Čističi

(festivalový názov)
  • Česko Čističi (viac)

Dnes môže hocikto nahrať na internet hocijaké zábery. No nie všetko, čo nahráme, tam aj zostane. Na tom, aby používatelia videli len schválený obsah, pracujú v anonymite desaťtisíce „čističov“. Ich úlohou je vyhľadávať a vymazávať nežiaduci obsah. Pracujú v utajení, ale filmárom sa podarilo kontaktovať niektorých „moderátorov obsahu“, ktorý pracujú v Manile na Filipínach. Majú skúsenosti s detskou pornografiou i so záznamami islamistického vraždenia. Postupné ničenie psychiky moderátorov však nie je jediný problém tejto profesie. Kde sa snaha zabrániť šíreniu zla mení na nebezpečnú cenzúru? (Jeden svet)

Autogram

Zaujímavý pohľad do komunity ľudí, ktorí schvaľujú a zamietajú obsah na internete. Hlavne fotky a videá, ktoré si tak musia pozrieť a posúdiť. Všetci sú Filipínčania a na prvý pohľad pôsobia ako dosť nešťastní ľudia, pretože robia prácu, ktorú nechcú. Nie je určite príjemné celý deň sledovať mŕtvoly a násilie a rozlíšiť, čo ešte áno a čo už nie. Na druhej strane sú umelci a fotografi, ktorí obsah tvoria a niekedy vytvoria dielo alebo dokument, ktorý jednoducho nevyhovuje "pravidlám". Je to asi večná dilema a nakoniec to nebude divák a čitateľ, ktorý rozhoduje, čo uvidí a kriticky zhodnoti, ale dostane už predžuvanú realitu, ktorú niekto posúdil a prefiltroval. V menej demokratických krajinách, ako napríklad Turecko, dostávajú tieto nástroje k dispozícii vlády a diktátori, a technologické firmy sa v ramci dobrých vzťahoch a dobrých ziskov len ticho prispôsobia. Miestami je dokument dosť rozťahaný, niektoré témy potrebujú asi viac času na vstrebanie. –––– Během doby, co tady pracuji, jsem viděla stovky seknutých hlav. –––– Jsem ochránkyně. Je třeba vás chránit před hříchem číhajícím na sociálních médiích. ()

DaweForeman

Velice zajímavý dokument o lidech pracujících jako moderátoři obsahu na sociálních stránkách. Lidé, kteří tuhle práci dělají a nezmagoří mají u mě veliký respekt, protože každý den sledovat určitou nechutnou tématiku a dokázat žít běžným životem, tak to chce mít žaludek ze železa a pevné nervy. Člověk se zároveň něco dozví z pozadí moderování obsahu a také trochu podtextově i o sociálních sítích a jejich nádorovému vlivu na masy lidí. Na stránku druhou, jak už tu bylo zmíněno, autoři tohoto počinu se zaměřili hodně na manipulaci diváka, kdy vám taktně nutí různé myšlenky - chudoba v méně rozvojových zemích, náboženská tématika, humanismus, menší nenávist vůči sociálním sítím a problematiky jedinců v běžném životě. Obecně jsou to závažná témata, ale řekl bych, že většina z nich do tohoto dokumentu nepatří, ale trochu do jiného/-ých dokumentu/-ů. Dalším celkem zajímavým prvkem porovnání postoje cenzorů, vlády, novinářů a korporací, kdy u každého se liší jejich motivace a je velice vidět, že každý z nich má své dobré argumenty, ale zároveň stinné stránky - aneb ne vše dobře myšlené má jen dobré stránky. ()

FFilipCZ

Těžko se tento dokument hodnotí podle toho, jak je natočený či typickým místním hodnocením. Tento dokument je hlavně o tom, o čem vypovídá. Je velice důležité vědět, že takovíto "moderátoři" existují a s čím se musejí každý den potýkat. Jedná se o velice užitečný dokument natočený nestranně s výpověďmi vše zúčastněných stran. Dává fakta a nedělá závěry. ()

Zagros

To, že Facebook cenzuruje obsah, je snad jasné každému, dělají to všechny sociální sítě. V tomhle ohledu se i průměrně informovaný člověk nic nového nedoví. Pozoruhodné již bylo, co vše musí čistič vydržet a co všechno odsledovat. Videa musí vidět celá, nemůže je vypnout a občas je to docela drsné pokoukání. Zajímavé by bylo, promluvit si s nimi o jejich motivaci dělat tuhle psychicky náročnou práci. Práce, peníze, pocit moci, víra, … občas se něco naznačí, ale uvítal bych větší hloubku. Rád bych také téma ohledně určování hranic, co je závadné a co už ne. Je jasné, že žádná pevná být nemůže. O to složitější je, určit správnou míru a o tom v dokumentu také mnoho slov nepadlo. Občas politické snahy o mazání některých informací, občas snaha o absolutní svobodu slova. Nejsilnější myšlenkou ovšem pro mě je, že sociální sítě působí jako zesilovač negativních emocí a silně polarizují společnost. Krásným příkladem u nás byly prezidentské volby a bohužel jsou i mnohem drsnější příklady ve světě. Bohužel dokument mnoho odpovědí nenabízí, nejde moc do hloubky a spíš jen vyvolává otázky. Ovšem i to má smysl a vidět by to mohli všichni, kteří bez sociálních sítí nemohou vydržet ani pár hodin. ()

ArthasKarfa

Sociální media jsou sice jakýsi katalyzátor, chcete-li zesilovač. Ovšem nemyslím si, že právě pouze šíření nějakého videa či fotky je samotný archetyp a paradigma násilí jako takového, musíme si prostě připustiti, že lidé jsou od přírody zlí a samotná distribuce zlosti, násilí a smrti jí jen zprostředkuje lidem, kteří by se k tomu bez social networks vůbec nedostali, rozšířilo se tedy do povědomí to co je na světě od nepaměti, jen je to prostě víc vidět. Práce "cleanerů" je bezpochyby obdivuhodná a jsem rád, že jsou jakousi hrází i proti "tzv. umělcům, kterých se v dokumentů několik objeví" a mažou nejen čistě pornografické a otřesné věci, ale i věci, kteří podněcují nenávist, zostouzí další obyvatele nebo jen popuzují jiné politické spektrum. ()