Dramatický seriál s prvky neo noir komedie vypráví příběh Relua, který poté, co se zaplete do nebezpečného světa bukurešťské mafie, musí žít dvojí život - pro své blízké je obyčejným taxikářem a mimo to vymáhá poplatky pro mocného mafiána. Relu Oncescu (Șerban Pavlu) je muž se smyslem pro rodinu. Je ženatý, má dvě děti a vede dvojí život. Pro své blízké je jen obyčejným taxikářem. Nikdo z nich nemá sebemenší tušení, že by si mohl přivydělávat jako výběrčí poplatků pro místního mafiána Căpitanua. Oba světy, v nichž se Relu pohybuje (ani jeho rodina ani bukurešťská mafie), o sobě navzájem nevědí. Reluovi se daří mít všechno pod kontrolou, ale ne dlouho. Poté, co nešťastnou náhodou zabije člověka, se pokusí vymanit z osidel temného podsvětí, nedokáže však najít cestu ven. S každým dalším dnem se jeho tajemství stává neudržitelnějším a lži začnou pomalu vyplouvat na povrch. (HBO Europe)

sofiapetra

Můj první rumunský seriál, který mohu hned doporučit. Prví díl sice nic moc mimořádného neslibuje, od druhého už je to jen lepší a lepší. Drsné, přesto domácky podané. Relu je skutečně samorost, dokonce mě ani nenapadá nikdo, komu by se z filmových gerojů podobal. V anotaci se píše, že je to muž se smyslem pro rodinu - v tom případě by mě ale zajímalo, jak by se měla chovat a vyjadřovat postava, která smysl pro rodinný život nemá ... :) Jeho manželka Gina ale naštěstí nebyla žádná chudinka. Úvodní minuty posledního dílu byly ale až příliš kruťácké - rumunský bejvák, kdy mučení hosta jakoby nic přihlížejí všichni členové rodiny včetně dětí, můj žaludek velel bleskem přetočit. ()

Necrotongue

Komentuji / recenzuji po třech sezónách. // Provedení tohoto seriálu ve mně zanechalo smíšené pocity. První sezóna mě posadila na zadek, protože jsem tak luxusní seriálový zážitek od rumunských tvůrců fakt nečekal. Rumuni pojali seriál po svém a vytvořili krásně civilní záležitost s uvěřitelnými postavami, dějem i dialogy, která mi dovolila, abych se nechal dokonale vtáhnout do příběhu. Pak se ale stalo HBO a všechny výše zmíněné klady se začaly v průběhu druhé řady ze seriálu vytrácet, aby byl tento proces dokonán ve třetí sérii. To, co začalo tak skvěle, se mi ve svém průběhu a závěru(?) postaralo o nejedno zklamání, a to mě vážně mrzí a štve, protože tohle mohl být setsakra dobrý počin. / Poučení: Peníze (nebo spíš ti, kdo díky nim rozhodují) kazí nejen lidi ale i seriály. ()

markotter

Seriál docela věrně vykreslil prostředí rumunských rádobymafiánů a všech těch lidiček okolo. Nehrálo si to zbytečně na něco západního (což je dobře), mrtvoly umíraly docela originálníma způsobama a Relu jako hlavní hrdina byl opravdu sympatický chlapík. Bohužel se někdy choval jako naprostej debil a i když se to odehrávalo v Rumunsku, těžko bylo věřit, že by to ve skutečnosti (i když to byl vlastně primitiv) udělal. Taky bych místo 8 dílů udělal 6 a ubylo by tak trochu vaty, která se v každém díle objevila. ()

DJ Obelix

HBO je značka, která zaručuje kvalitu. A nemusí se jednat pouze o její americkou odnož. Umbre (Stíny) z produkce HBO Europe je syrové drama z drsného podsvětí zkorumpované Bukurešti. Sledujeme Relua, otce od rodiny, který žije dvojí život. Pro svého mafiánského bosse je to spolehlivý vymahač dluhů bez závazků, pro svou ženu a dvě děti pro změnu taxikář, který má co dělat, aby rodinu uživil. Všechny postavy jsou zahrané tak úžasně civilně, že z toho chvílemi mrazí. Zvláštní poklonu si zaslouží Puiu (Stefan Velniciuc), Reluův mentor, který si každou scénu doslova krade pro sebe. Vážně doufám, že se Umbre dočká druhé série, protože věřte tomu, že po zhlédnutí první řady budete chtít víc! (Premiéra na HBO CZ - Srpen 2015) EDIT: Druhá řada je o dvě epizody kratší a v jistém smyslu i extrémnější, ale mám z ní rozporuplné pocity. Chybělo mi víc "strýce" Puiu, který v první řadě patřil k nejlepším postavám. Nicméně hodnocení měnit nehodlám, protože Umbre je stále na evropskou produkci ojedinělý úkaz. ()

DwayneJohnson

Kdo by to byl býval řekl, že mě chytne seriál z Rumunska, ale ano, vážení a milí, je to tak. Tenhle příběh kolem charismatického Relua mě vtáhnul a vcucnul úplně se vším všudy. První dva díly byly jako návnada a já starej důvěřivec jsem se zase nechal položit na lopatky. Ale stálo to za to a vlastně všechno. Výbornej dabing, příběh, dialogy a hlavně typově naprosto přesně typově zvolení herci, kteří si těch osm dílů užili s velkou parádou. Jasně otevřenej konec mě udržuje v blaženým očekávání, snad dalšího pokračování. Už teď vím moc dobře, že stejně zase podlehnu. ()