Monk

Komédia / Krimi / Dráma / Mysteriózny
USA, (2002–2009), 90 h 39 min (Minutáž: 40–118 min)

Tvorcovia:

Andy Breckman

Tony Shalhoub, Ted Levine, Jason Gray-Stanford, Traylor Howard, Bitty Schram, Stanley Kamel, Emmy Clarke, Hector Elizondo, Kane Ritchotte, Tim Bagley (viac)

Jeho inštinkt je neomylný a jeho kombinatorické a pamäťové schopnosti sú fenomenálne. V dedukovaní, pátraní a pozorovaní je priam geniálny... detektív Adrian Monk.
Na televízne obrazovky opäť prichádza legendárny detektív Monk. Adrian je postavička vskutku originálna. Po smrti svojej milovanej manželky Trudy, ktorá zomrela za doposiaľ nevyjasnených okolností, Adrian upadol do úzkostnej psychickej poruchy. Má fóbie z ľudí, davov, výšok, mikróbov a mlieka. Je obsedantný a roztržitý. Odišiel od polície, liečil sa u psychiatra a živí sa ako súkromný konzultant, čo znamená, že pomáha pri vyšetrovaní zložitých prípadov. Napriek všetkej psychickej nerovnováhe mu to neskutočne myslí. V dedukovaní, pátraní a pozorovaní je priam geniálny. Jeho inštinkt je neomylný a jeho kombinatorické a pamäťové schopnosti sú fenomenálne. Napriek tomu sa ani nepohne bez svojej osobnej ošetrovateľky, temperamentnej Sharony Flemingovej, ktorá ho sprevádza na každom kroku. Je jeho ochrankyňou, hovorkyňou a jedinou priateľkou. Často to medzi nimi iskrí, pretože Adrian je naozaj neznesiteľný, ale po každom rozchode sa znova vrátia k sebe. V tejto časti Monk pomáha pri objasňovaní dvoch zdanlivo nesúvisiacich vrážd. V hlavnej úloh esa zaskveje Tony Shalhoub, ocenený zlatým glóbusom. Do úlohy Adriana Monka bol obsadený skvelý herec Tony Shalhoub, ktorý za svoj presvedčivý výkon obdržal v roku 2003 Zlatý glóbus.
Detektív Adrian Monk (Tony Shalhoub) navštívi so Sharonou Flemingovou (Bitty Schramová) a svojimi kolegami New York. V momente, keď sa chcú ubytovať v hoteli, sa v jeho vestibule spustí nepochopiteľná prestrelka, pri ktorej zahynie niekoľko ľudí. Na miesto činu príde okamžite tím detektívov a snaží sa zistiť, čo sa vlastne stalo. Do vyšetrovania sa samozrejme zapojí i Adrian Monk a svojím netradičným prístupom k práci spôsobí nemalý rozruch medzi svojimi newyorskými kolegami. Na základe získaných dôkazov sa snaží v teréne zistiť o prípade niečo viac, ale na stanici metra dostane panický záchvat a stratí sa vyľakanej Sharone z dohľadu. Tá je nakoniec nútená nahlásiť jeho zmiznutie na polícii... (oficiálny text distribútora)

BoPo

Ak si odmyslím samotného Monka, tak je tento seriál strašne moc prachobyčajným a neoriginálnym detektívnym počinom. Ale na to sa nehrá, raz tam ten Monk je a vďaka tomu sa jedná o nadpriemernú a príjemnú oddychovku. Je jedno, ktorú sériu, ktorú časť práve v TV zachytíte, bez znalostí súvislostí z minula si pri diele odfrknete. Musím sa priznať, že mi dosť dlho trvalo, než som si uvedomil, že kapitán Leland Stottlemeyer je zároveň Buffalo Bill z Mlčení jehňátek. ()

nash.

