Alex deLarge je vodcom brutálnej bandy pubertálnych výtržníkov, ktorí chodia poza školu, po nociach popíjajú chemicky obohatené mlieko v bare Korova a agresivitu si vybíjajú bitkami, znásilňovaním a prepadávaním slušných občanov. Len jediné Alex miluje viac ako sex a rabovanie: hudbu Ludwiga van Beethovena. Tá ho dokáže nabudiť k poriadnym dávkam ultranásilia. Všetko sa však náhle zmení, keď Alex padne do rúk zákona a skončí vo väzení. Jeho jedinou šancou ako sa čo najskôr dostať na slobodu je podstúpiť radikálnu odvykaciu kúru, ktorá mu má pomocou najnovších experimentálnych metód raz a navždy znechutiť násilie. Procedúra vymývania mozgu je natoľko úspešná, že Alex sa stane fyzicky alergický nielen na násilie, ale aj na milovanú Beethovenovu hudbu. Po prepustení na slobodu mu nezostáva nič iné ako žiť životom slušného človeka. Ale ako sa má brániť proti násiliu, ktoré číha v mestskej džungli? Režisér Stanley Kubrick nakrútil podľa rovnomennej predlohy Anthonyho Burgessa temnú víziu ne ďalekej budúcnosti. Zaznieva z nej satira na studenú vojnu, establishment i malomeštiactvo, ktoré spoločne vytvárajú živnú pôdu nielen pre brutálnych násilníkov, ale aj inštitucionalizované násilie štátneho aparátu. V mene ochrany poriadku sú ľudia v tomto svete premieňaní na mechanické pomaranče, zbavené slobodnej vôle a konania. (oficiálny text distribútora)

Fryštok

Dle mého názoru je Mechanický pomeranč nejlepší Kubrickův film. Proč? Možná kvůli tomu, že přivedl na plátna kin témata, o kterých lidé tehdy jen tak nemluvili (nebo se i báli mluvit), natožpak aby sledovali 2 hodinový film. Možná kvůli naprosto fenomenálními výkonu Malcolma McDowella, který Vás odzbrojí natolik, že úplně přestanete vnímat, že sledujete nějaký film. Možná kvůli výborné kompozici hudby, od jedinečného Beethovana přes "Funeral Of Queen Mary" až po perverzně sladké "Singing in the Rain". Možná kvůli odpornému dystopickému světu, ve kterém vládne korupce, úplatky státních příslušníků či matení veřejnosti (to mi zní nějak povědomě). Na Mechanickém pomeranči je toho zkrátka hrozně moc. Je to film naprosto ojedinělý svého druhu, který by dnes již neměl nikdo koule natočit. Smekám pomyslnou buřinku před Kubrickem a chlemtám moloko plus na jeho posmrtný klid. ()

cmenda

Mechanický pomeranč je těžko popsatený. Diváka ve své době jistě šokoval a pobuřoval dnes však koukáme na něco neuvěřitelného s bravůními herci a jen žasnem nad samotnou myšlenkou.Tady to prostě člověk musí vidět jinak to nejde. ()

Spectre

Ako všetky Kubrickove filmy, prepracovaný do posledného detailu. Mnoho úžasných scén mi utkvelo v pamäti, avšak od maximálneho hodnotenia tomu krôčik chýba. Totiž dej je rozprávaný dosť nelineárne, od rozvlečeného začiatku, cez veľmi dobrý stred po zase rozvlečený koniec. Trochu zdynamičniť ku koncu a bolo by to za 5*, takto bohužiaľ nemôžem dať viac než 4*. ()

rybitvi

S každým shlédnutím se mi film líbí víc a víc,napoprvé jsem si vychutnával příběh a poselství, napodruhé vizuální a hudební složku a teď naposledy už jsem si užíval každý detail bezesporu nejlepšího Kubrickova snímku! ()

ekomo

Velmi zvláštní film, jako ostatně všechny filmy od slavného režiséra Stanleyho Kubricka. Film na mě dýchl atmosférou již dávno minulou, film v sobě skrývá hodně tajemna a přitom je realistickým projevem na dnešní svět. Neznámá hudba, neznámí herci, typický Stanley Kubrick. Jen bych příště vynechal tolik zbytečných ukázek násilí a sexu, bylo jich až příliš moc, na můj vkus. Ale jinak fajn, co se týče všeho ostatního. ()

iamzanet

Když jsem tento film viděla poprvé, aboslutně jsem nevěděla o co jde a znechucením jsem nebyla schopna odtrhnout oči od obrazovky. Podruhé už jsem nebyla ani tak znechucena, jako spíš fascinována. Naprosto nadčcasové. Jak myšlenka, tak provedení. a Malcolm McDowell to zahrál úžasně. Tlesk! ()

