Mr. Jones

(festivalový názov)
  • Česko Pan Jones (viac)

Odpovědnost a poslání novináře proti světu, který nechce vidět ani slyšet... „Čím to všechno Stalin platí?“ ptá se hrdina filmu britský novinář Gareth Jones, když vidí zběsilou industrializaci Sovětského svazu. „Na jihu jsou to samá obilná pole. Obilí je Stalinovo zlato!“ dostane se Jonesovi zasvěcené odpovědi. Mladý novinář původně přijel do Moskvy, aby udělal rozhovor se Stalinem. Navzdory úředním orgánům a agentům, kteří ho hlídají, se mu podaří dostat na Ukrajinu. A o tom, co na vlastní oči viděl a doslova přežil, se snažil přesvědčit Británii a svět. Stalinova politika paradoxně na území nepřehledné úrodné černozemě Ukrajiny vyvolala jeden z největších hladomorů v dějinách lidstva. Odhady se pohybují kolem sedmi až deseti miliony lidí, které hladomor v letech 1932–33 zahubil... Film významné polské režisérky Agnieszky Hollandové nejen připomíná tuto hrůznou politickou zvůli, která je dodnes mnohými zamlčována a zlehčována, ale zároveň je film výsostně aktuální. Vypráví o odpovědnosti novináře, o novinářské odvaze a cti, o tom, jak je snadné zaprodat svou profesní i lidskou duši. Je to odvaha vidět a pojmenovat věci takové jaké jsou navzdory mocným tohoto světa, navzdory všemu pokušení. Dodnes umírají novináři za svou pravdu, tak jako Gareth Jones. (Česká televize)

cernakus odpad!

Propagandistické lejno. Navíc řemeslně podprůměrné, jak je nu tu polskou tlačenku zvykem. Před shlédnutím se sami sebe zeptejte, jestli jste rusofob. Pokud je odpověď ano, pak to lze doporučit, pokud ne a nedejbože máte rádi u filmů špetku historické pravdivosti, tak se obloukem vyhněte. ()

pafka

Opet CT2 nezkalamala vyberem filmu a jeho kvalit. Film z teto doby o tomhle strasnym utrpeni obycejnych lidi na zaklade rozhodnuti jednoho debila, je unikat. Myslim, ze jsem o tom zadny film jeste nevidel. Pokud by realie z Uktajiny byly jeste kosatejsi a bylo by jim venovano vice casu, byla by to extra pecka. Takhle to jen jen pecka. ()

PTuranyi

Veľmi dobre natočená historická dráma o utajovanom hladomore na Ukrajine a medzinárodnej mašinérii. Tiesnivá predvojnová atmosféra v medzinárodných vzťahoch a ťažká ekonomická situácia nie len v Rusku. To všetko Agnieszka Holland vykresľuje bez veľkého náhlenia s profesionálnou produkciou a výbornými hercami. Prehliadka vyľudnených dedín a hladujúcich detí dohnaných až ku kanibalizmu. Trocha mi vadilo, že sa Gareth Jones napriek tomu, že bol novinár, takmer nepýtal, ale len nechápavo chodil pomedzi ľudí. ()

kaliakra

Skvelá ilustrácia cynického pragmatizmu západnej žurnalistiky, ktorej ani v 30. rokoch minulého storočia nešlo o hľadanie, nachádzanie a šírenie pravdy, ale len o vlastný bezprostredný prospech. Silný, dojímavý, sugestívny film o mrazivom svete. ()

Awer

Z pohledu námětu automatická výhra. Téma příliš důležité na to, aby člověk mohl hodnotit jen filmařskou kvalitu. Ta není špatná. Prokládání Orwellem funguje. Jedna věc se snímku bohužel i přes delší stopáž (která za mě mohla být klidně dvojnásobná; celé je to adekvátní spíš pro seriál než film) nedaří: nečiní absurditu situace analyticky pochopitelnou. Nevysvětluje ten velmi skutečný a principiálně historicky nejedinečný fenomén, kdy lidé v klidu pijí šálek čaje, i když jim hoří dům, anebo přinejmenším hoří celá vedlejší vesnice. ()

McGuffin

Andrea Chalupa ze sebe pod názvem Pan Jones, Obywatel Jones, Mr. Jones vysypal čtyři příběhy. První o investigativci, který chce po sólokaprovém rozhovoru s vůdcem jednoho obskurního státu získat druhý s vůdcem dalšího; a nepodaří se mu to. Druhý o bezskrupulózním reportérovi umně a zřejmě i úplatně přikrášlujícím realitu druhého obskurního státu tak, aby mu půjčily i rozumné státy; a podaří se mu to. Třetí o stejném investigativci, který chce uveřejnit svou reportáž o hladomoru v druhé obskurní zemi, co k ní přišel jak slepý k houslím, i když hladomoru nikdo nechce věřit; a vyjde mu to. A čtvrtý o druhé obskurní zemi, kterou reportáž o jejím hladomoru naštve tak, že chce jejího autora proto zabít; a vyjde jí to. Takže tak, na jedno vyprávění a jednoho diváka jsou čtyři takové pecky opravdu moc. https://www.macguffin.cz/ ()

ezop1012 odpad!

Osobne mi ani tak jednostranná propaganda nevadí, ale nech sa nesústreďujú len na Rusko, vtedy sovietske Rusko, veď je toľko veľa negatívnych vecí, čo sa dá napríklad o Anglicku popísať až by sa samotní Angláni inak červenali alebo Američania. Pán filmový Jones je veľmi naivný, je až neuveriteľné, že prežil na Ukrajine a nezomrel, prečo asi? V Anglicku nebol zabitý ani jeden novinár? Akože nemá význam o tom niečo písať, je mi ľúto hlavne ľudí, ktorí tomuto veria a nevidia podobné veci na opačnej strane. ()

peproch

Jde o to, co vlastně chcete hodnotit. Film jako historický dokument? Film jako poselství o neohroženosti, zarputilosti a smrti poctivého novináře a potažmo tedy všech důkladných novinářů? Film jako obrazové líčení hrůz stalinismu ve 30. letech minulého století, tedy demystifikaci? Herecké výkony? Kameru? Koruptibilitu intelektuálů? Já nevím. Film je dobrý, možná i poučný, určitě i podnětný, méně dramatický a více dokumentační, ale tomu už tak na východ od Rýna bývá. Jsem ráda, že jsem jej viděla, mám historické vzdělání a tak jej doporučuji. ()

3Kino - filmem proti ruské agresi

3Kino - filmem proti ruské agresi

18.03.2022

3Kino společně s organizátory Ukrajina film fest pokračují v charitativní akci, která chce ukázat příčiny a důsledky agresivní rozpínavosti totalitního Ruska. V pondělí 21.3. v kinosále Městské… (viac)