Skala

• Česko Skála (viac)

Brigádny generál Francis X. Hummel (Ed Harris) dlhé roky velil tajným operáciám. Stratil počas nich množstvo mužov a s trpkosťou sleduje, ako nevďačne sa k nim a ich pozostalým vláda zachovala. Keď jeho žiadosti nemajú žiadny efekt, rozhodne sa generál konať. Spoločne so svojím komandom prepadne sklad zbraní, odkiaľ ulúpi rakety s chemicko-biologickou látkou V.X. Opevní sa v zrušenej väznici Alcatraz, prezývanej Skala, s takmer stovkou rukojemníkov a pätnástimi raketami namierenými na blízke San Francisco sa potom spojí s riaditeľom FBI a vysloví mu svoje požiadavky. Vláda má do dvoch dní previesť na špeciálne bankové konto sto miliónov dolárov, ktoré poukáže rodinám mužov, čo počas tajných operácií zahynuli. Ak sa tak nestane, odpáli rakety s jedom, z ktorých každá dokáže zabiť šesťdesiat až sedemdesiat tisíc ľudí do siedmich sekúnd. Pentagon sa rozhodne vyslať na ostrov špeciálnu jednotku, ktorá by zneškodnila bomby i Hummela s jeho ľuďmi. Kým o bomby sa má postarať odborník na chemicko-biologické zbrane Stan Goodspeed (Nicolas Cage), ktorý však nemá skúsenosti s akciami v teréne, dostať komando nepozorovane do pevnosti je donútený postarší väzeň John Patrick Mason (Sean Connery), bývalý britský agent, ktorému sa pred tridsiatimi rokmi ako jedinému podarilo z Alcatrazu ujsť. Výborne pripravení Hummelovi muži však komando odhalia a zlikvidujú. Prežije iba Mason a Goodspeed, ktorý zahorknutého väzňa presvedčí, aby mu pomohol zlikvidovať rakety, ktoré ohrozujú mesto. Spoločne sa im podarí preniknúť do miestnosti, kde je uložená väčšina rakiet a zneškodniť ich vyňatím a zničením spínača. V okamihu, keď zostávajú posledné tri rakety, ich však odhalia a chytia. Podarí sa im síce ujsť z ciel, kam ich teroristi zavreli, ale v tej chvíli už štartujú z leteckej základne lietadlá, ktoré majú ostrov zlikvidovať pomocou špeciálnych bômb... (TV JOJ)

Suchoš

Pro mě nejlepší akční film všech dob, který bude jen těžko někdy překonán. Zajímavý příběh, skvělá akce a výborný Sean Connery (pro nějž mám tak trochu slabost) - co více si přát? ()

SONYAGENT

Skála, Con Air a Face to Face.. Tři pro mě nejlepší akčňáky s Nicolasem Cagem. Přitom v každém filmu byl naprosto odlišným hrdinou či záporákem. Tak i tak TRIODE GUSTO PATROLLO. Skála má perfektní zápletku, skrývá mnohá tajemství v podobě Alcatrazu a herecké obsazení je též velmi vkusně vybranné. Stárnoucí vezeň, mladý špagetka a neústupný, drsný a přesto lidský terorista předvádějí emočně vypjatý a co se efektů týče, perfektní thriller se sice předvídatelným koncem, ale přesto neskutečnou úlevou.. Michael Bay je mistrem těchto hluchých áček a vyšponoval svojí práci o dva levely výše. 88% ()

Radim98

Film, který i po letech dokáže strhnout stejně, jako John Patrick Mason dokáže i po letech v cele složit komando námořníků. Zajímavé prostředí, dobře vymyšlená zápletka a vysoké tempo tohohle filmu mě asi nikdy neomrzí. To vše podpořené tou dobou ještě zdaleka neoposlouchanou a v tomto případě hodně kvalitní tvorbou Hanse Zimmera mě přímo vybízí udělit nejvyšší možné ocenění. Nejzajímavější postavou je tu pak generál Hummel ve skvělém podání Harrise, coby ten nejsympatičtější záporák, pro kterého jsem truchlil snad víc, než kdyby zemřel hlavní hrdina. Za mě rozhodně 5 hvězdiček. ()

Tomulka

Hodně dobře provedená akční záležitost. Sean Connery a Nicolas Cage mají proti sobě výborně hrajícího Eda Harrise. Sean zahrál očekávaně Cage mi moc neseděl jako chemik ale ED Harris perfektní americký vlastenec. Kdyby si tvůrci odpustili některá hrozná klišé akčního žánru tak bych dal pět hvězdiček, ale takhle jen čtyři. Jinka tento akční film rozhodně doporučuji na zkouknutí. ()

