Stalo se za panování krále Vladislava Jagellonského: odbojný rytíř Dalibor je odsouzen k trestu smrti. Pokus o jeho osvobození se nezdaří. Nedoceněný přepis Smetanovy opery překvapuje svěží originálností i ve srovnání s mnohem pozdějšími pokusy o převod hudebně dramatických děl na filmové plátno. Působivě inscenované operní scény jsou také součástí dalšího Krškova smetanovského filmu Z MÉHO ŽIVOTA. (oficiálny text distribútora)

NinadeL

Operu v českém filmu můžu a tohle je dobrý pokrok od Prodané nevěsty. Ta se ostatně povedla jen jednou - Němcům. My můžeme být rádi především tady za toto a dál už jen za krátké operní sekvence životopisného filmu Z mého života. Mimochodem, tam je ta Prodanka taky ;) ()

Fingon

Opera mi nevadí a občas ji i cíleně vyhledávám, platí to však o italské a německé, protože tam mě netrápí, že nerozumím slovům. České se vyhýbám právě z tohoto důvodu a v Daliborovi jsem opravdu nerozuměl skoro ničemu (kromě toho Daaalibooor a vypravěči). Výprava studiově opulentní, ale jinak děsně statický film... ()

roswelll

Nejsem znalec opery, ale tuhle jsem se zájmem sledoval od začátku až do konce a byl jsem velice mile překvapen. Krásná Jana Rybářová ()

HonzaBez

"Dnes ortel bude provolán. Dalibor! Dalibor! Udatný, slavný rek to byl. Dalibor! Dalibor!" Provolat "ortel" nad filmovým přepisem Smetanova Dalibora je za mě tentokrát poměrně snadné. Myslím, že už samotný historický námět skýtá pro filmové zpracování velký potenciál a řekl bych, že Václav Krška ten potenciál dokázal zcela naplnit. Výprava (částečně v lokacích Křivoklátu) je téměř opulentní. Samotné pojetí je vcelku živé a to zejména v úvodní a závěrečné bojové scéně. Za velmi zdařilý považuji úvod filmu, kdy nás vypravěč v během předehry seznámí s tím, co předcházelo ději samotné opery, přičemž ono vyprávění je doprovázeno i pěkným vizuálem. Snad za jedinou drobnou vadu na kráse bych značil to, že herci se občas ani nesnaží "předstírat", že zpívají. Ale jinak celkově dost hezký zážitek. ()

Jonatthan

Úvodem musím napsat, že nemám rád operu. Díval jsem se jen proto, že bych jednou rád shlédl všechny české filmy, které kdy byly natočeny a tento jsem ještě neviděl. Filmařsky to určitě není na padesátá léta špatné, ale zpěvu jsem chvílemi (obzvlášť při ženských a sborových partech) nerozuměl. Jediné co mi utkvělo v paměti je: "Daaaaaaaaalibor" a "Miiiiiiiiiiiiilada". ()

Gig

Film sám o sobě by mohl být monumentální historický epos. Krásné barvy kostýmů, které značí pohusitské období. Výborní herci, krásné lokace. Mnoho lidí může odpudit spojení tohohle filmu s hudbou. Ještě víc může odradit to, že se jedná o operu. Opera není pro každého a je to těžká hudba. Není to melodičtější a zpěvnější Dvořák. Zato je to kvalitní Smetana. Škoda, že dnes už se takové filmy netočí. ()

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa