Boj o moc - Série 4

(séria)
USA, 2023, 10 h 21 min (Minutáž: 56–85 min)

Tvorcovia:

Jesse Armstrong

Brian Cox, Matthew Macfadyen, Sarah Snook, Kieran Culkin, Alan Ruck, Nicholas Braun, Jeremy Strong, Peter Friedman, Zoe Winters, Dagmara Dominczyk (viac)

Necrotongue

O pětihvězdném hodnocení čtvrté série bylo z mé strany rozhodnuto už po třetí epizodě, jen jsem to ještě nevěděl. Měl jsem silné obavy, že ze sebe tvůrci v tomto dílu vydali to nejlepší a že budou mít jejich další výkony už jen sestupnou tendenci, ale ukázalo se, že jsem je hanebně podcenil, protože si u mě celá řada udržela vysokou úroveň až do samotného, rozmáchlého závěru. Jasně, kdybych chtěl hledat chyby, určitě bych nějaké našel, jenže jsem natolik spokojený, že je hledat nechci a nebudu. / Poučení: Nejhorší člověk na něhož můžeš v životě narazit není blbec, myslím, že nejhorší možností je ambiciózní zbabělec. ()

Ediebalboa

Kdo se ujme trůnu? Toxický vizionář, malopérák, tatínkova holčička anebo se tatínek na své marné potomstvo definitivně vyprdne a věnuje své království Seveřanovi? Hned v úvodu série se naštěstí karty perfektně promíchají a zamezí se tím dalším etudám nekonečného pletichaření, které ne že by tentokrát chybělo, avšak probíhá ve zcela jiném kontextu než dřív. Jednotlivé charaktery si ušly od začátku opravdu dlouhou cestu. Někdo zmoudřel, někdo se naučil bájnému umění „korporátního slalomu“ a někdo vykonal náročnou pouť, jen aby si uvědomil, že jiný být prostě nedokáže. Poslední série zkrátka kulminuje ve všech ohledech a zasluhuje čestné místo po boku Breaking Bad v kategorii nejlepších seriálových završení všech dob. ()

Soweek

Quality TV ve své nejlepší formě. První tři série byly skvělé, ale poslední byla naprosto nezapomenutelná. HBO zbytečně nedojí úspěšný seriál dalšími pěti sériemi, naopak má koule v nejlepším přestat a odejít zcela jistě s korunou nejlepšího seriálu tohoto roku a pokud by nedávno neskončil Better Call Saul, tak asi i poslední dekády. ()

Slasher

Hype, finální S04 korunuje celý seriál a je po zásluze velkou TV událostí. V podstatě u každého dílu si zpětně přesně vybavím hlavní téma a nechal ve mne extra zážitek. Naštěstí se nestalo, co se leckdo obával, že je E03 předčasný vrchol a zbytek už tím pádem vyšumí. Ne, následují ještě minimálně tři další vrcholy. Extra radost mi udělal větší prostor pro Skarsgårda, mj. jsou i hezky vidět reálné dopady malicherných akcí bohatých a mocných na světové dění. Dále už bych opakoval ta samá superlativa (x), nicméně něco tak scénaristicky / herecky dobrý, psychologicky vděčný, celkově nabitý, zábavný a satiricky tragikomický se prostě nevidí. A jak bych s radostí šel dál, tak taky uznám, že zakončit to nyní bylo perfekt rozhodnutí. Doufám, že tvůrčí tým Armstrong-Mylod se zase brzy vrátí s něčím. 95% ()

Kaka

Nejdivočejší série s několika over-the-top twisty, bez rozdílu fantasticky inscenovanými, a šokujícím finále, zakončené tím nejvyhrocenějším hlasováním v historii korporace s perfektní pointou, která dává jasný smysl a troufám si říci, že lépe to do sebe zapadnout nemohlo. Scenáristická masterclass. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD