Wendy

(festivalový názov)
  • USA Wendy (viac)

Osm let po Divokých stvořeních jižních krajin, jež okouzlila diváky svým živelným stylem a jímavým poselstvím, se Benh Zeitlin vrátil na Sundance s vysněnou, dlouhé roky připravovanou adaptací „Petra Pana“. Moderní, zcela osobité zpracování klasické pohádky nese režisérův typický rukopis, spočívající v bohaté obraznosti, nespoutaném střihu, vzletném soundtracku a fenomenálním vedení dětských herců. (MFF Karlovy Vary)

JFL

V porovnání se Zeitlinovým uhrančivým debutem "Divoká stvoření jižních krajin" už není "Wendy" tak ryzí, ale jako adaptace Petra Pana je zcela fenomenální. Kdyby podobně osobitě, kreativně a nekonvenčně přistupovalo studio Disney ke svým jakože "live action" variacím klasik, byla by kinematografie o mnoho pestřejší a inspirativnější. "Wendy" už zákonitě nemá náboj tvůrčí erupce a zjevení talentu prvního filmu, ale fascinuje jako evidentní vysněný projekt a unikátní převyprávění původního Barrieho "Petera Pana", které cele stojí na režisérově rukopisu. Zeitlin svým stylem fantaskního realismu vytváří další nádherně trhansky zemitou pohádku pro dospělé o dívce s nezlomným duchem. Téma dospívání ve smyslu ztráty iluzí i snů kombinuje s enviromentalismem coby hlavním zdrojem magické moci v jinak na fantaskní prvky střídmé adaptaci. Současně tyto své hlavní linie podporuje, když důmyslně spojuje či pozměňuje některé motivy předlohy. "Wendy" je v dílčích scénách uhrančivá i pulzující ohromnou energií a v některých adaptačních řešeních inspirativní, ale přitom stále divoce neučesaná, až umanutě nespoutaná a současně svým špinavým romantismem šarmantní i pitoreskní. Nevyhnutelně pak publikum polarizuje, ale nakonec i v tom lze vidět nejen autorskou nekompromisnost v odmítání prvoplánové líbivosti i přístupnosti, ale také věrnost předloze, která sama dělí čtenáře na ty, kteří věří, a ty co ne. ()

KlárkaS

Jo, tak tohle je přesně ten film pro všechny, kdo chtějí být pořád wild & free. První scény na ostrově v sobě mají tolik dětské radosti a hravosti, že se vám z toho chce křičet nadšením, stejně jako těm dětem (mimochodem, výborný casting!). Hudba stejně jako u Divokých stvoření jižních krajin absolutně dechberoucí, hned si to jdu hodit na spotify do smyčky. Jo a toho křičení je tam tak akorát! ()

MICHAEL73

„Mohli bychom cestovat do všech koutů světa... A zjistit tak, že kouzla jsou úplně všude. Nejen na Peterově ostrově.” - Nesmírně výstižná a dojemná věta z filmu, která pohladí na srdíčku každého srdcaře a milovníka filmového umění a emocionálních příběhů. Petr Pan byl vždy unikátní příběh, jenž mě z neznámého důvodu velmi osobitě zasahoval. Pan Zeitlin dokázal svým velmi osobitým způsobem přepracovat tento příběh po svém a udělat z toho tak další můj velmi osobitý film. Málokterý snímek mne z neznámého důvodu oslovuje vnitřně tak moc jako Wendy, a přitom netuším proč. Každý z nás má nějaký příběh, který ho bude vnitřně nabíjet tak moc, že by ho mohl slyšet, vidět a cítit nesčetněkrát a stále ho bude oslovovat a předávat mu něco nového. Tohle snímek nabídl mne. Velmi intenzivní podívanou plnou mnoha intimních emocí, perfektních hereckých výkonů (včele s nesmírně talentovanou a okouzlující Devin France), zcela jedinečného vizuálu a zcela jedinečně pojatého příběhu. Tímto Benhu Zeitlinovi děkuji, že mne dokázal vyléčit filmem. ()

somnar

Určitě se bude všude psát, že to těmi léty preprodukce a loudavé realizace přezrálo a že v tom ty děti moc křičí, přesto si nepamatuju, kdy jsem viděl podmanivější režisérský peterpanovský komplex. Zeitlin je ale ve své umanutosti a stylistické zatvrzelosti pořád dostatečně hravý a vždycky mi přišlo, že je ten hyperaaktivní chaos na nevypočitatelném vulkanickém ostrově pořád dost kontrolovaný. V práci s mladými neherci v atmosféře specifické logiky je to navíc fenomenální, i když je to vžene do takové dětské variace na matku! i do origin story, která k tomu pasuje jen silou vůle... Ale tu přesně tenhle film má! Vzpomenu si na to, až se zase bude sborově tleskat nějakému sterilnímu hnusu od Disneyho. ()

Arsenal83

Dobrodružná hudba na začiatku trochu navnadí akoby fanúšikov detského Indiany Jonesa, ale ide len o prepracovaného Petra Pana. Záchrana, nebezpečnstvo, boj za slobodu, taká klasika z románov. Na môj vkus ale mega ukričané, detský rev nie je hudba pre moje uši. Mládeži tak okolo 12 rokov sa to môže zapáčiť. ()