Green Book je inšpirovaný skutočným príbehom odohrávajúcim sa v šesťdesiatych rokoch v Amerike, ktorá nebola prívetivým miestom najmä pre pretrvávajúci rasizmus. Tony Lip (Mortensen) je taliansko-americký vyhadzovač z robotníckej triedy, ktorý príjme prácu šoféra pre Dr. Dona Shirleyho (Mahershala Ali), vysoko vzdelaného pianistu afroamerického pôvodu. Dvaja úplne odlišní ľudia sa tak spolu vydávajú na dvojmesačné koncertné turné do miest na juhu, kde je rasizmus ešte hlbšie zakorenený. No pred nimi samotnými sa otvára cesta k zmysluplnému a jedinečnému priateľstvu. (Continental film)

Drom

Já bych to zhodnotil asi jako "proč ne?". Bylo to hezky nablejskaný, barevný v několika směrech, nenáročný a uteklo to. A vzhledem k tomu, o jakých nových skvostech se mi nesou zprávy a taktéž s přihlédnutím k faktu, že se stále pohybuju mezi lety 1950 a 2000, tak ten obraz i zpracování potěšili. Relativně. Ale na víc než průměr to podle mě nemělo, protože nějak nikde necítím to šimrání originality, ani zásek háčku naléhavosti a už vůbec na srdci tíhu kamene důležitosti. Viz POMO, hlavní role super, zpracování uspokojí. Dál nic. ()

Mara97

Další z filmů, u kterého mohu litovat oddalování zhlédnutí. Do Zelené knihy se mi i vlivem průměrných recenzí doma moc nechtělo, o to více jsem byl potom překvapen. Moc příjemný a hluboký film, Viggo Mortensen v hlavní roli na jedničku s hvězdičkou. ()

phoenixer

Wow, nic jsem od filmu nečekal a ve výsledku dostal naprosto skvělý životní příbeh dvou lidí. Drama střídá humor a naopak. Výtečně jsem se bavil. ()

AloeB

Nenápadný důkaz toho, že se Oscary udílejí z nějakého důvodu. Rozhodně nejde o nic mimořádného a z necelé poloviny jde o přehlídku tradičního hollywoodského kýče, ale natolik dobře natočeného a zpracovaného, že to nejen že není na škodu, ale spíše to přispívá k dobru. Z nějakého důvodu ještě v dnešní době rezonující téma rasismu je v Zelené knize podáno, jak by řekl Don Shirley, s důstojností a, jak říkám já, s vtipem a nadhledem. Zajímavá je hra s oběma charaktery, kdy se sice divák nemůže vždycky ztotožnit ani s jedním z protikladných charakterů, ale sympatická karma více směřuje k srdečnému a buranskému Italovi v podání představitele kapitána Alatristeho nebo Muže z adaptace McCarthyho  Cesty, jednoduše proto, že snobská postava Mahershaly Aliho potřebuje prostor k tomu, aby si ji divák oblíbil (a že ji dostane), což může mj. bořit představy aktivistů, že každý afro-američan musí být nutně nepravděpodobně nalajnovaný sympaťák, čímž dává najevo, že i "ti černí" jsou lidé a paradoxně tak pomáhá současnému aktivismu více, než jiné barevné postavy násilně cpané tam, kam nepatří. Navíc i přes silné téma rasismu amerického jihu minulého století není Zelená kniha nic víc než povedeným road movie založeným na přátelství dvou skvělých postav, při čemž se divák ani nemůže rozčilovat, protože jednání postav je do své míry přirozené a nejsou zde žádné násilné scénáristické berličky k navození silného dramatu - pár jich tu je, ale jen k utvoření dojemných scén plných pozitivní energie (takto to zní hrozně, ale nějak to ve svém stavu nedokážu lépe popsat). Trochu tak lituji, že jsem shlédnutí filmu tak dlouho odkládal, protože to stojí za to. ()