Po dlouhé době televizní detektiv, který zaujal a pobavil natolik, že jsem chtěl vidět všechny jeho případy. Sice to má všechny slabiny podobných seriálů, především stále stejnou osnovu, na kterou jsou jen pokaždé rozvěšeny jiné rekvizity, ale má to Monka, a to je klad, který to všechno vyváží. Zábavný ve svých fobiích i geniálních dedukcích, sympatický ve svých slabostech, mezi televizními seriálovými detektivy jako postava orginální a nezapomenutelný. Některé případy jsou postavené na hlavu, některé jsou poněkud krkolomné, ale možná o to víc jsou zábavné. Životní role Tonyho Shalhouba. ()

Melies

8 / 10 Detektívny sitcom, zachcelo by sa povedať. Monk je ojedinelý v tom, ako nenásilne dokáže kombinovať humor a riešenie zdanlivo nevyriešiteľných prípadov, začo vďačí najmä originálnym, aj keď občas trochu skratkovitým zápletkám, a znamenite prekresleným postavám a hercom, ktorí im vo finálnej fáze vdýchli život. Avšak nech sa snažia akokoľvek, ten, kto celý seriál skutočne posúva ešte minimálne o jednu priečku vyššie, je Tony Shalhoub – jeho paranoidná, mikróbov a špinavých kľučiek od dverí sa desiaca kreácia jednoducho nemá obdoby. Samozrejme, bez podpory svojich kolegov by nebol ničím iným, ako otravným detektívom vo výslužbe, no najväčšie zásluhy mu tentoraz patria právom. ()

tron

Písal som to už u Mentalistu – oba seriály sú si dosť podobné. Hoci žánrovo ide o kriminálky a na bežnom programe dňa sú vraždy a únosy (a vražedné únosy), seriály sú napísané a natočené ľahkou rukou, miestami idúc až do komédie. Hlavnou postavou je muž, ktorý v minulosti za drastických okolností prišiel o ženu/rodinu, nikdy sa z toho nespamätal a teraz ako (svojrázny) konzultant pomáha tímu policajtov vyšetrovať bizarné zločiny. Pre mnohých je hlavnou devízou Monka výkon Tonyho Shalhouba, ale mne tento herec nikdy nesedel. Najviac sa mi páčil v horore 13 duchov. Kým svet sa váľal od smiechu z jeho exhibícií, za ktoré dostával renomované televízne ceny (prípadne aspoň nominácie na renomované televízne ceny), ja som z niektorých jeho scén skôr prevracal oči, krútil hlavou, bolo mi trápne a mal som chuť udrieť ho mokrým jazvečíkom. Tam, kde Simon Barker držal svoju postavu v uveriteľných medziach a bol sympaťák a tak trochu (v dobrom) vychcánek, tam zachádza Monk priďaleko. Ani sekundu som neveril, že bol niekedy policajtom (keby šlo o sitkom, tak by mi to samozrejme nevadilo). Našťastie je tu Ted Levine ako drsný policajt, ktorý do toho sype korenie (už z princípu je sranda vidieť v úlohe policajta herca stvárniaceho jednu z najbrutálnejších postáv 90. rokov). Oceňujem tiež jeho (ehm neveľmi schopného) parťáka a výpravu San Francisca, čo je fakt krásne americké mesto, ktoré sa vizuálne strašne hodí do filmov a seriálov. ()

