Hudební klauni Rik a Rak, otec Švamberk s dcerou Zdeňkou, se bídně protloukají po poutích. Zdeňka prozradí starému klaunovi Tomovi, že její otec vyrůstal na nedalekém zámku Lípově, ale jeho otec ho vydědil kvůli sňatku s komediantkou. Na Tomovu radu pošle Zdeňka dědečkovi svou reklamní fotografii s prosbou o setkání. Je skutečně pozvána na zámek, ale protože ji dědeček považuje podle oblečení na fotografii za muže, musí Zdeňka dál vystupovat jako vnuk. Dědeček najme vychovatele a Zdeňka se do mladého a pohledného Jiřího brzy zamiluje. Na zámek příjíždí dědečkův přítel s dcerou Lídou, které se Jiří trochu dvoří. "Zdeňkovi" však prozradí, že se mu více líbí romantické typy, jako je tajemná doňa Isabella na obraze v hale. Na kostýmní večírek se proto Zdeňka vydá v převlečení za Isabellu a získá Jiřího srdce. Aby vyhnali Lídu ze zámku, převléknou se Zdeňka a věrný sluha Dominik za strašidla. Zdeňčino tajemství je však prozrazeno a zahanbená Zdeňka odchází. Ale dědeček, doprovázený Jiřím, ji vyhledá a s oběma, synem i vnučkou, se smíří. [NFA.cz]

Antonín Novotný, beau českého prvorepublikového filmu, se ocitne v klepetech roztomilého Raka z dua Rik a Rak. Věra Ferbasová hraje hudebního klauna, vystupujícího ve dvojici spolu se svým otcem. Režisér Karel Lamač zde vytvořil remake vlastního filmu Mladý hrabě, roli Ferbasové v tomto původním německém snímku z roku 1935 hrála Anny Ondráková. [Ponrepo, promítací síň NFA, říjen 2009] (oficiálny text distribútora)

NinadeL

Film zrající jak víno, i když je to o poznání levnější remake. Věra není Anny, to je jasné, ale Lamač ji už měl vychovanou taky moc pěkně... mou malou Zdeňku! :) ()

elizabeth_ba

Jsem si jista, že autor scénáře Felix de la Cámara a i režisér Lamač někdy museli vidět tento Velasquezův obraz infantka Margarita, i když z ní pak ve filmu udělali Isabellu. :-)) Vcelku svěží a vtipná komedie, no a Věrka Ferbasová v plovací vestě a Toník Novotný v plavkách a županu rozhodně na ohodnocení těmi čtyřmi hvězdičkami byli. Na rozdíl od spolukomentátorů mě ostatní převleky Věrky alias Zdeňky či Zdeňka ze Švamberka zas až tak nenadchly, i když musím přiznat, že v nich byla dobrá (např. převlek z obleku do šatů a zase zpět) a vlastně dobrá byla i jinak – (Copak má levhart blechy? či O sto gramů?! Nejmíň o půl kila!). Film s Anny Ondrákovou a Hansem Söhnkerem jsem, bohužel, neviděla, a tak nemohu porovnat, ale těžko říci, jestli bych pro objektivní srovnání byla já ta pravá, protože pro mě Toník Novotný kouzlo má a vydržela bych se na něj dívat i mnohem déle než 85 minut, jež měl tento film (na něhož jsem se podívala především kvůli němu) a je mi srdečně jedno, zda v něm ostatní vidí manekýna či (herecké) prkno… (Prkno, plkno, a nadto ještě přiostřené, vida jaké neblahé asociace to pouhé slovo ve mně vyvolává). Aspoň nepřehrával jako mnozí jiní, kteří byli spíše doma v divadle než před filmovou kamerou… V dalších rolích byli tradičně skvělí i Trégl, Pištěk a Marvan, i když poslední dva jmenovaní zde nedostali moc prostoru. ()

Marthos

Hrabě Felix Achille de la Cámara, jakkoli kontroverzní ve svých osobních postojích, vymýšlel vtipné, bláznivé náměty, které slavily úspěch i na filmovém plátně. Pozor, straší! je výborná situační komedie s neopakovatelnou duchařskou atmosférou, v níž naplno září ženský klaun v sukních, tedy populární Věra Ferbasová, která tu střídá jeden lepší převlek za druhým – cirkusového klauna, rozpustilého mladého gentlemana s neomalenými způsoby, profesora Pickarda, Napoleona, donu Isabelu a dokonce strašidlo s balónky na ramenou. Příliš nevadí, že partnerem Ferbasové je jako vždy unylý milovník Novotný, koneckonců po ruce je ještě skvostný Trégl, Pištěk a Marvan. Nadto tajuplný hradní komplex, dostaveníčka v altánu, tygří hrátky a cirkusová manéž. Kdo miluje styl Lamačových veseloher, bude spokojen, kdo nikoliv, má co dohánět. ()

pytlik...

Námětem podobné filmu "Holka nebo kluk", kde se v podobné roli plácala Adina Mandlová, která se ale pro komediální postavy nehodí (neb neumí moc hrát a tak je výborná pouze v rolích protivek, kde hrát nemusí, stačí se chovat přirozeně). To Ferbasová je jiné kafe... na tu se podívám a hned se chechtám, ani nemusí promluvit. ()

• Natáčanie filmu prebiehalo na zámku Žleby a na zámku v Pruhoniciach. (dyfur)