Klasické české pohádky patří jistě k nejoblíbenějším i dnes. Už v roce 1968 natočil v Československé televizi režisér L. Ráža se známými herci krátké hrané verze některých z nich. (Česká televize)

Recenzie používateľa honajz k tomuto seriálu (8)

O chytré horákyni (1968) (E01)

Brutálně zkrácená verze. Zvláštní, u jiných desetiminutovek se do příběhu povedlo nacpat tolik věcí, a tady to skončí vlastně v nejlepším. A nic proti panu Haničincovi, který si svou roli užívá, ale přece jen na pohledného prince (pardon prokurátora) se zas tak moc nehodí. ()

O hloupé ženě (1968) (E02)

Nechápu, proč zrovna sem vrazili písničky, nějak moc se sem nehodí. Asi to mělo být rozevrné. Na konci jsem popravdě čekal, že jí ten měšec spadne do studny. Jinak opět zkrácená, ale aspoň ústrojně, pohádka. POtěšila mě účast "našeho modřanského" Josefa Pehra, který má neoznačený hrob na modřanském hřbitově. ()

Kdo snědl holoubátka? (1968) (E03)

V podstatě se nehneme ze ševcovské chalupy a zase - písničky. Celé je to štengrování se mezi ševcem a jeho ženou, ale podané je to tak, že by mě zajímalo, proč s takovým nekňubou ona zůstává. A královský posel je tady jen do počtu. Jinak ale všechno to o pokušení, omlouvání si hříchu, a následné neschopnosti přijmout následky a přiznat chybu, to je fajn, a manželčino odpuštění je jak z příručky katolického katechismu. ()

Chytrý synek (1968) (E04)

Na začátku už jsem se lekl, že celé to bude o povídání historek v hospodě, ale pak se děj naštěstí přenese do ložnice zámeckého pána a je to vlastně docela bžunda. Vida, co dělal major Hradec zamlada. ;-) Nu, a opět písnička na závěr. ()

O dvou poutnících (1968) (E05)

Opět velice chytře pojatý scénář - ale také kulisy, dřevěné lžíce, houně, kamna... Na televizní pohádku s levnou produkcí je to autentičtější než moderní pohádky z řekněme 17., 18. století, kde vše vypadá jako zrovna vytažené z fundusu a čisťounké jak slovo Boží. Čímž jsme zpátky u této pohádky, kde mi Bůh v podání Šmerala přijde velmi dobře zahraný, a jeho udivený apoštol Petr neméně. ()

O chytré královně (1968) (E06)

Naprosto skvělý scénář, kdy pohádka začne ne jako v knize, ale od onoho osudného večera samozřejmě s jednou retrospektivou. Mareš jako čert se svým poťouchlým smíchem je dokonalý. A opět - skvěle zahrané. Ani člověku nepřijde, že je to kulisovka. ()

Jak se Honza hádal s králem (1968) (E07)

Tak tohle mě skvěle pobavilo. Dokonalá miniatura, skvěle zahraná všemi zúčastněnými, k tomu pár drobností ve druhém plánu (bakalář se zakousne do buchty, král hází očkem, ta dvorní dáma s tím vyšíváním) i v prvním (polití princezny), fakt mi to hodně zvedlo náladu. Plus k tomu poučení, že bohatí jako čert kříže se bojí chudých a nechtějí být s nimi nijak spojováni, bo oni jsou něco jiného, extra. ()

Jak se sedlák se selkou ulakomili (1968) (E08)

Taková krátká televizní klasické pohádky, ale v podání špičkových herců, takže je na to radost pohledět. A popravdě, všechny ty (ne)nabízené dobroty bych si z fleku dal taky. ()