Delaney

Film, který se netočil, který se žil... Kubrick opět trval na detailech. Fackováni ženských pro navození realističtější atmosféry strachu, na to už jsme si zvykli, ale na detailní scény znásilnění, kvůli které odstoupí herečka, to člověka donutí na herce Kubrickových filmů nekoukat nadhledem, ale jako na obyčejné lidi, žijící si svůj obyčejný film, což ho dělá naprosto neobyčejným. ()

evil_ryu

Naturalistické a do posledného detailu vybrúsené veľdielo, ktoré bude navždy zapísané v dejinách kinematografie ako jeden z najkontroverznejších filmov všetkých čias. ()

Shogin

Tento film by na sobě měl mít velkým písmem napsáno "Nebezpečný", protože použití Beethovenovi deváté symfonie či kultovní písně "Singing In The Rain" v těchto podobách by mnohým nemuselo zrovnat dvakrát sednout... jinak film velmi poutavý a depresivní opravdu divným způsobem... Nemohu říct, že mi úplně vše sedlo, zvlášť sarkastický, chladný či až komický nádech některých scén, ale to byl stejnak podle mně autorův záměr. Rozhodně jedinečný filmový zážitek. 5! ... po druhém shlédnutí musím říct, že je to nejen jeden z nejlepších snímků mistra, ale také jeden z nejlepších snímků a vizí, co jsem ve filmu vůbec viděl a také jeden z filmů, které si mohu pouštět pořád dokola a neomrzí, protože je na něm pořád, něco nového! ()

1945

Mechanický pomeranč mě fascinoval v širokém spektru : architektura, design, kostýmy, individualita postav.. to vše bylo skvělé. Povedený byl i děj. Proč dávám jen 3*? Navzdory zmíněným kladným stránkám mě naprosto ubíjelo protahování scén nudou, takže jsem polovinu filmu usínal. Tenhle film by mohl trvat klidně 80 minut a jeho kvalita by tím jen vzrostla ()

Ollie235

Nevím jestli je více deformovaný samotný film nebo společnost, o které pojednává. Ale na to, že je toto dílo v podstatě směsicí všeho, co by mě osobně nikdy nepadlo spojit (mléčný bar, mladí násilníci, britsko-ruský jazyk a v neposlední řadě hudba Ludwiga van), to rozhodně nebylo špatné. První polovina je sice důležitá pro vývoj děje a postav, ale nejraději bych jí vynechal, poté, co se Alex dostane do léčebného zařízení vše nabírá nový rozměr, přesto ve mě film nevyvolal to, v co jsem doufal. Zkrátka je to odvážné a kuriózní, ale víc nudilo než fascinovalo. ()

Martin_W

Kubrickův Pomeranč je zvláštní snímek, který se nemusí každému líbit. Jedna se hlavně o násilí a necenzůrované scény. Hlavní postava - Alex je prostě dokonalá. Jak herec, tak i postava. V první části se setkáváme s jeho podivným životem a jeho úchylnou partou se kterou přepadávají a znásilňují nebohé obyvatele.V druhé se mu naskytne příležitost změnit své násilnické chování a ve třetí se vrací ke svému životu, kde zjíšťuje že se hodně změnil. (Naznačeno co jak nejméně spoilerově). Ke konci filmu si člověk začne uvědomovat, že to není až tak úchylné jak to vypadá, ale že se vážně jedna o kvalit(k)u, kterou by rád viděl vícekrát. Snímek se mi líbil. Hodně líbil. Fascinovala mě hlavně ústřední postava, jak jsem již psal. Stopáž je přijatelná a doprovodná hudba taky-tak. Jediné co mě trochu zklamalo je konec. Nejde o to jak film skončil, ale o to jak byl uzavřen. 98% ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

29.11.2020

Ve věku 85 let zemřel po krátké nemoci britský herec a bývalý bodybuilder David Prowse. Prowse budou fanoušci nejlépe znát jako muže, který na sobě v původních Star Wars nosil ikonický kostým Darth… (viac)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (viac)