Dramatický seriál s prvky neo noir komedie vypráví příběh Relua, který poté, co se zaplete do nebezpečného světa bukurešťské mafie, musí žít dvojí život - pro své blízké je obyčejným taxikářem a mimo to vymáhá poplatky pro mocného mafiána. Relu Oncescu (Șerban Pavlu) je muž se smyslem pro rodinu. Je ženatý, má dvě děti a vede dvojí život. Pro své blízké je jen obyčejným taxikářem. Nikdo z nich nemá sebemenší tušení, že by si mohl přivydělávat jako výběrčí poplatků pro místního mafiána Căpitanua. Oba světy, v nichž se Relu pohybuje (ani jeho rodina ani bukurešťská mafie), o sobě navzájem nevědí. Reluovi se daří mít všechno pod kontrolou, ale ne dlouho. Poté, co nešťastnou náhodou zabije člověka, se pokusí vymanit z osidel temného podsvětí, nedokáže však najít cestu ven. S každým dalším dnem se jeho tajemství stává neudržitelnějším a lži začnou pomalu vyplouvat na povrch. (HBO Europe)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (25)

Stíny (2014)

Komentuji / recenzuji po třech sezónách. // Provedení tohoto seriálu ve mně zanechalo smíšené pocity. První sezóna mě posadila na zadek, protože jsem tak luxusní seriálový zážitek od rumunských tvůrců fakt nečekal. Rumuni pojali seriál po svém a vytvořili krásně civilní záležitost s uvěřitelnými postavami, dějem i dialogy, která mi dovolila, abych se nechal dokonale vtáhnout do příběhu. Pak se ale stalo HBO a všechny výše zmíněné klady se začaly v průběhu druhé řady ze seriálu vytrácet, aby byl tento proces dokonán ve třetí sérii. To, co začalo tak skvěle, se mi ve svém průběhu a závěru(?) postaralo o nejedno zklamání, a to mě vážně mrzí a štve, protože tohle mohl být setsakra dobrý počin. / Poučení: Peníze (nebo spíš ti, kdo díky nim rozhodují) kazí nejen lidi ale i seriály. ()

Série 1 (2014) (S01)

Kdyby mi před nějakým časem někdo řekl, že se budu skvěle bavit u rumunského seriálu, zřejmě bych dotyčnému poradil, aby bušil čelem do zdi tak dlouho, dokud se mu nerozsvítí. No, a dnes bych se takovému jedinci musel omluvit a zaplatit léčení. Příběh první sezóny tohoto seriálu mě do sebe okamžitě a bez varování vtáhl, a už nepustil. Řada obsahovala smysluplný příběh, zajímavý děj, který se odvíjel ve slušném tempu, skvělou atmosféru a příjemným bonusem byla absence politické korektnosti se všemi jejími nesmyslnými kvótami. / Poučení: Jsou zaměstnání, v nichž jsou výčitky svědomí na překážku. ()

Epizoda 1 (2014) (S01E01)

Zdání může klamat, já vím, ale už po první epizodě tak nějak cítím, že jsem na dobré cestě. Už se mi několikrát vyplatila sázka na balkánskou kinematografii, ale zatím to byli hlavně Srbové, kteří se mi postarali o nevšední zážitky, zatímco v Rumunsku jsem, tuším, poprvé. Hlavní postava mě zaujala; tahle kombinace taťky a drsného ranaře mi přišla zajímavá, děj mě okamžitě vtáhl a tvůrcům se podařilo spáchat velmi kvalitní atmosféru. Po prvním dílu jsem tak byl více než spokojen a těším se na další vývoj. / Poučení: K taxikářům se chovej slušně a s respektem. Jen pro jistotu. ()

Epizoda 2 (2014) (S01E02)

No jo, mám takového tušáka, že se dívám na další z kvalitních seriálů, které mi v poslední době dělají radost. Tvůrcům se podařilo něco zvláštního; obvykle nechovám k šikmoplochým jedincům vřelé city, ale Relu si mě jaksi podivně získal. Bude to asi tím, že projevuje svůj smysl pro humor i ostatní emoce ve stylu Terminátora (toho prvního). Tvůrci mi ve druhé epizodě potvrdili, že se mi předchozí díl nelíbil jen náhodou; taxikářův příběh mě prostě baví, atmosféra byla opět parádní a uvědomil jsem si, že jsem minule zapomněl pochválit jednu podstatnou záležitost. Úvodní titulky. Ty jsou totiž krásně provedené, a zatímco je u většiny seriálů po prvním zhlédnutí ffwuji, tyhle si nenechám ujít, protože se mi fest líbí. / "Máte rád Rachmaninova?" "Řídím. Nepiju." / Poučení: V zaměstnání se nenechávej rozptylovat životem v přírodě. ()

Epizoda 3 (2015) (S01E03)

