Historické dátumy - Season 1 (2018) (séria)

11. február, 1990: Oslobodenie Nelsona Mandelu (S01E06)

(epizóda)
  • Francúzsko 11 février 1990 - Libération de Nelson Mandela

Arsenal83

Určite najhoršia časť celej série. Nejde mi ani tak o Mandelu, kto ho chce glorifikovať nech sa páči. A samozrejme, že apartheid bolo svinstvo, ale robiť z Juhoafrickej republiky celosvetový vzor, to mi už zaváňa nejakou posadnutosťou všetkým, čo je nebiele. Jeden francúzsky historik tu s plnou vážnosťou a zamlženými okuliarmi tvrdí, že skutočná demokracia nezačala v Starovekom Grécku, ani v USA, ani vo Francúzsku po revolúcii 1789, ale je to práve Južná Afrika, pretože dokázala zrovnoprávniť čiernych, ženy, menšiny, neviem či aj pavúky a mandelinky nespomínal. To vážne dokázal toto povedať v roku 2018? Juhoafrická republika je dnes široko ďaleko najkriminálnejšia krajina na svete, konkurovať jej ako tak ešte dokážu kartely v Mexiku, ale ani tie nestíhajú. 5 najnebezpečnejších miest z 10 na tejto planéte sa nachádza práve v JAR. A nehovoriac o tom, že sa odvracajú oči od toho, ako sú bieli farmári vyháňaní a lynčovaní na svojich statkoch práve tými, čo kedysi boli utláčaní. Takže takto si pán historik predstavuje vrchol demokracie? Vládu imbecilov s palicami v rukách, ktorá dokáže len kradnúť a zabíjať? ()