Snímek Stanleyho Kubricka Olověná vesta (1987) patří k vlně filmů, které se v druhé polovině osmdesátých let vyjadřovaly k tématu vietnamské války (např. Četa a Narozen 4. července Olivera Stonea). Mistrovský snímek se odehrává ve dvou stejně dlouhých kapitolách, jejichž hlavním hrdinou je inteligentní voják s přezdívkou Vtipálek. První část se odehrává ve výctikovém středisku námořní pěchoty v Jižní Karolíně, kde sadistický instruktor Hartman psychicky i fyzicky týrá svěřené nováčky. Ne každý je schopen takový dril přežít a zachovat si zdravé myšlení. Druhá část se již odehrává na vietnamské frontě, kde se i Vtipálek musí uchýlit k tomu nejhoršímu činu.
Stanley Kubrick se ve svých dílech vždy zajímal o krajní stavy lidské psychiky a není tomu jinak ani v Olověné vestě. Film lze vnímat jako kritiku či odmítnutí válečné mašinerie. Autor však využil válečného tématu spíše k obecnější výpovědi o tom, do jakého stavu se může i humanisticky založený člověk dostat, ocitne-li se v nelidských podmínkách a beznadějných situacích. (oficiálny text distribútora)

Adam's

Když už film o Vietnamu, tak pořádně drsno/syrový (s několika čestnými výjimkami - např. Good Morning, Vietnam). Teda pokud se tam vůbec dostanete přes poněkud náročnější přípravu, kde z chlapců dělají opravdové chlapy... "Výcviková" první část zaslouží absolutorium, následující vietnamská pasáž ale působí jen zdánlivě uvolněněji. Válka je všudypřítomná, a i když tu nedochází na masivní bitvy, stísňující pocit dokonale vyvolává vědomí všudypřítomného nebezpečí. Akorát hrozbu nepředstavuje zpoza zatáčky se nečekaně valící tanková divize, ale několik přesných výstřelů nepřátelských sniperů ze zálohy, po nichž padne několik kamarádů. A jen čekáte, kdy si taková dobře mířená zbloudilá kulka najde tebe. Bonusem je skvělá práce kamery, která se často pohybuje přímo mezi vojáky a vzbuzuje tak dojem, že jste přímo uprostřed boje a s mizivými vyhlídkami na přežití... ()

moviepill

Dlho som sa tomuto filmu vyhýbal ako pacifista puške, ale predsa si ma jedného búrkového večera našiel a už ma nepustil. Ďalší klenot do mojej súkromnej zbierky TOP filmov. Len je zaujímavé, že väčšinu z priečok obsadil Stanley Kubrick... :-) "What's you major malfunction, private Pyle?" ()

elanista1

Úvodný výcvik je zábavný a zaverečná pasáž s odstreľovačom je jediná dobrá vec z celej vojny v teréne. Ale minúty medzitým sú bohapustá nuda a nerozumiem čo robí tento film v top 200. Záverečná scéna výcviku je neskutočná a len v tento jediný moment som mal pocit, že sledujem Kubricka. ()

Mograine

Tak to vypadá, že Stanley Kubrick je opravdu velkej řízek, protože natočit film s takovým potenciálem si žádá opravdu velké do nebe stoupající charisma. Také mne naprosto uchvátil velmi ambiciózní pan Ermey, ze kterého mám ještě teď strach. Náplň filmu naprosto dokonalá, místy i velmi surrealistická. No a vzhledem k tomu, jak je snímek precizně zpracován, tak bych na závěr jen podotknul, že použité hlášky jsou naprosto úchvatné a trefné. ()

pafka

Pet rozhodne za prvni pulku filmu, ktera je skvost. Vycvik rekrutu. Myslim, ze do dneska nikdo nic tak dokonalyho nenatocil. Naprosta abeceda vojenskeho filmu. Druha pulka - skutecne musim mluvit o dvou pulkach, protoze to jsou dve neslucitelne casti, byla velmi dobra, v dnesni dobe standart, na r.1987 skvele. Vzhledem k tomu, ze prvni pul za sest hvezd, druha za 4, vysledek je jasny. ()

