Snímek Stanleyho Kubricka Olověná vesta (1987) patří k vlně filmů, které se v druhé polovině osmdesátých let vyjadřovaly k tématu vietnamské války (např. Četa a Narozen 4. července Olivera Stonea). Mistrovský snímek se odehrává ve dvou stejně dlouhých kapitolách, jejichž hlavním hrdinou je inteligentní voják s přezdívkou Vtipálek. První část se odehrává ve výctikovém středisku námořní pěchoty v Jižní Karolíně, kde sadistický instruktor Hartman psychicky i fyzicky týrá svěřené nováčky. Ne každý je schopen takový dril přežít a zachovat si zdravé myšlení. Druhá část se již odehrává na vietnamské frontě, kde se i Vtipálek musí uchýlit k tomu nejhoršímu činu.
Stanley Kubrick se ve svých dílech vždy zajímal o krajní stavy lidské psychiky a není tomu jinak ani v Olověné vestě. Film lze vnímat jako kritiku či odmítnutí válečné mašinerie. Autor však využil válečného tématu spíše k obecnější výpovědi o tom, do jakého stavu se může i humanisticky založený člověk dostat, ocitne-li se v nelidských podmínkách a beznadějných situacích. (oficiálny text distribútora)

Theraphosa

Pěkně vostrej začátek a ještě vostřejší instruktor....Zdá se mi ale,že závěř krapet pokulhává.Vietnamské bitky nebyly zrovna podle mého gusta,ale hlášky jako:kolik měříte vojáku?!Stovosumdesát centimetrů pane!To mi chcete říct,že sračky rostou do takovejch výšek?!Tohle bylo naprosto k popukání. ()

Revolver

Všemi vyzvihovaná první výcviková část je opravdu neuvěřitelná, na tom má ovšem zásluhu zejména R. Lee Ermey. Všemi kritizovaná část ve vietnamu mi narozdíl od ostatních nepřišla o moc horší. Olověná vesta je pro mě osobně jeden z nejlepších a nejrealističtějších válečných filmů a Kubrick dokázal, že ani ke konci kariéri neztrácel dech. ()

wosho

"To nejlepší z tebe vyteklo z tvé máti z prdele kdy tě dělali a udělalo to flek na prostěradlu!!" Tak takhle nějak vítá serža Hartmann nováčky do armády, kdy z nich za pouhé 3měsíce předělá z obyč mladíku ve vražedné mašiny. Další ryzí Kubrick ve svém dokonalém stylu. Film je naschvál rozdělený na dvě části. Kubrick si dobře uvědomoval, že většina filmů na toto téma nemá právě výcvik. A právě on dělá, z obyč mladíků stroje na zabíjení a až válka je v tom potvrzuje. Brilantní režie a ona zvláštní atmosféra Vietnamu. Tak jak New York ve Spalující touze natočený v Londýně, tak Vietnam natočený v Anglii je zvláštně snový. Občas nějaká tropická vegetace, většinou však ruiny a plameny šlehající do výše. Je to jiný Vietnam, než v ostatních filmech. Je to spíše peklo, kde ďábel čeká na ty, co se ztratí a zapomenou i tu poslední část své lidskosti. Je to synonymum všech válek. ()

I.AM.NOT

Rozdíl mezi první a druhou půlkou je patrný i když přesně ani nevím, která z těch dvou se mi líbí víc, tudíž je spíš v obsahu než v kvalitě, pokaždé jiná .... přísně vedený tábor s, leč očekávaným, ale syrově podaným závěrem a nebo "dejme tomu" postřehy zabijáka ... lidem co vstupují do armády bych to povinně pustil ještě před výcvikem a myslím, že by na helmách zůstávalo už jen PEACE. ()

Paity

Stanley Kubrick je šílenec a takovéto filmy umí. Nic naplat, tohle se musí vidět a paradoxně se z toho každému musí udělat blbě. Tak to prostě je. ()

kedl

Film rozdělen na dvě části, kde každá má své slabé i silné stránky. 1/2 Tvrdý výcvik, který má ze "sraček" udělat pořádné chlapy, zocelit je, probudit v nich touhu zabíjet a potlačit jakékoliv city k nepříteli, aby to nakonec nebyli oni, kteří přijedou domů v černym pytli. 2/2 je ze samotné akce, kde pěšáci mají prokázat svojí statečnost a odhodlanost(i vůči své vlasti), kterou se naučili ve výcvikovém táboře. První zabití ve vás budí rozpaky(proč? .....), ale poté se z vás stává mašina na zabíjení, aby jste přežili. ......"už od začátku se mi zdálo, že s Vincentem D'Onofrioem není něco v pořádku" 4*. ()

Scevola

Vojnove filmy moc nemusim a Kubricka takisto. Ale musim uznat ze prva cast bola dobra ta dobra to uz bola rozvlacna nuda. Takze suma sumarum 3*. 6/10 ()

