Americký satelit fotografuje presun sovietskej rakety vo vysokých zasnežených horách. Zvláštny kuriér prinesie fotografie do strediska americkej výzvednej služby. Veliaci generál dá príkaz, že sa rozdelia na dva tímy: jeden bude plniť úlohu a druhý bude slúžiť ako návnada. O tom, kto sa stane ich členom, rozhodne test, ktorého sa zúčastní mnoho záujemcov o diplomatické služby. Skúškami víťazne prejdú Emett Fitz-Hume, tlačový hovorca Ministerstva zahraničia USA a šifrant obranného spravodajstva v Pentagone Austin Millbarge, - nie preto, že boli najlepší, ale preto, že podvádzali a dá sa predpokladať, že budú klamať za každých okolností. Najskôr absolvujú špeciálny výcvik, a potom sú vysadení nad Pakistanom, odkiaľ sa po strastiplnej ceste, plnej nebezpečenstva a kurióznych situácií, na príkaz špionážneho centra dostanú cez Pamir až do Dušanbe. Na hraniciach stretnú doktorku Karen Boyerovú, s ktorou sa stretli vo vnútrozemí ako s bakteriologičkou zo skupiny humanitárnej pomoci Lekári bez hraníc. Pochopia, že Karen je rovnako ako oni špiónkou. Ona so svojím kolegom tvorila aktívnu skupinu agentov, zatiaľ čo oni dvaja boli iba návnadou, ktorá mala odpútať pozornosť. V prestrelke na hraniciach však Karenin partner zahynul. Rozhodnú sa teda zjednotiť sily a ďalej pokračovať spoločne. Pokiaľ by sa misia nepodarila, hrozí vypuknutie tretej svetovej vojny... (oficiálny text distribútora)

Dzin01

Asi jedna z nejlepších amerických komedií podobného ražení. Sice se na první pohled jeví jako americká šaškující klasika, ale když se podíváme podrobněji, je tomu jinak. Postavy mají jasně definované charaktery, které se rozvíjejí, jednají logicky a není to jen o tom, jak na sebe vršit jeden gag za druhým. Celý příběh dobře plyne a herci odvádějí také dobré výkony. A popravdě, po shlédnutí jak vypadá polovina příslušnic sovětské armády bych v ní chtěl sloužit. :-) ()

MATADOR

Docela se divím, kolik mých přátel vidělo tento film. Aniž bych to věděl pustil jsem se do něj. Několik opravdu povedených fórků, ale nedokáže zachránit tu nicotu, kterou jsou obehnány. Ke konci jsem už jen sledoval něco a ani moc nechápal. ()

Joe321

Jakkoliv mám Chase a Aykroyda rád, tohle bylo přece jenom slabší. Tempo je pomalé, fórků a hlášek pomálu. Začátek je nadějný, ale pak film začne spomalovat, aby se někde za půlkou zase vynořil (vysvobození Chase, skvělá scéna) a pak opět klesl. Sálají z toho skvělé osmdesátky, ale i tak jsem se u toho bohužel docela nudil. Možná jsem neměl tu správnou náladu. -"Every minute you don't tell us why you are here, I cut off a finger." -"Mine or yours?" -"Yours." -"Damn!" ()

rakovnik

Skvělá parodie na špionážní filmy, kde excelují Chevy Chase a Dan Aykroyd. Jejich převleky, akce a hlášky jsou brilantní. Kéž by byl svět tak jednoduchý jako v době, kdy film vznikl (všimněte si, kdo je s kým, kdo proti komu). ()

Hennes

Chtěl jsem zkouknout dvě parodie za sebou. VELKEJ BIJÁK jsem nedokoukal a tento snímek byl ale úleva po předchozí hovadině. Vtipný snímek z období "studené" války s množstvím ne sice originálních, ale přesto povedeně natočených gagů. Pohodový snímek na sychravé odpoledne. ()

Martin741

Komedia, v ktorej sa US styl humoru konecne aspon trochu priblizuje Europskemu. Obcas sa da aj zasmiat, Chevy Chase mal v 80. rokoch cosi do seba, ale na legendy - Stan Laurel, Oliver Hardy, Pierre Richard alebo Jack Lemmon, stale nema, dokonca aj vyborny Styv Martin je vyssie nez Chase : 80 % ()

honajz2

Není to špatné a funkčních vtipných scén tu naštěstí není málo, ale od Landise jsem čekal víc. A hlavně mi začíná připadat, že mám na výběr jeho filmů stále větší smůlu, protože tohle bylo zase o stupínek slabší, než Cesta do Ameriky, kterou jsem viděl jako poslední. Ono je to i tím že mi moc nesedla ústřední komická dvojka (přičemž Aykroyd samotný je ok, ale s Chasem mi moc dohromady nešel) a že i přes pár zajímavých nápadů z toho mám poměrně průměrné dojmy, že ani nemám zájem to vidět někdy znova. Takže se na to dá podívat, ale u Landise jsem se bavil víckrát a lépe u skoro čehokoli jiného, co jsem od něj zatím viděl... 3* ()

cariada

Dobrá komedie ,skvělý herci. Udělat agenty ze dvou neprktických smolařu co při testech do tajných služeb podvádá,byl prazvláštní tah ,ale jak je vidět chytrý hlavy ví co dělají. A tak je vysadí někam na blízký či dálný východ. Nakonec jsou nucení ze sebe dělat chirurgy a operovat, což samozřejmě neumí. Nakonec se ukáže byli vysláni jen jako návnada ,ale naštěstí se dokážou ubránit. A dokonce na závěr vyhrajou střední evropu pro Amíky ,škoda že to tak nebylo i ve skutečnosti ,nemusela být sametová revoluce. ()

C0r0ner

I přes dobré osmdesátkové obsazení jsem byl překvapený, jak stupidní a nevtipná tahle komedie byla. Reference přitom byly docela pozitivní a tak jsem neváhal si tento film pustit. Zklamání bylo opravdu velké, protože jsem se za celou dobu nedočkal jediného podařeného vtipu a ani scénář nestál za nic. 40% ()