Štokholmský syndróm

• Česko Stockholmský syndrom (viac)

Film vznikol na základe absurdnej, ale skutočnej udalosti, ktorá sa odohrala v Centrálnej štokholmskej banke. V roku 1973 prepadol štokholmskú banku bývalý trestanec Lars Nyström (Ethan Hawke). S pomocou zajatých rukojemníkov plánuje oslobodiť z väzenia svojho starého kamaráta Gunnara (Mark Strong). Vyjednávania s políciou, aj so samotným premiérom uviaznu na mŕtvom bode a rukojemnícka dráma sa preťahuje nie na hodiny, ale na celé dni. Lars sa rukojemníkom síce vyhráža, ale zároveň sa stará o ich pohodlie. Tak sa medzi ním a vydatou úradníčkou Biancou (Noomi Rapace) vytvorí zvláštny vzťah, ktorý sa stal fenoménom známym ako "štokholmský syndróm"... Psychologický termín opisuje situáciu, v ktorej rukojemník za istých okolností začína pociťovať voči páchateľovi súcit a sympatie. Ako je možné, že zajaté alebo unesené obete začnú po nejakom čase cítiť k svojim únoscom akýsi obdiv, sympatie či emocionálne puto - namiesto nenávisti, odporu a hnusu? Prečo negatívne emócie pomaly ustupujú, až celkom pominú? (TV JOJ)

Amonasr

Film působí poněkud absurdně, zejména chování policie se zdá být hodně amatérské, ale jelikož je ta absurdnost přiznaná už v titulcích na začátku, tak to byl evidentně záměr odpovídající nejspíš zhruba i skutečnosti. Postupný vývoj onoho stockholmského syndromu je vylíčen docela věrohodně, snímek sám o sobě ale působí dost televizně. ()

soviczka

Tedy... Jestli se tehdy ve Stockholmu chovala policie opravdu takto debilně, vůbec se těm rukojmím nedivím. Film je laděný spíš komediálně, díky rozumné délce nenudí. ()

Pete

Stockholm budu hodnotit přísně, protože ho vnímám jako promarněnou příležitost, a nejlépe se k němu hodí slovo "rozplizlý". Tvůrci dokázali natočit bankovní loupež tak, že není vůbec ničím zajímavá, a jakoby se nemohli rozhodnout, zda to má být komedie, drama, nebo dokonce romance. Není to nic, jen plytká Bakalářská historka. ()

Aniki

Nejen nábytek z Ikey, ale i tenhle na spoustu nesmyslných scén rozebraný film, aby jste si dávali dohromady sami. Vždy se něco jakože zajímavého uděje a jakmile na to má logicky navázat cokoliv dalšího...ende šlus, stane se pravý opak s asi tak 5% mírou pravděpodobnosti události opravdové. Herecké výkony velmi mdlé, dabing karastrofální, což už je ale klasika a jinak se ve filmu neudálo vůbec nic. I závěr samotný postrádal jakoukoliv gradaci, zkrátka lehce zapomenutelný snímek. ()

honzic

Solidní film s dobrými výkony. Scénář má sice do reality daleko a obsahuje plno nelogičností až nesmyslů, ale základní myšlenku naplní. Hodnocení: 60 % ()

rigby

Komorní drama. Na velký film to nestačí. Ale i tak se na to příjemně dívá. Ačkoli je to tak trochu ujeté. Ale proč ne, mě to bavilo. ()

moriero

Moc příjemné překvapení. A hlavně výtečný casting! Trochu mi to připomnělo jeden starý vtip o policajtech: "Postřílíme jim všechna rukojmí a oni se nám pak vzdají!" To zplynování v sejfu jsem nějak nepochopil. Být Noomi, tak při vycházení z trezoru plivnu těm fízlům do ksichtu. Kdyby to bylo celé fikce, mohl by někdo podotknout, že tomu chyběl drajv a překombinovanost. Ale to by si tento příběh nezasloužil. Moc mě bavila ta pasáž s "mrtvou" Rapace a plynem v sejfu. Za mě poctivých 70%. ()

Kushina

Taková odpočinková oddechovka v podání přepadení banky. hodní únosci, 2 kamarádi a spousta debilních nápadů, kterým snad ani nejde věřit, že se staly. Hawkovi tahle role hodného padoucha neskutečně sedla a jelikož ten film nebyl časově přetažený, tak to bylo super. 60% ()

chozze008

Já dal nakone 4, no, at se to trochu zvedne. Ja jsem se teda dost bavil, hlavne ze zacatku :-). Neni to ani nijak prehnane protahovane, tak akorat, proste trochu lepsi filmek. ()

JB001

Když nikde nic, tak jsem narazil na HBO na Stockholmský syndrom. Příjemně strávený večer. Film, který nenadchne, ale taky neurazí.. ()

Kulivier

Asi jako většina jsem se nechal nachytat trailerem. Je to komedie se suchým humorem, nebo je to psychologické drama? Hra na obě strany bohužel nevyšla a film se ztratil tak nějak nevýrazně někde uprostřed. ()