Karlos8

Začátek, i když trochu přepálený, tak naprosto geniální. Po přesunu do Vietnamu jsem se ale jaksi nemohl naladit na vlnu z první poloviny. Druhá část je totiž značně odlišná. Ne tak zajímavá. Ne tak pestrá. Ono skloubit otřelý humor s pozadím válečné zóny, to prostě nesedne každému. ()

orsinek

Po Četě nebo Lovci jelenů je to další ukázka toho, jak Vietnam působil na vojáky. První část, kdy výcvik vojáky mění z kluků na nelítostné stroje (pokud vůbec kurz přežili) a část druhá, kde už je ukázán Vietnam v "celé své kráse". Možná mě mrzelo pár hluchých míst, jinak skoro dokonalý Kubrickův kousek. Za mě ovšem z těchto filmů stále vede Četa. ()

PTomA

Prvních 40 minut je dokonalost sama, neuvěřitelně herecké výkony a super gagy s kvalitním tempem, pak to skončí a hned si uvědomíte, že se ten film docela táhne, akce moc nefunguje, tahle část se Kubrickovi zas tak moc nepovedla, ale jak říkám úvod na 11/10, overall pouhých 7.5/10 ()

pollstro

Veškeré sugestivní vnímání, psychologie filmového dění a způsob vnímání celého obsahu filmu a tématu, o čem vypráví a jak následně divák vnímá Vietnamskou část příběhu, je postaveno na odzbrojující, ponižující a dehonestující první třetině, kde během vojenského výcviku, pod neustálým militaristickým nátlakem instruktora, dochází k natolik silnému a intenzivnímu otupení veškerých lidských smyslů, že po zbytek filmu jede mozková část na čistou setrvačnost doznívajícího psychicko-fyzického teroru, který svou komplexností, všestranností a intenzivností kompletně znehodnocuje divákovu mysl, která tak přechází na nový formát strojového nesmýšlejícího myšlení, nelidskosti a nepřirozenosti, z které Kubrick následně cíleně čerpá až do úplného závěru. V hlubším kontextu, citlivosti a podmanivosti o předání nějakého odkazu, ani zdaleka tak silné, jako ostatní Kubrickova tvorba, či nepřekonatelná Apokalypsa. Kubrick ani tak nešokuje a nedostává se pod kůži, spíše záměrně vytváří z diváka vygumované válčící monstrum, které chladným pohledem pozoruje veškeré válečné dění. Sadistický dril převrací naše dobro v zlo, chladnost a beznaděj. Kubrick je v exteriéru, při válečných sekvencích v troskách města překvapivě přesvědčivý, až neuvěřitelný. Noční scéna na konci výcviku na záchodech, a závěrečná ústřední melodie v ruinách budovy, je natolik ambientním a smysluplným zážitek, že zůstáváme naprosto ochromeni, a který zároveň ukazuje, jak více podnětným filmem by Full Metal Jacket ještě mohl být. Nic to nemění na tom, že samotný výcvik je velmi specifická část, která je tím hlavním faktorem, proč je tento snímek natolik nevídaným filmovým zážitkem. Otázkou zůstává, jak moc to ovlivňuje následné vnímání filmu jako celku. ()

Fin_429

Abych řekl pravdu, dokázal bych si v pořadku představit tento film jen o vojně a takhle to rozdělit na dvě části. Jinak tak jako každá Kubrickovka. Skvělá a dokonalá 9/10 ()

chucky

Další důkaz toho,že Stanley umí točit filmy. Škoda, že ke konci filmu atmosféra už upadá a děj začíná být méně atraktivní.... ()

FrankieSS

Olověná vesta?...To má být protiválečný film? ... Asi ano, a možná jím i je. Ale opravdu mi uniká proč S.K. musel při točení tohoto filmu využít tolik vulgarity. Jestli byl Clockwork Orange vulgární, brutální a pro nekoho nekoukatelný, tak co potom tohle? Navíc CO nevyužívalo brutality a vulgarizmů jen tak nadarmo, všechno tam bylo propojené a promyšlené, zatímco smysl nadávání velitele v první části filmu mi uniká ... Obsahově je první část ve výcvikovém táboře dobrá ... Celkem zajímavě ukazuje průběh připravy vojáky na profesionální zabíjení. Ale myslím, že to celé šlo i bez toho, ay velitel řekl za minutu aspon deset sprostých slov. Domnívám se, že tím celým sprostým divadlem se chtěl zřejmě jen SK vyřádit. Dále nevím, k čemu tam museli vojáci potkat několikrát šlapky ... asi ani nepochopím ...Celkově celá druhá část mipřijde poněkud nudná ... Za klad považuji část, kde se vojáci před kamerou vyspovídali zesvých pocitů z války a poslední mě zaujal konec, který byl dost napínavý a jeho průběh ve mně jako jediná scéna zanechala hlubší dojem ... Ale ani skvely konec me neprinuti dat vic nez 3* ... sorry ()