55 schodov

(festivalový názov)
  • Česko 55 schodů (viac)

Eleanor Riese trpí záchvatmi paranoje a je hospitalizovaná na psychiatrickom oddelení sanfranciskej nemocnice. Postupne však zisťuje, že niečo v jej liečbe nie je v poriadku, preto požiada lekárov o zníženie dávok liekov. Keď jej žiadosť odmietnu, obráti sa na právničku Colette Hughes. Príbeh podľa skutočných udalostí zo 70. a 80. rokov minulého storočia. Následný súdny proces sa stal v USA precedensom v oblasti psychiatrickej liečby. Dramatická snímka je poctou skutočným aktérkam pamätnej právnickej udalosti. (Art Film Fest)

radektejkal

Příběh právničky, jejímuž pracovnímu nasazení nic neodolá, a která svým přesvědčením dotlačí všechy za oponu. Nejvíc se jí zpěčuje fyzicky a psychicky nemocná Eleanor Riese, která jí svým vystupováním přivedla nakonec přece jen na správnou cestu (alespoň to tvrdí, byť poněkud zvláštním způsobem: "I first met Eleanor Riese as her lawyer, but soon - because Eleanor was Eleanor - Eleanor became my friend. And soon, because Eleanor was Eleanor, she became my protector, guardian, my worst critic, and my greatest support."). Zato Doktor Robert (jako ostatně všichni muži), je tu vyobrazen jako pouhý domestik, asi ve smysu Lennonova: "He helps you to understand / He does everything he can. To, že mě rozvedení ani vyvrcholení příběhu dostatečně nezaujalo vidím v tom, že mi při jeho sledování bloudily myšlenky nejrůznějšími směry: např. hned ve vstupní scéně to byl 130 Shakespearův sonet (jeden z mých nejoblíbenějších), ve kterém je i tento příměr: "If hairs be wires, black wires grow on her head", a to se maskérům sakra povedlo. Pozn.: Navíc v závěru jsme mohli vidět fotografie advokátky žalované a samotné žalované, a mohly je porovnat s jejich hereckým zastoupením. Porovnat běžné, nepříliš zajímavé tváře s maskéry zušlechtěnými, zářícími tvářemi - že i advokátce se zdálo, že to je příliš (to jako žert). Proč nemůže být hercem obyčejně vypadající člověk? No není jednoduchá otázka! ()

Ralna

Neobvyklé herecké spojení, Helena a Hilary. Obě jsem dlouho neviděla, do toho je ústředním tématem soudní spor, hm hm hm. Ale pozor, výsledkem je film, který je perfektně vyvážený (ústav/soudní proces/vše ostatní) a co je hlavní - je plný optimismu a přátelství a udělá dobře u srdíčka. Helena B. C. exceluje. ()

Lukrecie

Herecký koncert Heleny Bonham Carter, které dobře sekunduje Hillary Swank, dojemné, věrohodné, lidské. Mrzí mě, že film nezískal ani jedno ocenění, zasloužil by si ho jednoznačně. Smutné, když si člověk uvědomí, že ČR má v psychiatrickém oboru zhruba tak 30 let, možná i víc, zpoždění a odnáší to právě pacient, kterým se může stát v dnešní extrémně náročné době opravdu kdokoliv!..... ()

Pavlínka9

Dvojice, která mi k sobě padla :) Naprosto skvělá Bonham Carter, která se podle mě i v dané roli "vyblbla" a nedalo ji to tolik práce, jako třeba u "vážnějších" postav. Byla bravurní a celý film, i když se zaobírá za mě dost zajímavý a aktuálním tématem - byl podán s určitou nadsázkou a i trošku odlehčeně..Což je dobře, protože víme, jak mohou být filmy ze soudním procesem buď táhlé či náročné. ()

easaque

4* tento film na mě svou atmosférou působil podobně jako Temple Grandinová, který jsem před pár měsíci viděl. Sice každý je o něčem jiném, ale hlavní postava (asi i tady bych ji označil jako autistku) má neuvěřitelné síly a energie dotáhnout svou věc do konce. Tady jí ještě sekunduje právnička, nebýt její trpělivosti, tak by se taky nic nezměnilo. Zpracování je slušné, ale rozhodně za pozornost stojí herecké výkony, zejména ten u Heleny Carter. Co mě však na konci překvapilo bylo, jak si byli herci podobní se svými skutečnými předlohami ;-) Nezbývá než doporučit dále, protože pozornost si určitě zaslouží větší než teď aktuálních necelých 400 hodnocení po 3 letech od uvedení. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

• Premiéra filmu proběhla 7. září 2017 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (ČSFD)
  • Film sa natáčal vo Vancouveri (Kanada), San Franciscu (Kalifornia, USA) a Kolíne nad Rýnom (Nemecko). Obdobie natáčania trvalo od 16. apríla do 15. mája 2016. (Arsenal83)