Rapikk

Na tomto snímku mi vadí, že jde fakticky o dva různé příběhy, které jsou propojené jen hlavní postavou a ničím jiným. U každého jiného filmu by to znamenalo ztrátu hned několika hvězdiček, ale Full Metal Jacket dosahuje ve všech ostatních ohledech takové kvality, že to přebije tu jednu drobnou vadu na kráse. Navíc mi při některých scénách běhá mráz po zádech a naskakuje mi husí kůže i na zadku. To je vždy známka té nejvyšší kvality. ()

F.W.Colqhoun

Double-feature cvičák+Vietnam. Bžunda k popukání. Kubrickův obvyklý, nicméně efektivní a virtuózně podaný trik roubování zlé legrace na vážné téma sedí absurditě vojenského prostředí jako hrnec na prdel. Je nasnadě, že Kubrick nechává diváka smát jen proto, aby mu mělo vzápětí na tváři co tuhnout. Prvních cca 35 minut je divák důsledně vláčen po buzerplacu, ubikacích, vojenských sprchách tak důsledně, že má pocit, jakoby spolu s hrdiny na "ostrově" těch osm týdnů skutečně strávil. Čin zdařile vycvičeného vojína Lawrence představuje kinematogafickou projekci vroucných diváckých přání. Rub filmu, cynická ilustrace vietnamské anabáze, jíž někteří označují za slabší, je ve skutečnosti jen zdařilým pokusem zachytit a předat banalitu válečných "dobrodružství". Po filmu husí kůže a zlé sny. ()

VIPerson

Parádní úvod, parádní Vincent D'Onofrio, parádní výprava (opravdu to působí jako Vietnam, i když je to natočené v Anglii), parádní kamera... přesto jsem čekal víc od tak glorifikovaného díla i režiséra. M-I-C-K-E-Y-M-O-U-S-E. ()

farfalla

Dalších z amerických válečných filmů, a přece z jejich řady vyčnívá. Netváří se bombasticky, všechno to jsou bežné dny. Ani postavy nejsou podstatné. V armádě a ve válce, kde se zachází z ostrými náboji, jeden den voják je a druhý den už není. To samé platí i pro vyšší šarže. Ve výcvikovém táboře odnaučují kluky příliš myslet a ptát se. Zvýší jim kondičku a naučí je operovat jako skupinu. Na jednotlivci už nezáleží. ()

Miller

Řekl bych, že se jedná o nejautentičtější válečný film a jeden z nejautitenčnějších filmů vůbec. Posledních 15-20 minut jsem měl srdce až v krku, a úplně sevřený žaludek. A řekl by někdo, že je to třicetiletý film ? Já tedy ne, efekty, hudba i kamera jsou nadčasové a kvalita obrazu vypadá jako z roku '05. Film o hnusotě válek a o lidském utrpení. D'Onfrio podal životní výkon a R. Lee Ermey také....vlastně, všichni tu z hereckého ansáblu předvádí nejlepší výkon. Další skvělý Kubrick 100% Rotten Tomatoes: 95% | FDb.cz: 84% | kfilmu.net: 97% | IMDb.com: 83% | Kinobox: 77% | průměr: 87% ()

Radim

Pro mě to byly filmy dva. První půle z výcikového tábora je podaná s intenzitou, která mě ochromila. Opravdu síla. Druhá půle mě už ale tak nechytla, místy dokonce nudila. V každém případě se jedná o vyjímečný protiválečný snímek, který stojí za to vidět. ()

kwoky

U vetsiny valecnych filmu koukam na skupinu vojaku, kteri neco delaji a obcas umrou. A je mi jich treba lito, nebo jsem rad, kdyz se jim neco podari. Ale jeste nikdy se mi nestalo, ze bych chtel hned vzit zbran do ruky a pomoct jim primo v poli. Az pri sledovani FMJ. Tohle je za cistych 5 a je to jeden z nejlepsich valecnych snimku. Ne kvuli rozpoctu, efektum, poctu mrtvych. Ale atmosfere. Od ted si pamatuju jmeno Kubrick. ()

TheDude

Polovina filmu z výcvikového tábora je naprosto, ale naprosto nepřekonatelná i pro samotného Kubricka...výhrou tohoto filmu bylo obsazení Lee Ermeyho, který pucuje své "svěřence" jak jen se dá(asi pěkně načerpal z vlastní zkušenosti) ...při jeijch úvodním nástupu jsem díky němu málem posr*l smíchy...film možná trochu upadá po "otočení" do Vietnamské roviny, ale pořád si drží svou kvalitu...poslendí scéna je solidně depresivní...a ten soundtrack...krása krása...jeden z nejlepších snímků "o" vietnamu ()