaujal pouze někoho s IQ bublajícího bahna a i veškeré ostatní propriety byly kompletně špatně. Zelenku dle jeho vlastního návodu svléci do negližé a vymáchat v hnoji. ()

Mitch196156

NE! Tohle na Vánoce vidět nechci.. a jindy taky ne. Něco mezi Babicou a dějem epizody 3 star wars s debilním koncem. Nemáme inteligentní scénář, tak tam dáme zpěv, sice není lepší, ale hudba to přehluší. Nemáme vtip, tak tam dáme scény ala Neváhej a toč. Ha ha ha, ono se mu rozlilo víno! Obsazení dobrý, výsledek není dobrý. Až na děj, dialogy, zpracování a většinu hereckých výkonů, tak dobrý. Nevhodné pro děti.. ()

Honzulik odpad!

Tak opět vyhozené peníze (hlavně ČT) za naprostou "hovadinu"! Kouzelník Žito v podání nějakého vyzáblého "tajtrlíka" a tragikomický výkon dalších "šulinů" byl pro naši rodinu velkým zklamáním! V ČT už se asi opravdu zbláznili, nebo zkoušejí, co ještě český divák vydrží, nebo si jen jednoduše dělají z diváků prdel... ()

sardon odpad!

Pane Zelenko, raději ty scénáře už nepište, zjevně Vám to nejde. A s Bohdalovou už jděte taky někam, bez její účasti byste zřejmě nedokázal natočit ani reklamní spot na pornočasopis. Už je to nuda, protože hraje pořád stejný typ rolí a pořád stejně. Jediné pozitivum této parodie na pohádku tak je jen to, že Bohdalová nehrála všechny postavy. ()

Zed70

Vám se ten film pane Zelenko jako líbil? Prvních dvacet minut docela v pohodě, ale pak už velký špatný. Nesmyslně komplikovaný děj, zejména ve druhé polovině. Hudební vložky působí jakoby na chvíli někdo přepnul televizi na nějaký muzikál. Scény jejichž smysl mi zcela unikl, například to svlékání dvořanů a poletovaní Pavla Kříže. Škoda času, který jsem věnoval tomuto komentáři. ()

psychohippo odpad!

Prej to měl bejt hit vánoc, ta velká výpravná věc... Není pěkný číst nenávistný statusy o Vánocích a ještě horší je je psát, ale v tomto případě je podněcovatelem masové nenávisti vůči sobě sama ČT. I po dni mi ta šílenost nepřeje klidu! A to jsem to ani nedokoukal. Teď mi právě došlo pár klasických hřebů do hlavy opsaných snad z 50. let: Téma živnostníků: Všichni kradli nebo šidili, poctivá byla jen kořenářka Bohdalová, co dávala bylinky zdarma. Jak tak uživila sebe i dítě v pěstounské péči je otázka pro ministryni Maláčovou. Téma šlechty: Nic nedělá, krom lhaní. Dokonce použili ve scénáři opakovaně "my jsme šlechta" k posílení negativního dojmu. Chyběl snad jen tlustý prelát... Téma "najdi svého Žida": Tož jak jinak lichvář. To bylo skoro jak z Cimbury. Jen pejzy mu chyběli. A pak zlotřilý rádce zlého Neklana. Ten byl v tom kaftanu a čapce jak ze Sionských mudrců. Výzor a jednání hlavního hrdiny je na několik samostatných studií. Od genderových přes politologické po psychopatologické. Tak blbým castingem se nemusí zkazit jen pohádka a nálada většiny z 2000000 sledujících, ale i další profesní život začínajících herců. Ovšem mládenec se o to zasloužil věru docela sám... ()

Misoponia

Takové to, když už dopředu očekáváte, že ta pohádka nebude nic moc, ale nakonec je ještě horší, než jste předpokládali. Denis Šafařík nehrál, pouze deklamoval repliky, což by i neherec zvládl lépe. Neklan vzhledem připomínal Severuse Snapea, Pavel Kříž si vystačil s jedním výrazem. Konec, kdy čertice je potrestána tím, že má páchat špatné skutky, byl opravdu postavený na hlavu, ostatně jako celá tahle nepohádka. Ztráta času. Jedna hvězdička za pěkné kostýmy. ()

jfaba

Nevím, co o tom napsat. Slova, kterým bych jednak pohanil, přitom, abych nikoho slovem nezranil, se těžko hledají. A navíc, už byla popsána ostatními... Jak vidno z komentářů. Nepochopil jsem o co v tomto díle šlo. Jedno vím, ale jistě. Nikdo se nezmění podle této pohádky, protože už ji nikdo nikdy nebude sledovat... A doufám, že ani vysílat. Za prvních 10 minut dávám*. A to je víc než dost. ()

Sefik odpad!

