Alexandr Veliký

• Česko Alexander Veliký (viac)
Nemecko, 2014, 2x44 min (Alternatívna 88 min)

Jednou z nejúžasnějších postav v dějinách lidstva byl Alexandr Veliký. Mladý vládce a vojevůdce rozšířil říši svého otce z Makedonie přes Egypt až po Indii. Mnohými je Alexandr považován za nejlepšího vojenského stratéga všech dob. Jeho život se nevyhnul všemožným dramatickým momentům, ať už to byly mocenské boje, dvorské intriky, tělesný chtíč nebo nestřídmost. V tomto výpravném dokumentárním dramatu bude divákům prostřednictvím Alexandrova otevřeného charakteru přiblížena kultura a historie zeměpisných oblastí, které ovládl. (TV Spektrum)

JASON_X

Bývali Řekové statní rekové... Tenhle hraný dokument je jistě mnohem fundovanější a informačně bohatší dílo, než Stoneova velkofilmová břečka z r.2004. Mch. vždycky mě zajímalo, jakými cestami by se odvíjela historie, nebýt Alexandrovy předčasné smrti. Na druhou stranu nikterak si podobné velké dějinné postavy neidealizuju, nijak mi neimponuje Alexandrova (stejně jako třeba i Napoleonova) neskromnost, nenasytnost, neschopnost v nejlepším přestat, snaha prosadit svou vůli za každou cenu i proti vůli svých poddaných, potažmo když je k jejímu prosazení nutná mravenčí práce desetitisíců bezejmenných kmánů. Holt prostému makedonskému pěšáku byla milejší nějaká ta výslužka a domek ve staré dobré Helladě, než dojití na "konec světa", perské hadry a přechodné bydliště v Babylónu. ()

Arsenal83

Vynikajúce spracovanie skvelého vojvodcu a jeho vojenskej geniality. Žiadny trápny hollywoodsky nikomu nič nehovoriaci film, ale krásny popis danej doby, situácie, konkrétnych zbraní i taktík dvoch veľkých nepriateľov, Alexandra a perzského kráľa Dareia. ()

bohemia_regent

Díly: 1) Na cestě k moci, 2) Až na konec světa. -------- V titulcích (obou dílů) seriálu uvedeno: režie (pouze) Christian Twente, Martin Carazo Mendez; koprodukce Německo / Rakousko. ()

Everyone

Známá fakta (původ, výchova, boje, strategie, nepřítel, osobnost, genialita, slabost, touha, způsob myšlení, diplomatická a vojenská inteligence, přátelé, nepřátelé, motivace,...), ale zpracováno živě, lidsky a se soudobým kontextem, náznak myšlení a propojenost (ovlivněnost s mýty a legendami "Starých Řeků" - hrdinů, bohů, apod.), byť ve zkratce (2x50 min). ()

Dragoni

Příběh Alexandra Velikého (Makedonského) v částečně hraném dokumentu, který vypráví o tomto velkém vojevůdci, který se nepopiratelně zapsal do historie. ()