I po třetí návštěvě Bukurešti jsem spokojen. Tvůrci seriálu se drží toho, co tak dobře rozjeli, a tu a tam přihodili i něco navíc. Základní téma se jim daří postupně rozvíjet, přičemž pečují o děj tak, aby byl stále zajímavý, výborně ho podporují skvělou atmosférou, a aby se celá záležitost divákům (z neznámých důvodů) neomrzela, předešli případnému stereotypu tím, že začali chudákovi Reluovi promíchávat obě části jeho schizoidního života. Asi úplně nejvíc mě potěšilo zjištění, že mají Rumuni smysl pro takový humor, který mi vyhovuje. Já jsem pozoroval první náznaky hned od úvodního dílu, teď už mám ale naprostou jistotu. / Poučení: Pokud někdo svírá tvá testes, ber jeho slova velmi vážně. ()

Epizoda 4 (2015) (S01E04)

Mě tento seriál o dobrodružstvích bukurešťského taxikáře prostě baví. Tvůrci poslali oba Reluovy životy od počátku na souběžné kurzy, takže bylo jasné, že se budou muset jednou protnout. Ve čtvrté epizodě k tomu došlo přímo spektakulárním způsobem a já tuším, že rozmazaná řasenka nebude jediným následkem. Rumuni mi i počtvrté v řadě nabídli propracovanou atmosféru, svižně se odvíjející děj, který zajímavě proplétá soukromý i (neoficiální) profesní život hlavního hrdiny, a to všechno doplnili občasnými, nenápadnými záblesky suchého humoru. Za mě jasná plná palba. / Poučení: Nepřeháněj to s tajnostmi. ()

Epizoda 5 (2015) (S01E05)

Tentokrát jsem lehce váhal mezi čtyřmi a pěti kousky, ale nakonec jsem vyměkl a zaokrouhlil nahoru. Za to váhání mohl můj pocit, že pátá epizoda trochu ztratila na tempu, nebo si jen Relu špatně zvyká na roli bezdomovce, a mně to nesedělo. Ale i přes mé drobné výhrady jsem si tu bukurešťskou veselici opět užil, protože mě děj bavil, tvůrci se ani v tomto případě nevykašlali na atmosféru, kterou tak pečlivě budovali už od pilotního dílu. No, a právě z těchto důvodů jsem nechtěl připravit epizodu o pátou pěticípou, přestože na mě nezapůsobila tak silně jako předchozí díly. / Poučení: Když na někoho hraješ betla, vystavuješ se riziku. 5*- ()

Epizoda 6 (2015) (S01E06)

Minule jsem u hodnocení mírně váhal, teď jsem žádné pochybnosti neměl. Tvůrci to v šesté epizodě pěkně rozbalili a nechali hlavního hrdinu, aby si vychutnal, jak se mu před očima hroutí ne jeden jeho život, ale oba. Jo, jo, to je nevýhodou sterea, my, kteří žijeme své nudné monoživoty, jsme podobných zkušeností ušetřeni. Děj dílu byl každopádně nabitý událostmi, a i když musel hlavní hrdina udělat více prostoru vedlejším postavám, rozhodně se neztratil. Mě osobně dostala už návštěva školy, ale byla by škoda soustředit se na jednotlivosti, když to na mě tak dobře funguje jako celek. / Poučení: Nepodceňuj staříky s demencí. ()

Epizoda 7 (2015) (S01E07)

Hmmm, to nepotěší. Člověk se celá léta snaží, udržuje na dvě strany jakési iluze o své osobě a krátce potom, co mu to všechno bouchne do ksichtu, zjistí, že byl po celou dobu sám udržován v nějaké iluzi. To jsou ty paradoxy. Sedmá epizoda přinesla bukurešťskému extaxikáři další malá prozření a já nemám pocit, že by jimi byl potěšen. Tvůrci tentokrát znatelně uklidnili děj, aniž by ho tím učinili nezajímavým, já jsem ale postrádal některé postavy. Jedno zmizení bylo pochopitelné a bylo mi i vysvětleno, ale kam se poděla Magda a Emoboy? Taky jsem příliš nepobral Reluovo jednání v závěru dílu (i když mám tušení), jinak ale můžu zodpovědně konstatovat, že šlo o typickou předfinálovou zklidňovačku. / Poučení: Do krytého bazénu pouze v plavkách a koupací čepici. ()

Epizoda 8 (2015) (S01E08)