Celý rok jsem za své daně v podobě koncesionářských poplatků nucen na ČT sledovat tendenční zprávy a tak jsem se docela těšil, že si spravím chuť u vánoční pohádky, na které by se zas tolik zkazit nemělo. Od ZZ se mi celkem líbil Duch nad zlato, tak jsem tak nějak čekal podobnou úroveň. Ale na takovou pecku jsem nebyl připraven. Být film černobílý, skvěle zapadne do budovatelských období pohádek, kdy prostý lid si připadá nadřazený a snaží se poučovat vrchnost. Hlavní hrdina je tak přeslazený a kladný, až mě občas napadlo, jestli to není náhodou mimozemšťan, který spadl do obilného pole. Nebyl, škoda, mohla to být alespoň nějaká záplettka. Takto zůstal pouze dlouhý, ztracený čas všech zúčastněných a především diváků. Chtěl jsem dát jednu hvězdu za vynikající zápornou roli P. Kříže a vzhled B. Bolívky v roli Lucifera (lepší byl snad jen K. Heřmánek), ale stále vidím ten trvalý idiotský úsměv hlavního protagonisty a musím zařadit tento snímek do nejnižší třídy. ()

Muff

Nechápu ty až přehnaně kritické komentáře, asi nějaká davová psychóza. V záplavě nenápaditých nebo uhozených nebo uřvaných nebo infantilních pohádek poslední doby mi tahle připadla v pohodě. Děj byl sice jednoduchý a prvoplánovitý (ale v které pohádce není?), ale ne nelogický, triky minimalizované, padouch padouchoidní, čerti vtipní, ale ne trapní, princezna pěkná, písničky docela zajímavé a neohrané a s trošku složitějšími melodiemi, než byly ty infantilní na tři akordy (promiňte, pane Uhlíři) ve Třech bratrech. Já jsem se docela pobavil. Sice z ní nějaká kultovní pohádka nebude, ale taky to určitě nebyl propadák. ()

honzic

Velmi slabá pohádka, dialogy tupé, scénář nepovedený, hudba celkem příšerná a celkově je celá pohádka zbytečně dlouhá a nudná, navíc slabé herecké výkony nepotěší. Hlavní role byly úplný omyl, nezkušenost těch dvou byla hrozně znát a ty rádoby muzikálové popěvky se tam vůbec nehodily. Buď to má být zpívaná pohádka celá nebo klasika bez zpívání, ale ne takový hybrid, kde ani jedno není pořádné. Co mne potěšilo byly kvalitní kostýmy, pěkné efekty nebo kvalitní obraz, ale to už je s dnešními možnostmi a technikou víceméně standard a nedá se považovat za něco převratného. Navíc nesympatičnost hlavního hrdiny byla tak velká, že jsem si přál,aby ho ten Kříž popravil a nemusel jsem ty jeho tupé řeči poslouchat. Denis postrach pohádek, doufám, že už ho v žádné všemi koncesionáři dotované pohádce neuvidím. Nejvíce zamrzí, co to stálo peněz a co se zbytečně vyhodilo. Hodnocení: 25 % ()

natalanka odpad!

Neúprosně špatně. Jako by šito horkou nití. Jsem milovník pohádek a řekla bych i s tím dětským nadhledem, kdy za slovem pták a ocas nehledám pohlavní úd !!!! Ale tohle bylo zoufalé. Párátko na kterém ta zbroj visela, s přihlouplým výrazem ve tváři. Peklo druhá katastrofa. Juuuuuuuuj, to fakt bylo děsné. Žito, ten moudrý a kulišácký satirický kouzelník tady vyzněl jako arogantní, fracek, který spolkl všechnu moudrost světay v 17ti. Nezachránil to ani Pavel Kříž, kvůli kterému bych dala palec nahoru. Ten se mi opravdu líbil. Ale to se opravdu obejdu si tohleto pouštět jen kvůli němu. :-( TOTÁLNÍ ZKLAMÁNÍ :-( A NEJSEM 4 CENOVÁ PANE ZELENKO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Šafařík je tragedie výběru a scénář... tomu taky nepřidal. :-( ()

heczot

První polovina nudná, druhá skvělá, nic proti, skvělé písničky, pak jak kouzlil s tím kamenem, taky se mi to líbilo, ale všechno bylo takové zbrklé a zvláštně natočené. 40%. ()