Léto 84

• Česko Léto roku 84 (festivalový názov) (viac)

"Nejšílenější věci se odehrávají na předměstích", sděluje nám v úvodu filmu "Léto 84" patnáctiletý Davey Armstrong, a něco o tom ví. Děj se odehrává v červnu onoho titulního roku v oregonském městě Ipswich. Davey tráví celé dny i noci poflakováním, tlacháním o sexu a podrobnostech z pokračování Hvězdných válek, a hraním si na “lovce lidí” s kamarády Eatsem, Woodym a Curtisem. Když se v televizi objeví zpráva, že policii uniká sériový vrah, pro Daveyho, který se vyžívá v konspiračních teoriích, je hrůzostrašná novinka příslibem vzrušujícího dobrodružství. Vezme si do hlavy, že oním vraždícím maniakem, který v okolí kosí teenagery v jeho věku, je jeden z jeho sousedů, navenek přívětivý policista Wayne Mackey. Davey strhne své tři nejlepší kámoše k tomu, aby společně začali na vlastní pěst pátrat po usvědčujících důkazech. (Cinemax)

hrona

Tedy musím uznat, že jsem velice mile překvapen, jelikož natočit retro biják z 80 let v tomto duchu jsem nečekal. Co se týče děje, je to opravdu zdařilá podívaná. Parta kluků, která má podezření, že jejich soused je sériový vrah, rozkrývání důkazů, zároveň dospívající hlášky , výběr protagonistů a ta dobová instrumentální hudba, prostě pecka. No jo, jenže na konci film ztratí veškerý svůj půvab. Jakoby zkrátka tvůrcům došly nápady, a začali kombinovat, nemyslím si, že je to vyloženě hororová podívaná, jak zde někteří zmiňují, v celku nejedná se o žádný krvák, ale ta nelogičnost a vyústění úplně popírá veškerý detektivní náboj, který tenhle film provází. Opravdu veliká škoda. ()

Malarkey

Éra vyletněných osmdesátkových dobrodružství s dětskou partou na krku a kvalitním synth-wave soundtrackem nebere konce. Tento film je opět přesně v tom duchu, co nedávno přinesl film To a nebo rozjel seriál Stranger Things. Výborný, mysteriozní příběh, atmosféra, ze které cítíte osmdesátky na sta honů a muzika, která má v současné době žně. Já se bavil. Dětské dobrodružství, které ze začátku začíná až rodinně a končí poměrně brutálním masakrem. ()

Shit

Dobrý, ale nedotažený. Osmdesátkovej feel samozřejmě super, to já rád a byť je to trochu vykrádačka Disturbie, tak mi to vůbec nevadilo a nadšenecký vyšetřování prostě bylo fajn, ale bohužel snaha o napínavou atmosféru začínala a končila s dobrým hlavním hudebním motivem, scéna většinou končila tam, kde se teprve mělo začínat a z tohohle pohledu film působí hrozně nedotaženě a rozkouskovaně. A závěrečný finále bylo vyloženě hrozný a zkazí celkovej dojem fakt ukázkově. ()

JohnnyD

Mám zásadný problém so spôsobom vyrozprávania a tónom filmu. Formu si to berie z 80s detských dobrodružných filmov, lenže tie zásadne stoja na preexponovanej a často nadprirodzenej hrozbe a celá tá schéma s deťmi odhaľujúcimi tajomstvo predmestia je v tomto prípade uveriteľná - lebo tajomstvo je neuveriteľné. Lenže Summer of 84 je ukotvený v realite a rozpráva o sériovom vrahovi detí nie nepodobnom Gacymu. V tomto prípade celý ten koncept "letného dobrodružstva" a "odvážnych detí" pôsobí nedôveryhodne, a tak aj keď má Summer of 84 niekoľko výborných momentov, ako celok pôsobí pomerne rozpačito (nehovoriac o zbytočnom akčnom konci a doslove). ()

InJo

80's retro, které většinu času jede velmi důrazně podle osvědčené šablony (parta dětí se snaží odhalit domnělého zločince), aby ke konci lehce změnilo směr a zásadně přitlačilo na drsnosti, realismu a znepokojivé osudovosti. Příjemná, ale nikterak exkluzivní oddechovka se tak zásluhou pamětihodné poslední čtvrtiny stala filmem, jenž se skutečně vyplatí vidět. 70 % ()

• Název filmu se objeví až před závěrečnými titulky. (griph)
  • Mackeyovo (Rich Sommer) policajné auto sa v záberoch mení z modelu Chevrolet Impala (1981-1985) na Chevrolet Caprice (1986). (beso74)