major.warren

Pan Monk je nejlepší detektiv na světě. Vyšetřuje s fobiemi i vtipem. Ctěné díky za chytrého a zábavného pana Monka, který mě letos v TV prováděl celými prázdninami. Můj přítel Monk je totiž na rozdíl od jiných kriminálních seriálů neskonale příjemný, hravý, vtipný, a především výtečně natočený. Herci jsou naprosto exkluzivní. Tony Shalhoub podává oscarový výkon v roli Adriana Monka, podivínského detektiva, který po smrti své ženy Trudy značně strádá a trpí mnoha fobiemi a depresemi, při čemž se několik let ukrývá ve svém domě, ze kterého ho však na post poradce sanfranciského oddělení vražd, v čele s urputným kapitánem Lelandem Stottlemeyrem a poručíkem Randym Disherem, vytáhne ošetřovatelka Sharona, která je pro Monka nepostradatelným společníkem. V dalších sériích na její místo přichází však dle mě ještě lepší Natalie Teegrová výtečně hraná Traylor Howardovou. Ted Levine, coby kapitán Stottlemeyer, a Jason Gray-Stanford coby poručík Randy Disher jsou také perfektní, ale přední výkon předvádí především Tony Shalhoub, a můžu konstatovat, že takhle jsem si snad žádného herce v detektivním seriálu neoblíbil:-). Shalhoub dodal panu Monkovi neskutečnou dávku humoru, fobií, inteligence, pedantství, důvtipu, a citů, a divák si ho prostě musí zamilovat. Opravdu oscarový výkon a klobouk dolů, a to i scenáristům, kteří postavu Monka tak geniálně vykreslili. Přiznám se, že na Monka jsem však nikdy příliš nekoukal. Sleduji od malička Kobru 11, občas Komisaře Rexe, někdy i ten Chuck Norris se objeví, ale Monka, C.S.I. Miami, Las Vegas, Námořní vyšetřovací službu, to mě nikdy nelákalo, ovšem letos na začátku prázdnin jsem na pár epizod s Monkem po mnoha letech narazil. Herce Tonyho Shalhouba jsem si vybavil okamžitě, pač pár epizod jsem kdysi viděl. Najednou se mi to zalíbilo a letošní léto jsem na Monka koukal kdykoli to jen šlo, a moc mu děkuju, že se mi postaral o příjemnou detektivní zábavu, která si na nic nehraje, protože je sama o sobě hravá, a hlavně je neskonale upřímná, na rozdíl od jiných amerických krimi výtvorů:-). Námět a scénář je vskutku jedinečný. Autorům skláním poklonu. Krom klasické krimi komedie, kterou Monk bezpochyby je, a krom jeho geniálního detektivní čuchu, potěší i stále táhnoucí se vlna Monkovy zavražděné ženy Trudy, která je zahalena velkým tajemstvím. Právě dnes přišel na řadu poslední díl seriálu Pan Monk a konec, a už je mi to všechno jasné. Lepší zakončení si pan Monk nemohl přát. Tony Shalhoub, nejdříve Bitty Schram a poté něžnější a elegantnější Traylor Howard, Ted Levine, Jason Stanford, a Stanley Kamel, coby Monkův psychiatr doktor Kroger, tvoří vynikající skupinu, do které každým dílem zvenčí kdosi zasáhne, a pan Monk vždy vše objasní. Jistě - trochu pohádka, ale prostě krásná a natočená s citem a nenásilností, ba naopak s hravostí a humorem. A ani dramatická linka není od věci. Jediné, co se dá vytknout je jistá divácky neviditelná nadsázka v některých případech, a někdy i ty pointy jednotlivých odhalování pachatelů. Ale co, je to prostě Adrian Monk, nejlepší detektiv na světě. Prostě krásný detektivní seriál. Moc rád se na něj podívám příští rok znovu. Pana Monka a Natalii jsem si opravdu oblíbil. A samozřejmě i Trudy:-). A moc rád bych připomněl i pěknou hudbu Jeffa Beala a výtečnou úvodní písničku od Randyho Newmana, a samozřejmě i výborný český dabing. U mě 75% a krásné čtyři hvězdičky, které si pan Monk opravdu zaslouží. Nejlepší díl nedokážu určit, ale u finálního dvou-dílu jsem byl v napětí od začátku do konce. () (menej) (viac)

• V Americe používají často k propagaci seriálu slovo "Monkish", tj. "Monkovský" (v doslovném překladu mnišský). Toto slovo má popisovat Monkovo zvláštní chování, je to ale také hra se slovy, která naráží na to, jak je Adrian izolovaný - stejně jako mnich. (HappySmile)
  • Učitel dcery Natalie Teeger nesprávně říká, že „zlaté rybky se dožívají maximálně 1,5 roku“, což je však holý nesmysl, jelikož tento druh ryb pohlavně dospívá mezi druhým a třetím rokem života, tudíž by se neměly jak množit. Tzv. „Zlatá rybka“ (Karas zlatý / Carassius auratus – vyšlechtěný z Karase stříbřitého / Carassius gibelio) se běžně dožívá 5–10 roků, výjimečně až 15 let. Značná část tohoto dílu je tak vystavěna na zcela neexistující zápletce. (Lasskoun)
  • Cena Emmy: 2003 - soška pro nejlepšího herce v hlavní roli komediálního seriálu, 2004 - nominace na nejlepšího herce v hlavní roli komediálního seriálu, 2005 - soška pro nejlepšího herce v hlavní roli komediálního seriálu, 2006 - soška pro nejlepšího herce v hlavní roli komediálního seriálu, 2007 - nominace na nejlepšího herce v hlavní roli komediálního seriálu. (109)

Slavné značky se dočkají navázání

Slavné značky se dočkají navázání

17.03.2023

Sledování televize a potažmo streamovacích služeb je i po pandemii Covidu-19 a s tím spojených lockdownech pořád na vzestupu a není se tedy čemu divit, že produkční společnosti hledají stále více… (viac)

Zemřel zpěvák a herec Meat Loaf

Zemřel zpěvák a herec Meat Loaf