Štokholmský syndróm

• Česko Stockholmský syndrom (viac)

Film vznikol na základe absurdnej, ale skutočnej udalosti, ktorá sa odohrala v Centrálnej štokholmskej banke. V roku 1973 prepadol štokholmskú banku bývalý trestanec Lars Nyström (Ethan Hawke). S pomocou zajatých rukojemníkov plánuje oslobodiť z väzenia svojho starého kamaráta Gunnara (Mark Strong). Vyjednávania s políciou, aj so samotným premiérom uviaznu na mŕtvom bode a rukojemnícka dráma sa preťahuje nie na hodiny, ale na celé dni. Lars sa rukojemníkom síce vyhráža, ale zároveň sa stará o ich pohodlie. Tak sa medzi ním a vydatou úradníčkou Biancou (Noomi Rapace) vytvorí zvláštny vzťah, ktorý sa stal fenoménom známym ako "štokholmský syndróm"... Psychologický termín opisuje situáciu, v ktorej rukojemník za istých okolností začína pociťovať voči páchateľovi súcit a sympatie. Ako je možné, že zajaté alebo unesené obete začnú po nejakom čase cítiť k svojim únoscom akýsi obdiv, sympatie či emocionálne puto - namiesto nenávisti, odporu a hnusu? Prečo negatívne emócie pomaly ustupujú, až celkom pominú? (TV JOJ)

ladanda

Už víte, co je stockholmský syndrom? To je když fandíte pachatelům, protože policie je zde vykreslena jako banda debilů. A to se ani nemusíte do pachatele zamilovat. ()

DrifterSoul

Zajímavé dílko. Vtipné a poněkud crazy.  Ale co mne opravdu zaujalo? Role Bianky a tedy Lisbeth Salander AKA Noomi Rapace :-).  Bylo úžasné porovnávat ty dvě naprosto odlišné role.  V první herečka ztvárnila drsnou, studenou, ale sympatickou punkerku / v té druhé citlivou, empatickou intelektuálku. A v obou případech hrála naprosto brilantně. ()

Fuzzytomato

Sympaticky spracovaná komédia o úbohom, nepremyslenom pokuse vykradnúť banku. Tvorcovia to celé poňali s nadhľadom a ľahkosťou a s veľkou dávkou humoru. Je to skutočne vtipná jednohubka. Trochu poprekrúcali fakty takže ak niekoho zaujíma ako sa to stalo naozaj, odporúčam pozrieť dokument Stockholmský syndrom (TV film) (2020) ()

Hanka_M

Velmi zajímavý film. Možná trochu nedotažený, ale místy velmi vtipný a také trochu napínavý. Má to něco do sebe a díky ne příliš dlouhé stopáži se nenudíte. ()

barny120

Páčilo sa mi to. Je to trochu pritiahnuté za vlasy, a totálne pozerateľné. Zaujímavé že rukojemníci viac dôverujú únoscovi, ako polícii, a chcú pre únoscu len a len to najlepšie. Nemajú problém s ním spolupracovať. Že by švédska mentalita? Trocha mi to pripomína dnešnú situáciu vo švédsku. Odporúčam ()

Zaks

Noir filter na kamere a obraz ako z roku 1973, dobová atmosféra super, až na piktogram bicykla pred bankou, to sa vtedy ešte nepoužívalo. Ináč dosť nudné a nezaujímavé. Filmové hviezdy zostali trochu nevyužité. Zrejme, keby to točili švédi, dopadlo by to lepšie... ()

bydlich

+ výborné herecké výkony (zvláště E.Hawke a N. Rapace) + děj (držící se historických reálií; vypointovaný; uvěřitelný) + zvládnut nelehký oříšek ztvárnění složité psychologie během pouhé hodiny a půl Opravdu dobrý film, těžko najít něco k vytknutí. Někdo by ho možná mohl považovat za poněkud natahovaný, ale za mě = 100% ()

Zravocado

Je fajn když si o takových případech nemusím číst, ale můžu se na ně podívat na plátně. Možná bych zvolil v tomhle případě trochu víc něco jako klasiku ale takhle to bylo aspoň trochu vtipné a vlastně i zajímavé. Dementnost postav brání jen autenticita příběhu. Ale trochu mi to stejně nesedí. Bratři by se takhle nepodrazili. Ale vlastně oni byli oba dementní takže proč vlastně ne. Takže je to vlastně dobrý, nebo vlastně ne. Já nevím a když nevím tak dávám 2*. Ale to by bylo absurdní, tak dám ty * 3. ()

Bratyslavcan

Originálne a kreatívne. Dej bol plný neočakávaných zvratov adrenalínu a humoru. Herecké výkony ma chytili a naozaj som im to veril. Zároveň si ani neviem predstaviť lepšie herecké duo ako Hawke a Strong, ktoré by tam pasovalo. Kostýmy boli super tiež. Čo mi niekedy vadilo bola prehnaná dementalita postavy Lars Nystrom. ()

PORTER44

Celý film je vlastně jenom o lupičích,policie je obsolutně nezajímavá hlavně herecky ,vypadalo to jako kdyby to hráli nějací amatéři bez náboje,připadlo mi to trochu málo.E.Hawke a N.Rapace drželi celý film,jestli to takhle skutečně bylo tak to byla bizardní vloupačka,vrátit se zpátky do trezoru když je tam jednou zavřeli. ()

milos.bradik

Tak hlavní chybou je, že se tvůrci nedokázali rozhodnout jestli podle skutečné události natočit kriminálku, drama nebo komedii a nepovedlo se jim ani jedno. ()