Maximilianus

Tony Lip bol v reálnom živote určite "týpek", čo sa Viggovi podarilo dosť dobre zahrať, no prišlo mi to ako na istotu natočený oscarový koktejl. Pôvodne som si chcel zažartovať, že Octavia Spencer určite získa aj za tento film oscara, napriek tomu, že v ňom nehrala, ale ako vidieť, podielala sa na ňom v dosť značnej miere, takže asi opäť zaznie tá legendárna veta: "And the Oscar goes to...." No samozrejme Octavii Spencer a jej filmu o afroameričanoch, rasizme, 60-tých rokoch a podobne. V podstate ako všetky jej filmy. A to sa akadémii predsa páči (viď Black Panther). Ústredná dvojica je sympatická, ale všetko je to toľkokrát videné klišé. Dve rozdielne osobnosti, z iných vrstiev, inej rasy, vierovyznania, orientácie a podobne, si k sebe nájdu cestu, zažijú dramatické ale aj veselé príhody, zblížia sa a sú z nich kamaráti až dosmrti. Waw, originálne. Je to dobre natočené, udrží to vašu pozornosť, fandíte im, je to dojímavé, viete, že ten film bude o tomto a ste radi, že sa vaše očakávania naplnili, no ja by som mal väčšiu radosť z tohto filmu, keby nevyhral oscara. Nepripadal mi nejako zábavný, chémia medzi postavami bola podľa mňa jemne na nadpriemernej úrovni, veľa vecí sa tam ani neudialo, asi ani nemalo moc kedy (reálne za rok a pol sa asi zblížili viac, než za dva mesiace ako ukazuje film), a také všetko bolo zjednodušené, len aby ten Oscar goes to... Samozrejme je tam posolstvo a myšlienka(ktoré sme už videli miliónkrát), viacero dobrých scén a je možné, že sa pristihnete, ako sa usmievate pri niektorej z nich. Dobrý film, určite stojí za to pozrieť si ho, ale na Oscara nie. 7,8/10. ()

retrogirl2

Dokonalost! Slzy smíchu i slzy dojetí. Viggo s tím jeho pupkem a hereckým koncertem je dokonalej, pro mě klidně na Oscara (vedle Ramiho Freďáka)! 👌🏼Inteligentní humor, námět rasové nesnášenlivosti (svět fakt není v pořádku), příběh přátelství... Zahřeje na duši. Mimochodem perfektní hudba. ()

Likan7

Už dlouho jsem se při sledování filmu necítil takto příjemně. Green Book je milý, sympatický, ale i hutný snímek o, pro černochy, velmi těžké době. Hlavní výhrou filmu je ale casting. Chemie mezi výborným Mortensenem a oskarově perfektního Aliho funguje dokonale. Humor je příjemný, vážné momenty fungují a mě takhle dobře 130 minut dlouho neuteklo. Oběma bych cenu přál z celého srdce, tady prakticky neslezou z plátna a hrají jako o život. Nenucený, trochu mafiánský Mortensen a vzdělaný, ale světem utlačovaný Ali tu rozehráli prostě koncert. Scénář je skvělý, načrtne snad všechny možné problémy rasismu, ale nejde úplně do hloubky. Při sledování kroutíte hlavou, ale není to nepříjemný na sledování. Režie kvalitní, herci skvělý a já marně hledám záminku, proč tomu nenapařit plnou palbu. ()