Latec

Tak ja neviem, ja som sa vždy pri tej Skale nejako nudil...ono to všetko vybuchuje a tak, no...nejako tam nevidím šťavu, v tých výbuchoch. A Connery vie aj lepšie. ()

Snakefinger

Akční údálost století. Přesvědčivý námět, kamera, herci, nápad.... úžasné. Film, který se dá vidět znovu a znovu. Sean Connery je naprosto okouzlující. ()

chosan

Bezpochyby nejlepší Caigův film, na který bych se mohl dívat stále dokola je vidět že Bay je ve svém oboru akčních filmů v současné době nejlepší režisér pro mě jasných 99%. ()

Chlo0opek

Tohle je holt klasika, která se v mém hodnocení drží již dlouho vysoko-pevně jako skála:) Herci super zahráli své role, příběh také dobrý, i přes jeho délku dokáže udržet diváka v pozornosti. Zkrátka nemám, co bych dodal. ()

DejnaDee

Skvěle natočený akční film s ještě skvělejšími hereckými výkony (Sean Connery, Nikolas Cage a Ed Harris) Kvalitu filmu podrhuje i velice působivá a podmanivá hudba (Hans Zimmer ). Pro mně je tento film stoprocentní jednička v akčních filmech. ()

Whoossain

Parádní podívaná, která ani po 15 letech nenudí. Myslím, že právě díky těmto filmům se žánr akčního filmu transformoval z "hrouda svalů proti všem" do "běžná postava proti všem" (nic proti Rambům a Komandům, na kterých jsem vyrostl). Do dnešních dnů si zde bere inspiraci řada tvůrců včetně videoherního průmyslu (nezapomenutelná mise ve sprchách z Modern Warfare 2). Skála nepostrádá vtip, vrchovatou dávku akce, herecké výkony, které se dle jmen zúčastněných dají očekávat, ani nějakou tu romantiku. Zkrátka zábava, kterou si kdykoliv rád zopakuji. ()

Pointed

Už jako malý jsem tento snímek miloval, koukal jsem na něj skoro pořád. A přesto mě tento film stále neomrzel, kdykoliv když ho dávají v TV, tak se rád podívám. Navíc, podle mě je to nejlepší akční film, co jsem viděl, k tomu neuvěřitelně chytlavý soundtrack od Mistra Hanse Zimmermana. Kupodivu i na tu dobu je jen málo chvil, kdy pochybujete o realitě. ()

zurivymlok

Neohroženými akčními vládci jsou u mě série Smrtonosná zbraň, Smrtonosná past a Nepřítel státu. Skála, ač za touto silnou trojkou, se s nimi může bez problému měřit. Určitě nejlepší film Michael Baye. Jedinou kaňkou je ten za vlasy přitažený konec (celá akce s tou kuličkou). ()

Jevablo

Můj oblíbený thriller. Když se na něj díváte podesátí, už vidíte všechny ty nelogičnosti, fráze, absurdity typu injekce do srdce apod., ale do té doby super akčňárna s dobrým dějem a pořádnou dávkou napětí. Skvěle odvedená práce i na scénáři: až na první minuty to odsýpá a nemilosrdně spěje k pořádnému boji (který sice nakonec v podstatě nepřijde, ale vlastně to ani nevadí). Veškeré akční scény mají 1+. Speciální body za Conneryho a (překvapivě) i velmi věrohodného Cage. ()

e-pilot

Opakováním ztrácí na "kvalitě zážitku z koukatelnosti". Poprvé ***, podruhé ** a potřetí *. Radši už se na něj nebudu nikdy dívat, abych nemusel v hodnocení sáhnout až k odpadu! ()

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

Nicolas Cage neschopným únoscem

Nicolas Cage neschopným únoscem

17.05.2015

Asi vám neuniklo, že je kariéra Nicolase Cage, ehm... hodně zajímavá. Občas se sice objeví filmy jako Kick-Ass, Joe nebo Croodsovi, jinak ale diváci jen zdrceně vzpomínají na časy Skály, Con Airu a… (viac)

Michael Bay se vrátí do reality

Michael Bay se vrátí do reality

19.03.2014

Fanoušky eRkových akčních klasik jako Skála a Mizerové jejich režisér Michael Bay v minulých letech asi moc nepotěšil. S výjimkou bizarnosti Pot a krev se totiž uzavřel do světa mimozemských robotů,… (viac)

Bruckheimer opět přitvrdí

Bruckheimer opět přitvrdí

27.09.2007

Když necháme stranou Mizery 2, v nichž opravdu nebyla nouze o krvavé gejzíry a zpomaleně prskající mozky, Jerry Bruckheimer v posledních letech točil jeden rodinně laděný přístupák za druhým. To víte… (viac)