Závěrečné epizodě první sezóny jsem přiklepl stejně jako předchozímu dílu "jen" čtyři kousky, protože jsem se neubránil mírnému zklamání. Jasně, seriál má tři řady, takže se nemůže ve finále té první všechno beze zbytku vyřešit, jenže tady se vlastně nevyřešilo vůbec nic. Alespoň tedy z Reluovy perspektivy. Takže ta jedna chybějící hvězdička vyjadřuje jen mou mírnou frustraci nad alibismem a vypočítavostí rumunských tvůrců, ale snad si to od nich vyberu v dalších sériích. Děj byl každopádně opět zajímavý, nepostrádal určité napětí a nechyběla ani kvalitní atmosféra, vynořily se i ztracené postavy (ano, ty, na jejichž nepřítomnost jsem poukázal v předchozím komentáři/recenzi), takže jsem byl až na výše zmíněné zklamání vcelku spokojen. / Poučení: Potřebuješ se zbavit mrtvého těla ve vaně? Volej Viktora. ()

Série 2 (2017) (S02)

Ve druhé sezóně seriálu se, bohužel, ukázalo, že peníze opravdu vládnou světu, takže si HBO zjevně prosadilo své "zlepšováky", rumunský seriál se tak stal záležitostí spíše evropskou a z civilně pojatého příběhu o organizovaných zločincích se stal postupně akční thriller, v němž všechno funguje mnohem více na efekt. Netvrdím, že byla druhá série špatná; já jsem se u ní tedy nenudil (s výjimkou úvodní epizody), ale často jsem pociťoval zklamání nad tím, že pro mě všechno ztratilo svou uvěřitelnost a že tvůrci sklouzli k obvyklé tuctovosti, která je mnoha krimi seriálům vlastní. / Poučení: Někdy jsou změny jen na překážku. ()

Epizoda 1 (2017) (S02E01)

Úvodní epizoda druhé sezóny u mě nezabodovala tak výrazně, jak se to podařilo dílům předchozí řady. Tam jsem si zvykl na poněkud svižnější tempo i zajímavější děj, kteréžto klady mi tady chyběly. Zpovykaní puboši ani svatební veselí mě nikdy nebrali, takže mě větší část děje první epizody příliš neoslovila, a prodloužená stopáž proto byla dost znát. Jasně, několik zajímavých momentů se tu vyskytlo, ale ve chvíli, kdy se opravdu začalo něco dít, vyjely závěrečné titulky a já jsem si zase jednou připadal jako chlapeček, kterému větší děcka sebrala na pískovišti kyblíček a zlomila lopatičku. Novou! / Poučení: V autě si vždy zapínej pásy a doufej, že při případné nehodě nedojde k požáru. ()

Epizoda 2 (2017) (S02E02)

Aha, tak se mi zase potvrdilo, že svatební veselí není nic pro mě a že mi umí pěkně pokazit atmosféru. Ve druhé epizodě se obřadně nekřepčilo, a rázem bylo všechno lepší. Relu se vrátil v obvyklé formě a z jeho mlčení bylo jasné, že na jeho slova dojde. Tvůrci se v tomto dílu vrátili k atmosféře první sezóny a udělali dobře, protože se s ní vrátila ta zvláštní nálada, při níž musím neustále počítat s tím, že k něčemu dojde. Zpravidla k něčemu nepříjemnému. Ještě musím dodat, že nemám rád provařená klišé z gangsterských filmů a seriálů, ale pro návrat mé oblíbené postavy to pro jednou přejdu. / Poučení: Když před tebou začne vést hlava místního organizovaného zločinu monolog o svých idylických představách, ujisti se, že nestojíš na igelitu. ()

Epizoda 3 (2017) (S02E03)

Tak jo, druhá sezóna se tímto dílem vydala ve stopách první řady, což je jedině dobře. Pravda, úvod třetí epizody mi zatím zůstal poněkud nejasný, jinak jsem se ale po všech stránkách skvěle bavil. Ano, tvůrci zapomněli na svatby i na permanentně protivnou manželku a raději seriál vrátili do tempa na jaké jsem byl u nich zvyklý, přihodili odpovídající atmosféru, nesklouzli k vyumělkovaným rozhovorům, ale soustředili se na realistické dialogy, které šly k jádru věci, mezi něž patřil například tento: "Co děláš?" "Chčiju." No jo, no, žádná velká romantika, tady se holt vycházelo spíše z reality. / Poučení: Právo útrpné je pěkné svinstvo, ale navzdory všem pochybnostem přináší výsledky. ()

Epizoda 4 (2017) (S02E04)

Po tomto dílu jsem konečně pochopil, o čem pojednával úvod toho předchozího; prostě jsem nezachytil další časoskok. Čtvrtá epizoda byla bezesporu kvalitní, atmosféra byla skvělá, děj zajímavý, jen jsem se nemohl zbavit pocitu, že mi události předchozí sezóny přišly jaksi uvěřitelnější a myslím, že měly i větší spád. Nechci rumunské tvůrce nějak výrazně kritizovat, protože se mi rozhodně starají o nevšední zážitky, ale přece jen mírně frflám, protože mi už předvedli, že jsou schopni lepších výkonů. No, a když se jednou namlsám, je to pak se mnou těžké. / Poučení: Hlavou poleno nerozštípneš. ()