neo93

Úžasný film. Tak toto jsem opravdu nečekal. Že se budu bavit ve společnosti Vigga Mortensena a Mahershala Aliho jsem tak nějak tušil, podle zhlédnutého traileru, ale že se téměř celou projekci budu ze srdce smát, jako už dlouhou dobu v kině ne, jsem nevěděl. A přitom, ve své podstatě, tak jednoduchá zápletka. Věhlasný a bohatý černošský klavírista přezdívaný doktor Don Shirley hledá řidiče, který by ho nejen vozil, ale i doprovázel jako společník po turné po jižních státech amerických. Na tuto nabídku kývne Tony „Pysk", chlap, který se ničím ani s nikým příliš nepáře. Pro něj je to pouhá práce, z nichž by mu mohly kápnout docela slušné peníze, jenž potřebuje na uživení své rodiny, jelikož podnik, kde pracoval, je nyní zavřený. A tak se tito dva rozdílní muži dávají dohromady a vydávají se na neobyčejnou cestu. Ani ve snu by mě nenapadlo, že film může být tak zábavný a vtipný. A je to zásluhou především Vigga Mortensena, který s naprostou elegancí hraje svoji postavu, samozřejmě bez jeho hereckého kolegy by jeho výkon přišel vniveč. Ten kontrast obou postav je do očí bijící, což vůbec nevadí, naopak, o to více je humor vydařenější. Na jedné straně elegantní, slušný, eticky zásadový, inteligentní a vzdělaný, avšak osamělý a uzavřený člověk, zaměřený pouze na své hudební umění, a na straně druhé, neomalený, hrubý, nekulturní, nechápavý a vulgární, ale dobrácký, milující otec a manžel rodiny, který má vše, co potřebuje, ačkoli sám o tom ani neví. Navíc skutečnost, že klavírista Shirley je afroameričan, dodává všemu ještě větší rozměr. Bez této drobnosti by snímek vlastně ani nemohl vzniknout, resp. by neměl takový humorný nádech a ve výsledku ani dramatickou linku, na kterou se hraje zejména v závěru filmu. Pro mě osobně jedno z největších filmových překvapení, které mě za poslední dobu asi nejvíce oslovilo. ()

Dave Lister

Těžké šedesátky, jako známe z filmu Černobílý svět. Zelená kniha má však dvě výrazné postavy, Vigga a Mahershala. Krásný příběh, který se opět zabývá rasovou otázkou, tentokrát však vážný nádech doplňuje bodrý a dobrosrdečný italský ranař Tony ,,Držka'' Vallelonga v podání vynikajícího Vigga Mortensena. Mahserhala Ali a jeho noblesní Dr. Don Shirley jsou čistým příběhem velkého přátelství, které než se přátelstvím stane musí projít určitou cestou poznání. Film mě naprosto dostal a také zjištění, že na má na tom podíl i fakt, že jeho režisérem je tvůrce vulgárních komedií Peter Farrelly. Pokud Peter čekal na svůj životní majstrštyk, tak se mu to velmi zadařilo. Uvidíme, čím nás překvapí příště. ()

Tamten

Film ukazující, jak dříve všichni byli rasističtí tupci a nafoukanci a my už teď takový rozhodně nejsme, ale jak i tenkrát k sobě mohli najít cestu. Příběh zcela o ničem natočený jen kvůli tomu, že je o černých a bílých. ()

Sala1

Keď mám pozerať film, ktorý už bol ocenený Oscarom, prípadne inou umeleckou cenou, som opatrný, pretože je rozdiel vo vnímaní akadémiou a samotným divákom. Green Book je presne ten film, ktorý som chcel dostať a ktorý som dostal. Jedným z mojich Top obľúbených filmov sú pre mňa Nedotknuteľní. Poetika jednoduchosti určeného vzťahu, presne zadefinované postavy a ich spoločné ovplyvňovanie sa, sú podľa mňa najlepším receptom pre film s posolstvom nad vecou. Presne takýto je aj Green Book. Film by nefungoval ani jedinú scénu nebyť fantastického Mortensena a Aliho, ktorí hrajú svoj herecký koncert a majú medzi sebou ozaj silnú chémiu. Veľmi si vážim snímky, ktoré sa vysporadúvajú s tieňmi minulosti úsmevnou formou a filmári netlačia hercov do trpenia, čo sa častokrát stáva utrpením aj pre diváka. Scenár neženie film do vyhrotených konfliktov, nesnaží sa žmýkať z vás emócie (možno s výnimkou záveru). Je len akousi sondou, GoPro kamerou v aute, ktorá sleduje dvoch úplne odlišných ľudí na spoločnej ceste. Pochopenie sa navzájom sa v kľúčových otázkach nevytvára medzi postavami na silu, proces je až nebadaný a ukrytý v bežných vetách, je to prirodzený vývoj udalostí a nevedomé zapĺňanie medzier samoty a komplexov. Všetko dopĺňa skvelá hudba, ktorá je jednoducho božská. Green Book je filmom pre každého diváka a ak sa aj zdá, že sa tvári príliš nenápadne, je to klam umnej jednoduchosti tvorcov vytvoriť zmysluplný, ale nezaťažujúci road projekt. ()

