Super Size Me 2: Holy Chicken!

Super Size Me 2: Holy Chicken! je americký dokumentární film z roku 2017 režírovaný Morganem Spurlockem. Pokračování filmu Super Size Me z roku 2004 zkoumá, zda a jak se průmysl rychlého občerstvení změnil k lepšímu. Morgan Spurlock zde pracuje na otevření své vlastní restaurace rychlého občerstvení a odhaluje tak realitu, skrývající se za novou tváří amerických fast foodových řetězců. (kukkik)

kukkik

Solidní dokument, celkem úspěšně navazující na první Spurlockovo dílo. Závěrečná pointa mně poněkud zklamala ale Spurlock není filmař ale podnikatel-žurnalista-aktivista a tak o něj nemůžu chtít zázraky. Každopádně každým dalším podobným dokumentem se tvář dnešní společnosti a jejího blahobytu roztéká a místy začíná snad i bublat vší tou zkažeností, amorálností a zlem, na kterých stojí celá naše civilizace. PS k událostem okolo M.Spurlocka po natočení dokumentu: už mě vážně s** celá Amerika s jejich sexuálními skandály. Nevím, co má společného tenhle důležitý dokument s vážnou myšlenkou s tím, že jeho tvůrce podváděl svoje přítelkyně? I kdyby byl transvestita a pořádal si doma orgie, netuším, proč by to mělo mít jakýkoli vliv na tenhle film. Bohužel, Amerika si nejspíš vzala román 1984 jako příručku, než jako varování a tak kdykoli se objeví zmínka o tom, že kdokoli slavný (kromě politiků, samozřejmě, ti to mají povoleno) podváděl partnera či měl nějaký sexuální delikt, celé jeho dílo je zavrhnuto a jako tvůrce skončil a to ať už se obvinění prokážou jako pravá, či nikoli (viz, momentálně Johnny Depp). Ale s hony na čarodějnice mají v USA dlouholetou tradici, když nejde o rasisty na vlivných postech, tak jde o komunisty, když ani o komunisty, tak o homosexuály, když ne o homosexuály, tak o pedofily a když ani o ně, tak o sexuální delikventy a nevěru - zkrátka, kdo chce psa bít, hůl si najde akorát je hrozně zajímavé, že zatímco v jiných směrech celkem fajn lidi jsou vždycky "odhaleni" a jejich kariéry řádně pohřbeny mravní policí, ta největší hovada sedí ve svých postech dál a ve výsledku nechávají ty první řečené zavírat. ()

bobstock

Spurlock se do toho vrhnul vší parou s kuřecími kamarády a znázornil, jak se vlastně dělá holy chicken frenčíza v klasickém fastfoodu. Tentokrát nepřínáší tolik kontroverze, ba naopak sám na tom dost vidělá, ale s tím, aby nechal nakouknout v přípravě psychologických detailů po všech možných bannerech, které na vás vědomě i nevědomě působí při návštěvě. ()

Radiq

Tak trochu propagace vlastního businessu - přesně podle plánu "every good restaurant needs a story". Dokumentární část zobrazující nekalé pozadí kuřecího průmyslu v Americe, hraje druhé noty. Co se týká samotného podniku a nabízených jídel, vidím v tom trochu zradu oproti jeho předchozím aktivitám pomlouvající přesně toto odvětví. Očividně to ale využil ve svůj prospěch a docela mě mrzí, že místo nápravy špatných výrobních procesů, se jim v podstatě poddá a založí na nich svou značku. Ok, vše nejde změnit najednou a myslím, že na to jde zajímavým způsobem, ale stejně mě moc jeho restaurace neláká. Pořád to vypadalo, že stejně používají nějaké umělé, hnusné, balené pečivo a když vidím, jak to maso fláknou do friťáku, tak i přes všechny ty ostatní zdravé a chutné složky to jídlo prostě kurví. Amíci jsou totiž asi tak primitivní, že názory, které tam zazněly, jsou asi jejich mantra: "zdravé nechutná dobře" a "grilované nikdo nechce". A tak, aby nezkrachoval hned ze začátku, dá zákazníkům to, co chtějí. A k tomu nějakou tu osvětu. PS: nejlepší z celého dokumentu, byly zpomalené záběry na malá žlutá kuřátka, které z bedýnek vysypávali jak nějaké smetí... ()