Epizoda 5 (2017) (S02E05)

Nevím, čím to je, ale už to není, co to bývalo. Třetí díl druhé sezóny jsem chválil, ale od té doby děj jaksi slábne. Pátá epizoda sice nebyla špatná, ale asi mi vadilo, že už to celé nestojí na Reluovi. Tvůrci se evidentně rozhodli pro širší záběr, jenže to mi tak úplně nevyhovuje, protože se tak z druhé řady stává tuctová záležitost, jakých se točí víc než dost. Navíc to začíná vypadat, že mají na Balkáně moc rádi komiksy, jinak si totiž nedovedu vysvětlit rumunskou variaci na Jokera, která mě morově otravuje. Doufám, že se tvůrci (a potažmo celá série) v závěru vzpamatují a vrátí se ke kvalitám první sezóny. Doufám, ale nevěřím. / Poučení: Němý svědek, taky svědek. 4*- ()

Epizoda 6 (2017) (S02E06)

Pod čtyři pěticípé jsem jít nechtěl, protože se toho dělo vcelku hodně, tvůrci opět dostali do hry výbornou atmosféru a šestá, finální epizoda šesté sezóny nebyla vůbec špatná a u jiného seriálu bych mohl být snad až nadšený, jenže Rumuni umí o mnoho lépe a v této řadě to tak úplně nepředváděli. Stejně jako u předchozího dílu jsem se nemohl zbavit dojmu, že se tvůrci převelice snažili o to, aby byli světoví, čímž svému výtvoru v mých očích jen ublížili. Ten uvěřitelný děj, který si mě tak získal, se v obou posledních epizodách jaksi vytratil, a to je fakt škoda. / Poučení: Nezapaluj kamiony, není to ekologické. 4*- ()

Série 3 (2019) (S03)

Ve třetí sezóně se mi, bohužel, potvrdilo, že snaha HBO udělat z rumunského seriálu evropský projekt nebyla šťastnou volbou. První řada měla totiž něco, o co ta druhá rychle přicházela a o čem se té třetí ani nesnilo. Uvěřitelnost. Místo civilního pojetí, při němž jsem filmařům věřil každý moment a postavám každý dialog, se sympatická rumunská kriminálka změnila v rozmáchlý eurothriller se všemi zápory a jedno zklamání střídalo druhé. Ne, ne, třetí série mi neudělala radost, protože v ní, na rozdíl od výše zmíněných záporů, chyběl i původní, nenápadný, suchý humor. A ani skvělé úvodní titulky, které jsem v obou dřívějších sezónách nevynechal ani u jedné epizody, neunikly "zlepšení". / Poučení: To je tak, když se kvalita nahrazuje kvantitou. 4*- ()

Epizoda 1 (2019) (S03E01)

Ale no tak! Co vám ty skvělé úvodní titulky udělaly, že jste do nich museli dodat cosi jako dynamiku? "Komu tím prospějete?" Lépe než major Šebek bych svou frustraci nevyjádřil. Tak jsem se vybil hned ze startu, abych mohl pokračovat ve střízlivějším duchu. Rumuni dál plují v kurzu určeném HBO a dělají všechno pro to, aby se za výsledek nemuseli stydět. Po zhlédnutí první epizody třetí sezóny můžu konstatovat, že se jim to zatím daří. Se ztrátou původní prvořadé kvality jsem se už smířil a budu teď s nadějí vzhlížet k tomu, že si seriál ve své třetí řadě udrží alespoň svou kvalitu druhořadou. Po úvodním dílu jsou karty rozdány vcelku jasně, atmosféra mě potěšila, děj mě nezklamal, takže se za ty čtyři kousky nemusím sám sobě omlouvat. / Poučení: Chytit krtka je jedna věc, ale co pak s ním, když je to chráněný živočich? ()

Epizoda 2 (2019) (S03E02)

Tento díl byl pro tento seriál poněkud netypický. Atmosféra byla tradičně na výši, ale děj druhé epizody se mi zdál být přece jen slabší než obvykle. Myslím, že se v tomto názoru nepletu, protože mi tvůrci nabídli pro srovnání závěrečnou (zhruba) čtvrthodinu, která byla naopak nabita událostmi. Ve výsledku se tak z uvažovaného trojhvězdí stal slabší kvartet, protože jsem to finální vzedmutí kvality musel patřičně ocenit. No jo, z toho, co píšu, je jasné, že u mě třetí řada na první sezónu citelně ztrácí, ale faktem zůstává, že mě seriál stále baví a nesleduji ho jen ze setrvačnosti. / Poučení: Kokosový ořech je tvrdší než pomeranč. 4*- ()