Listyx

Pohoda film, nečekejte žádné dějové zvraty, nebo nějaké akční vsuvky. Roadshow s italem, kterou stojí za to vidět. Příběh má hlavu a patu a není to taková ta klasická rychlokvaška, které dojdou náboje po první třetině. Viggo Mortensen alias Tony je boží. Něviděl jsem snad film, kterým by se hlavní postava takhle prožrala :-) ()

balcazar

Jednoducho skvelé. Silný námet (rasizmus, černoch, ktorého neberú medzi seba bieli ani čierni), skvelá chémia medzi dvojicou hlavných postáv a dobré spracovanie zabezpečili, že som sa na hodinky od nudy nepozrel ani raz a film parádne odsýpal. ()

Sweat55

Výborná dvojice hlavních postav a parádní road trip s budováním přátelství mezi úplně odlišnými lidmi. Na druhou stranu chápu nelibost některých američanů a jejich white savior problém, který s filmem mají. ()

Mouchal

Pohodová road trip oddechovka s nádechem Nedotknutelných. Akademie si prostě nemohla nevybrat film podle "skutečných událostí" s tématikou rasismu, homosexuality a staré dobré Ameriky. Když odhlédnu od tohoto okatého pokukování po zlatém plešounovi, musím uznat, že film je to povedený. Není to nic převratného, ale jako milý film o přátelství dvou lidí, kteří pocházejí z naprosto různých světů to funguje výborně. Hlavní herce snad ani nemohli lépe vybrat, ikdyž chvíli jsem si musel zvykat na pohled na vyžraného a postaršího Aragorna, ale charisma prostě ani s věkem a přibývajícími kily neztratil. I přesto, že se mi film ve výsledku líbil, Nedotknutelní jsou prostě... no, nedotknutelní... Myslím samozřejmě originální verzi, ne ten americký blábol, který by měli zavřít do muzea zbytečných braků, o které nikdo nikdy nestál spolu s femi verzí krotitelů duchů nebo stopadesátým Robinem Hoodem a Sherlockem Holmsem. 80% a nejlepší film roku 2018? Ne. Ale dokážu se s tím smířit. ()

LordMysti

Klasické stokrát ohrané téma, ovšem od prvního záběru je jasné, že opravdu hezky natočeno. Film mě příjemně vtáhl a příjemně plynul. ()

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

18.08.2022

Spolupráce mezi streamovací službou Apple TV+ a společností Skydance Media pokračuje dál. Nedávno měl na službě premiéru animovaný snímek Štěstí a teď přichází zpráva, že Apple získal také chystanou… (viac)

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

13.06.2020

Po kontroverzní, ale jinak úspěšné výhře Oscara za nejlepší snímek pro Zelenou knihu se herec Viggo Mortensen a režisér Peter Farrelly rozhodli pro další spolupráci. Farrelly už nějakou dobu chystá… (viac)

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

16.09.2019

Další Oscarový adept je na světě. Diváckou cenu na festivalu v Torontu si totiž čerstvě odnesl snímek Jojo Rabbit režiséra Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok). Snímek se odehrává v nacistickém Německu a… (viac)

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

28.02.2019

Pár dní po jeho druhé oscarové výhře za roli v Zelené knize se Mahershala Ali (Temný případ, Moonlight) upsal dalšímu ambicióznímu projektu. Zahraje si hlavní roli v nezávislém sci-fi snímku… (viac)