Rozmarný duch

• Veľká Británia Blithe Spirit

Rozmarný duch naplňuje představu o typickém díle Noela Cowarda mnohem přesněji než Moře, náš osud. Vznikl podle veleúspěšné Cowardovy divadelní hry z roku 1941, o niž jevili zájem filmaři na obou stranách oceánu. Dramatikův vztah k americké továrně na sny byl ovšem proslule zahořklý, nabídl ji tedy svým partnerům ve společnosti Cineguild. Davidu Leanovi se do ní ale příliš nechtělo, zejména proto, že - jak se poměrně právem domníval - duchařská komedie nebyla jeho šálkem čaje. Jeho společník, výkonný producent Anthony Havelock-Allan, ovšem vznesl argumenty, jimž Lean neodolal - poukázal na to, že po dvou dramatech (Moře, náš osud a Ten požehnaný rod/This Happy Breed, 1944 také podle Cowardovy divadelní hry), by pro něho jako režiséra bylo záhodno vyzkoušet nový žánr a navíc, že filmová adaptace oblíbené jevištní komedie by mohla jejich společnosti přinést kýžený zisk.
Z hlediska dobové produkce nebyla Leanova režie Rozmarného ducha nijak nepatřičná - až na několik čestných výjimek plnily britská kina během války ryze oddechové žánry, které měly vyčerpané obyvatelstvo rozptýlit a zabavit.
Coward si byl svou hrou jistý a než odjel bavit vojáky na frontu, instruoval Leana: „Prostě to jen vyfotografuj, drahý chlapče." Jenže drahý chlapec věděl, že sebevtipnější zápletka, odehrávající se v jediném salónu, v kinech neuspěje a postupoval jako každý rozumný filmař: kde jen mohl, vyvedl trampoty spisovatele detektivek Charlese Condomina do exteriérů. Příběh zůstal v podstatě týž: Charles by se pro svou novou knihu rád poučil o médiích a jiných šarlatánech a pozve tedy na večeři madam Arcati. Bláznivá stará dáma sice budí jen smích, přesto se jí (nejspíš omylem) podaří přivolat ducha bývalé paní Condominové, která je viditelná jen pro Charlese a nové paní Condominové příslušně pije krev. A to je jen začátek...
Coward viděl při své návratu až hrubý střih, upřímně se mu nelíbil a obvinil Leana, že zmrvil to nejlepší, co kdy napsal. S odstupem je ale zřejmé, že neměl pravdu. Divadelní původ je na filmu samozřejmě znát, ale Leanova filmařská snaha, vesměs kvalitní herecké výkony (strhující je zejména Margaret Rutherfordová - jinak také proslulá slečna Marplová - v roli madame Arcati) a především Cowardovy dialogy (při jejichž inscenaci Lean prokázal, že o humoru přece jen něco ví) zaručují příjemnou zábavu i dnes. (Letní filmová škola)

Orlau32

Roztomilá duchařská komedie, která by ještě dnes svým charmem a vtipem potěšila diváky. Protože jsem to viděla před více jak 60. lety už si přesně obsah nepamatuji a rovněž nevím zda to byl černobílý film nebo barevný. V každém případě si ale pamatuji, že jsem se úžasně bavila. Nebo to bylo tím, že mi bylo 16 ? ()

kaylin

Z divadla na filmovém plátno, ale v režii Davida Leana to asi nemohlo dopadnout špatně. Nemyslel jsem si, že mě film zaujme, přece jen jsem měl trochu předsudky k jeho věku, ale jak se ukázalo, naprosto zbytečně. Tohle je i po sedmdesáti letech velmi zábavný film, který si mě hýčkal příjemnou atmosférou a vtipem. ()

Lanark

Lehká konverzační komedie s načernalým humorem a sympatickým obsazením. "Tvoje bývalá zesnulá žena byla určitě přízemní." "To se pleteš, nebyla. Bohužel teď už je." :) ()

Han22

Původně to bylo na 3*, protože Rozmarný duch se rozvíjí jako obyčejná konverzačka. Středostavovský spisovatel s manželkou si pozve obskurní jasnovidku a té se čistě náhodou podaří vyvolat spisovatelovu první ženu. Nastává kolotoč hádek a nedorozumění, postavy si vyměňují geniální jízlivosti a ironické poznámky. Ta pravá zábava začne ale SPOILER až když se duchem stane i druhá žena. Vymítání duchů doprovázané shazujícími komentáři je geniální a závěrečná pointa mě moc pobavila. Rex Harrison dokázal zahrát řádného snoba i 20 let před My Fair Lady, obě neznámé herečky mu zdatně sekundují a celý film si pro mě krade praštěná jasnovidka v podání Margaret Rutherfordové. Takže nakonec jasné 4*. PS: Oscara za efekty jsem moc nechápal, duchové jsou prostě ženy natřené na zeleno. Nicméně v rámci pěkných barviček Technicoloru to vypadá celkem dobře. Komedie roku 1945. ()

pollstro

Nadpřirozená duchařská komedie postavená na divadelní hře, která překvapivě a hravě vytváří zajímavou souhru typicky anglické kultury a amerického žánru screwballové komedie. Radostně rychlé, svižné a v dialozích díky bohatému hereckému složení vtipné. Navíc v kombinaci s nápadnými speciálními efekty a barevně hravou kamerou s technologií Technicolor se jedná o skvělý vizuální filmový zážitek, který je na svoji dobu vzniku vskutku nevídaný. Ačkoliv teatrálnost samotného příběhu je viditelná a v jistých místech omezující, přesto je Lean schopen do celého filmu protlačit svoji filmařskou snahu oprostit se od divadelního pocitu různými detailními úpravami. ()

Jester_X

Typicky britská komedie nasáklá duchařinou. Lean svým mistrovstvím udělal z filmu více než pouze natočené divadlo. Hlavní hrdina stojí mezi dvěma manželkami, z nichž jedna je již mrtvá. Ve skutečnosti nestojí ani o jednu, což nakonec potvrdí odhalení pravého média. Snímek stojí na břitkém britském humoru a výtečném výkonu Rexa Harrisona, který si uchovává eleganci za každé situace. ()