Čarodějova nevěsta - Série 2

(séria)
Japonsko, 2023, 9 h 36 min (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Kore Jamazaki (komiks)

Kamera:

Majo Suzuki

Rjóta Takeuči, Acumi Tanezaki, Mucumi Tamura, Kótaró Nišijama, Minami Cuda, Satoši Hino, Maki Kawase, Seiičiró Jamašita, Kóki Učijama, Aja Endó, Reina Ueda (viac)

Jeoffrey

Za mě obrovské překvapení! Po první sezóně i následném OVA jsem už ztrácel naději, že tomuhle světu někdy znovu plně propadnu (jako kdysi u úplně prvního OVA dílu), ovšem tahle série dokázala prakticky nemožné. Nevěřil bych, že k tomu, abych si užil Čarodějovu nevěstu bude třeba přidat (speciální) magickou akademii, ale je to tak. Co se přesně změnilo? U OVA série jsem jasně definoval problém, který s Čarodějovou nevěstou mám, napsal jsem, že autoři „nedokáží celý ten svět náležitě prodat a ani kolem něj vybudovat silný příběh“ – tohle tvrzení je nyní minulostí. Bylo však třeba celý svět rozšířit a prohloubit, k čemuž právě pomohla ona magická akademie. Jak přesně? Ten svět díky ní najednou dostal nový rozměr a velikost, už to nebylo jen přímočaré objevování různých mytologických zvířátek někde na venkově a příběh už nepracoval jen s pár vyvolenými postavami, kolem kterých budoval drama. Najednou jsme se dostali do širokého magického světa, viděli jsem, že mágové mají školu, která navíc není jen trapná kopírka Bradavic alá Mashle, ale funguje na vlastních pravidlech, je zajímavou kombinací klasické školy a té magické. Najednou vidím svět, v kterém žije kromě mnoha kouzelných stvoření i spousta lidí, celé magické rody s jejich vlastními ambicemi a plány. V rámci děje poznávám hodně nových postav a hned kolem několika z nich se něco děje, příběh už není tak přímočarý, větví se, má různé odbočky, občas se zase někde spojí. Konečně jsem si připadal pohlcen vším, co vidím a u každé nové linky, která se začala odvíjet jsem se jen usmíval a v duchu si říkal „Let them cook…“. Co je ještě lepší, je fakt, že podstatná část toho, co se zde rozjelo se podařilo i dostatečně uspokojivě zakončit, což by se nepovedlo, pokud by seriál kvalitně nepracoval s postavami a nedokázal u mě vzbudit o ně zájem. Dobře, třeba u Philomely to celé bylo ovlivněné také tím, že jsem měl v paměti příběh samotné Čise a viděl tam ty různé drobné paralely, díky kterým jsem tu první dokázal litovat a tu druhou obdivovat, kam se už posunula – takže se ukazuje, že i ta pro mě prázdná první sezóna možná tak úplně prázdná nebyla, nebo že minimálně měla svůj význam. Takže příběh za mě vynikající s uspokojivým koncem, magický svět je konečně opravdu kouzelný, ale i hluboký a poutavý a já chci vědět víc nejen o jeho tvorech, ale i o všech těch lidech, kteří v něm jsou. Měla pro mě tahle série nějaké nedostatky?  Popravdě se zde konečně projevila změna studia (u OVA série jsem tak velký rozdíl ještě neviděl) a bohužel vizuálně už to není tak úžasné a bezchybné jako první série, kterou dělal WiT. Přišlo mi, že Studiu Kafka, ač dělalo, co mohlo, už ke konci druhého partu docházel dech, občas si hodně pomohli počítačem a občas se objevilo i nějaké to menší zaškobrtnutí, některé scény by chtěli víc prokreslit… - zkrátka jako celek to bylo tentokrát o něco méně vizuálně podmanivé. Ovšem i tak jsem si tuhle sérii užil, jsem zvědavý, co bude dál (pokračování je víceméně potvrzené) a jsem rád, že po sedmi letech můžu zase jednou dát Čarodějově nevěstě nejvyšší hodnocení. 8,7/10 () (menej) (viac)

Hees

Prvá séria bola zdĺhavým komorným predstavením o dvoch postavách, druhá séria je niečo absolútne iné, ale stále s dôrazom na postavy, tentokrát je ich omnoho viac. Hlavná hrdina Chise spolu s Eliasom menia prostredie na úplne iné a to spolu s veľkým množstvom nových postáv, k môjmu prekvapeniu tomuto anime výrazne pomáha. Síce novým prostredím bude proste obyčajná škola pre kúzelníkov a mágov, ale nakoniec to vôbec nevadí, že to je takéto obyčajné zaužívané prostredie. V prvom rade ide totiž o to, že nové postavy majú medzi sebou veľa rôznych vzťahov a medzi sebou rôzne komunikujú. Ústrednou postavou sa často stáva zaujímavá Philomela, ktorá to mala v detstve naozaj ťažké. No Philomela nie je jediná čo si prežila svoje, každá nová postava mala nejaké svoje trápenie a Chise tu pôsobí ako hromozvod pocitov jednotlivých hrdinov a tak isto ich podpora. Elias ide často do úzadia a vzťah medzi ním a Chise sa tu viac menej buduje veľmi pozvoľna a tak by som povedal, že romantiky máme výrazne menej. Romantiky by sa malo dať možno do "" úvodzoviek, lebo aj romantika v prvej sérii bola taká no "nevšedná" a "nekonvenčná" pre to, lebo vzťah medzi hlavnými postavami má viac vrstiev. Jednotlivé príbehy nových vedľajších postáv sú vynikajúce nie len samé o sebe, ale sú vynikajúce aj tým, že medzi sebou majú vzťahy, ktoré si berú z minulosti a postavy majú medzi sebou aj nejaké očakávania. Napríklad teda Philomela je tým pádom pod tlakom z veľa strán a nie len pod tlakom, ktorý vytvára sama na seba. Musím tiež povedať, že som si myslel, že zloduch je niekto iný ako nakoniec bol a tak ma anime dokonca prekvapilo, ale to bolo pre to, lebo som si myslel, že to bude trocha viac zamotanejšie, ale nakoniec mi to nejak extra nevadilo. Ďalším zvláštnym prvkom je faktor náhody a toho, že ako keby hrdinovia nemali vlastne väčšinou nič pod kontrolou a často len šťastím či náhodou dokážu vyhrať či prehrať. Už prvá séria bola vynikajúca na budovanie vzťahov medzi postavami, síce to bolo veľmi pomalé, ale ukázalo sa, že toto je vlastne výraznou prednosťou tohto diela. V druhej sérii sme toto povýšili na budovanie vzťahov, predstavovanie minulosti naozaj zaujímavých postáv a ešte lepším rozprávaním príbehu a zároveň na lepšie vybudované prostredie obsiahlejšieho sveta ako sa to zdalo predtým. Z tohto dôvodu sa zdá, že aj slabšia prvá séria mala svoje výrazné miesto, ktoré nastolilo najprv trend pomalšieho rozprávania príbehu, ale aj to, že v druhej sérii nám vlastne vôbec nechýba to, že Chise a Elias spolu "nehrkútajú" (nemajú romantické dialógy). Vo svojej podstate som prekvapený kvalitou a Part 2 je vynikajúci, lebo môže stavať na tom čo všetko sa stane v Part 1. ()